23.7 °C, 3 m/s, 42.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiIzdod grāmatu par jelgavnieci tēlnieci Rasu Kalniņu-Grīnbergu
Izdod grāmatu par jelgavnieci tēlnieci Rasu Kalniņu-Grīnbergu
07/05/2019

Apgāds “Mansards” izdevis grāmatu par Jelgavas tēlnieces Rasas Kalniņas-Grīnbergas dzīvi un radošo darbību. Par talantīgo tēlnieci grāmatā “Rasa Kalniņa-Grīnberga. Dzīve un darbi” raksta mākslas zinātnieks Jelgavas Mākslinieku biedrības priekšsēdētājs Māris Brancis, bet par savu dzīvi stāsta pati māksliniece.

 

Viens no grāmatas stūrakmeņiem ir tēlnieces stāstītājas talants, kas šajā albumā atklāj mākslinieces dzīves gājumu, savijušos ar latviešu tautas likteni 20. gadsimta otrajā pusē. Grāmatas otrajā daļā tēlnieces daiļrade atklājas darbu reprodukcijās un to rašanās vēsturē.

 

 

R.Kalniņa-Grīnberga dzimusi Dobelē, bet lielu daļu sava mūža, kopš 1963. gada, dzīvojusi un strādājusi Jelgavā. 1956. gadā beigusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu, pēc tam gadu mācījusies Igaunijas Mākslas institūtā, bet 1962. gadā beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu. No 1960. gada piedalās izstādēs.

 

Viens no nozīmīgākajiem tēlnieces darbiem ir skulptūra “Māte ābele” Ančupānu kalnu memoriālā, bet tēlnieces mīļākais darbs ir “Caune”. Abu darbu reprodukcijas ir iekļautas grāmatā līdzās visu ievērojamāko R.Kalniņas-Grīnbergas darbu attēliem.

 

Grāmatas autors uzsver, ka tēlnieces stiprās puses ir figurālās kompozīcijas un portreti, atklājot modeļa personību un garīgo pasauli, savukārt mākslinieces tuvinieki atklāj trīs viņas mīlestības – tēlniecība, blēņustāstus un grāmatas.

Grāmatas dizainu un reprodukcijas veidojis R.Kalniņas-Grīnbergas dēls Māris Grīnbergs. Tekstu angļu valodā tulkojis Kārlis Streips. Grāmata tapusi sadarbībā ar Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeju un Dobeles novadpētniecības muzeju. Izdošanu atbalstījusi Jelgavas pilsētas dome.

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota 

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē