17.2 °C, 2.1 m/s, 79.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaIkdienu ārkārtējā situācijā aicina dokumentēt kopīgā albumā
Ikdienu ārkārtējā situācijā aicina dokumentēt kopīgā albumā
17/04/2020

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) aktualizējis vietni “Gadsimta albums”, kurā ikviens aicināts pievienot fotogrāfijas, kas varētu kalpot kā šā laika liecības, – attēlus ar pilsētvidi, izmaiņām ikdienā un darbā, turpinātām un jaunām tradīcijām. Vietnē www.latvijasgadsimts.lv vienkopus atrodamas liecības par pēdējo simtgadi, un muzeja darbinieki šajā laikā aicina pārskatīt arī dzimtas albumus, pievienojot vērtīgas liecības par senākiem notikumiem.

LNVM Muzejpedagoģijas un izstāžu departamenta vadītāja Astrīda Burbicka informē, ka vietne “Gadsimta albums” radīta līdztekus kopizstādei “Latvijas gadsimts”, kas tapusi 2018. gadā kā valsts simtgades projekts, sadarbojoties 68 muzejiem no visas Latvijas, tostarp Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejam. “Īstenojām virtuālu projektu, lai sabiedrība varētu iesaistīties fotogalerijas veidošanā, radot hronoloģiski un tematiski bagātu skatījumu uz Latvijas valsts un tautas vēsturi no 1914. gada līdz mūsdienām,” skaidro muzeja pārstāve, piebilstot, ka virtuālajā albumā arvien tiek uzkrātas gan senāku laiku, gan mūsdienu liecības. Muzeja darbinieki īpaši aicina dokumentēt ikdienu ārkārtējās situācijas laikā, lai saglabātu liecības par šo notikumu.

 

“Šī krīzes situācija ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā un pasaulē ir ļoti neierasta, tādēļ ir svarīgi vēsturei saglabāt tās liecības, piemēram, tukšās ielas, uzrakstus, distancēšanos transportā un citur. Tomēr tikpat svarīgi ir fiksēt arī mazāk redzamo situācijas pusi – visas jaunās iezīmes, kas saistītas ar attālināto darbu un mācībām, varbūt ar citādu kontaktēšanos ģimeņu vidū. Muzejs ir vēstures liecību glabātājs, tāpēc vēlamies izmantot iespēju apkopot arī šā brīža situācijas liecības,” uzsver A.Burbicka.

 

Tāpat viņa aicina pievienot ne vien fotoattēlus ar šodienas notikumiem, bet izmantot laiku, kad jāpaliek mājās, kā iespēju kopīgi pārskatīt ģimenes albumus, atlasot un vietnē pievienojot vērtīgākās vēstures liecības no pēdējiem 100 gadiem, tādējādi ļaujot dzimtas vēstures būtiskākos mirkļus iekļaut visas Latvijas vēstures stāstā. Šobrīd virtuālajā galerijā skatāmas vairāk nekā 920 fotogrāfijas ar dažādiem notikumiem – svētkiem, sporta spēlēm, skolas izlaidumiem, armijas dienestu un citiem. Attēli sarindoti pa laika posmiem, sākot ar Pirmo pasaules karu un beidzot ar mūsdienām.

 

Fotogrāfijas var pievienot ŠEIT. Ielādējot foto, jāpievieno tā virsraksts, laiks un vieta, attēla anotācija, kā arī stāsts par dzimtas vēsturē svarīgu notikumu, personību vai vietu. Turpat apskatāmi jau pievienotie attēli un stāsti.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē