13.7 °C, 0.4 m/s, 94.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaGrupa “Urbix” ar īpašu albumu godina latviešu strēlniekus
Grupa “Urbix” ar īpašu albumu godina latviešu strēlniekus
20/11/2020

Patriotu mēnesī grupa “Urbix” vēlas godināt latviešu strēlnieku varonību, un aicina ikvienu interesentu uz jaunā albuma “Laika dzeloņdrātīs” prezentāciju tiešsaistē, kas 20. novembrī pulksten 21 izskanēs “Youtube” ar dziesmas “Divdūjiņas” izpildījumu karantīnas versijā, informē grupa.

Grupa “Urbix” radās 2015. gadā, apvienojoties muzicēt alkstošiem draugiem. Bijušie “Huskvarn” dalībnieki no 25 gadu grupas vēstures dažādiem sastāviem saņēma piedāvājumu veidot “smago versiju” folkkopas “Vilki” topošajam albumam “Cīņai sveiks!”, un tā radās dziesmas “Dzeloņdrātis” pirmā versija.

“Var teikt, ka pirmos divus darbības gadus taustījāmies. Bijām tēmai jau pietuvināti, ar tērpiem un skanējumu, bet vēl nezinājām, ko tieši spēlēsim. Šos divus gadus izpildījām “Dzeloņdrātis” un dažādas latviešu roka zelta fonda dziesmas savā skanējumā – “Līvus”, “Jumpravu”, “Pērkonu” –, bet vadmotīva vēl nebija. Koncepts izkristalizējās, kad pieslēdzās ģitārists Agris Siksna, un bija skaidrs, ka strēlnieku dziesmas ir tas virziens, kurā mums jāiet. Kopā ar viņu tapa patiešām augsta līmeņa aranžijas. Esam nogājuši garu ceļu, un ir iegūts arī vēsturiskais autentiskums, ko palīdzēja nodrošināt labs draugs Raimonds Valters no vēstures rekonstrukcijas kluba “Latviešu karavīrs”,” stāsta grupas vokālists jelgavnieks Normunds Štefenhagens, plašāk pazīstams kā Urbix.

Kopā ar “Vilku” dalībniekiem rūpīgi atlasīts albuma materiāls, ko veido kopumā 10 skaņdarbi, tostarp pazīstamas un arī ne tik labi zināmas strēlnieku dziesmas rokmūzikas apdarē. “Tādu kā zīmotni mūsu skanējumam uzlika “Dzeloņdrātis”. Zinājām, ka jāiekļauj strēlnieku klasika – “Divdūjiņas”, “Pumpiņrasā” –, bet meklējām arī mazāk dzirdētas dziesmas. Viss veidots smagākā apdarē, tā saucajamā folkmetāla skanējumā. Tas, kas noteikti tapa skaidrs, veidojot šo albumu, ir tas, ka strēlnieki tādi paši puiši vien bija – arī viņi gatavoja sev pusdienas, vārīja kafiju, domāja par meitenēm. Cilvēcīgais faktors dziesmās ir klātesošs, un tādā ziņā, domāju, ka simts gadu laikā nekas daudz nav mainījies,” bilst N.Štefenhagens. Tāpat viņš atzīmē, ka albuma tapšana ar gadsimta atkāpi gājusi paralēli latviešu strēlnieku gaitām – 1915. gadā tika formēti pirmie bataljoni, savukārt 1920. gadā – nu jau Sarkankarogotā Latviešu strēlnieku divīzija – tika izformēta. “Ir ļoti svarīgi, ka nepazaudējam šo vēsturi, un domāju, ka mūzika ir labs veids, kā par to stāstīt. Vēsturi jāmāca jaunajai paaudzei un arī mums pašiem der savas zināšanas atsvaidzināt, jo domāju, ka arī liela daļa šodienas četrdesmitgadnieku un piecdesmitgadnieku par strēlnieku gaitām zina visai maz,” uzsver mūziķis.

N.Štefenhagens piebilst, ka albuma tapšanā grupu atbalstījusi arī Jelgavas pilsētas pašvaldība: “Tikām pamanīti jau 2019. gadā, kad piedalījāmies Bermontiādes simtgades rekonstrukcijā Jelgavā un izpildījām savu mūziku. Savukārt pavasarī piedalījāmies projektu konkursā, kur saņēmām atbalstu. Ar pašvaldības un iestādes “Kultūra” palīdzību varējam sakārtot gan muzikālo, gan skatuvisko tēlu. Disku rotā Jelgavas 755. jubilejas simbols, tāpēc šis materiāls noteikti paliks vēsturei.” Albumu CD formātā var iegādāties, rakstot grupai tās “Facebook” lapā, savukārt jau drīz paredzēts, ka to varēs iegādāties vairākās vietās Jelgavā.

Ierobežojumi diemžēl likuši pārcelt plānus par apjomīgu pilnmetrāžas albuma prezentācijas koncertu, taču tas notiks nākamgad. Savukārt jau 20. novembrī pulksten 21 ar albumu ikviens interesents varēs iepazīties virtuāli. Vairāk informācijas – “Facebook”. Jāpiebilst, ka valsts svētkos, 18. novembrī, grupa laida klajā arī videoklipu dziesmai “Divdūjiņas”, kas filmēts Jelgavā.

Grupu “Urbix” veido: Normunds Štefenhagens Urbix (vokāls), Agris Siksna (ģitāras), Artis Apinis (ģitāras), Edžus Korsaks (basģitāra), Egīls Krūmiņš (akordeons, taustiņinstrumenti) un Juris Šenbergs (bungas).

Foto: publicitātes

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē