1.6 °C, 2 m/s, 85.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaGripas epidēmijas laikā valsts apmaksāto gripas vakcīnu var saņemt jebkurš iedzīvotājs
Gripas epidēmijas laikā valsts apmaksāto gripas vakcīnu var saņemt jebkurš iedzīvotājs
16/01/2024

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) informē, ka gripas epidēmijas laikā vakcinācijas iestādēm ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, ne tikai riska grupām piederošos.

Vakcinācijas iestāžu saraksts, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, atrodamas SPKC tīmekļa vietnē ŠEIT, kā arī iedzīvotāji aicināti interesēties savā vakcinācijas iestādē. SPKC uzsver: visefektīvākais veids, kā aizsargāties pret gripu, ir vakcinācija, un speciālisti aicina jo īpaši veselības riska grupās esošās personas izmantot valsts nodrošinātu vakcinācijas iespēju.

Neraugoties uz gripas epidēmijas sākumu, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10–14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis līdz gripas sezonas sākumam.

No valsts apmaksātām vakcīnām dažās vakcinācijas iestādēs vēl ir pieejamas “Efluelda” un “Influvac Tetra”. Vakcīna „Efluelda” ir īpaši piemērota senioriem. Tā ir augstākas iedarbības pretgripas vakcīna, kuru pasaulē lieto jau vairāk kā 10 gadus, jo standarta devas vakcīna senioriem ne vienmēr efektīvi un ilgstoši, visas sezonas garumā, var nodrošināt aizsardzību pret smagu gripu, gripas izraisītām komplikācijām un hospitalizāciju. Vakcīna „Influvac Tetra” piemērota gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Vakcinācija pret gripu īpaši svarīga cilvēkiem ar paaugstinātu gripas komplikāciju risku, kā arī cilvēkiem, kuriem ir cieša saskarsme ar augsta riska grupas pacientiem.

  • grūtniecēm jebkurā grūtniecības nedēļā;
  • bērniem vecumā no 6 mēnešiem pēc konsultācijas ar ģimenes ārstu;
  • gados vecākiem cilvēkiem (vecāki par 60 gadiem);
  • personām ar hroniskām slimībām;
  • veselības aprūpes darbiniekiem.

Atgādinām, ja ārsta padoms nepieciešams ārpus jūsu ģimenes ārsta darba laika, zvaniet uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Tālruņa darba laiks: darba dienās no pulksten 17 līdz 8, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti.

Plašāku informāciju par infekcijas slimībām, vakcināciju un profilaksi meklē ŠEIT, kā arī pie sava ģimenes ārsta.