24.3 °C, 1.6 m/s, 72.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaIzgudrojumi, tehnika, roboti un izglītība satiekas “Mehatronā”
Izgudrojumi, tehnika, roboti un izglītība satiekas “Mehatronā”
05/09/2020

Jaunāko metālapstrādes nozares tehnoloģiju paraugdemonstrējumi, robotu čempionāts, metināšanas konkurss, eksperimenti, izgudrojumi un tehnika – tie ir tikai daži atslēgas vārdi, kas raksturo tehnikas un inovāciju festivālu “Mehatrons”, kas sestdien norisinājās Pasta salā. “Milzīgs paldies Jelgavas pašvaldībai, kas organizē šos svētkus ar tik interesantu un daudzveidīgu saturu. Mašīnbūves un metālapstrādes nozare ir tā, kas būs vajadzīga vienmēr, bet pats būtiskākais – lai tā darbotos, ir nepieciešami kvalificēti speciālisti. Tieši tāpēc ir vajadzīgi šādi pasākumi, lai bērni un jaunieši redzētu, cik tas ir interesanti,” “Mehatrona” nozīmi akcentē Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Toms Grīnfelds.

Pasta salā uzmanības centrā sestdien bija inženierzinātnes un metāls – plašais aktivitāšu piedāvājums nodrošināja iespēju papildināt zināšanas šajās jomās gan profesionāļiem, gan bērniem un jauniešiem. Ja profesionāļus vairāk interesēja jaunākais metālapstrādes iekārtu piedāvājums, kā arī savu prasmju apliecināšana metināšanas konkursā, tad pilsētas ģimenes ar bērniem labprāt piedalījās radošajās darbnīcās, izzināja izglītības iespējas tehniskās jaunrades jomā, kā arī vēroja Jelgavas robotikas čempionātu, kas ir arī Latvijas čempionāta pirmais posms un Jelgavā notiek sadarbībā ar LLU.

Robotikas čempionāta organizators Aldis Pecka stāsta, ka šogad uz starta robotikas čempionātā koncertzālē “Mītava” stājās 80 lielāki un mazāki roboti, kuri rādīja savu meistarību sumo cīņās, līnijsekošanā un folkreisa sacensībās. Viskuplāk pārstāvēti bija roboti no Preiļiem – 14 roboti, Rīgas – 10 un Valmieras – 9, bet Jelgavu šoreiz robotikas čempionātā pārstāvēja trīs Jelgavas 5. vidusskolas audzēkņu būvēti un programmēti roboti. Jauniešiem sagatavoties sacensībām palīdzēja skolotājs Josifs Spirts.

Nemainīga šo svētku tradīcija ir konkurss MAG metināšanā, kas dod iespēju nozares speciālistiem apliecināt un pārbaudīt savas spējas. Šogad konkursā piedalījās 18 vīri, kuriem pēc rasējuma bija jāsametina standarta šuves, un šis darbs vidēji aizņem stundu. Par labāko metinātāju šogad atzīst Jevgenijs Makaļskis, kurš konkursā startējis jau četras reizes un arī saņēmis godalgas. Viņš konkursa darbu šoreiz izpildīja 20 minūtēs. “Par metinātāju strādāju jau kādus astoņus gadus, taču ikdienā tas darāmais darbs ir mazliet citādāks, nekā konkursa uzdevums. Līdz ar to interesanti ir pamainīt kaut ko. Konkursa darbs noteikti nešķita grūts, ja tu ko līdzīgu dari ikdienā,” tā Jevgenijs, novērtējot saņemto balvu – jaunu metināšanas aparātu. “Noderēs darbnīcā. Arī metināšanā tehnoloģijas nepārtraukti mainās un darba instrumentu klāsts ir jāatjauno,” priecājas uzvarētājs. 2. vietu izcīnīja Ģirts Fogels, bet 3. vietu – Romans Astapenko. Jāpiebilst, ka visi trīs kungi dāvanā saņēma instrumentus un hameleona metināšanas aizsargmaskas.

Jāpiebilst, ka jau trešo reizi pasākuma gaitā norisinājās arī izgudrojumu izstāde “Minox Zemgale 2020”, kurā jelgavnieki varēja novērtēt stāju koriģējošos t-kreklus, sauso medu, bērnu un jauniešu radītus mūzikas instrumentus, dizaina gaismas ķermeņus no epoksīda sveķiem. Pavisam kopā tika prezentēti 38 dažādi izgudrojumi, tostarp Jelgavas 5. vidusskolas 7. klases puiši rādītais “gudrais” atkritumu konteiners. “Parastai atkritumu tvertnei esam pievienojuši sensorus, kas jūt cilvēka rokas kustību un atkritumu tvertne, tai tuvojoties, pati automātiski atveras, kā arī tā ar sarkanas gaismas starpniecību signalizē saimnieku, ja atkritumu urna ir pilna,” par izgudrojumu stāsta 7. klases skolēns Jegors Dorofejevs, kurš šo “gudro” atkritumu kasti radījis kopā ar skolasbiedru Georgiju Pariginu.

Par izgudrojumiem balsoja svētku apmeklētāji un visaukstāk tika novērtēts Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas audzēkņu Kristiana Vintera, Kirila Kolesnikova izgudrotais bezceļa eletromobilis ar modernu vadības sistēmu. Izgudrojumu izstrādāt palīdzēja skolotājs Ivars Brahmanis. 2. vietu ieguva jau minētais “gudrais” atkritumu konteiners, Alojas Ausekļu vidusskolas meiteņu radītais koka auto, bet 3. vietā ierindojās Viļņa Kazāka ķiršu novācējs un “WILEG” magnētiskais paātrinātājs, ko radījis autoru kolektīvs.

Jau ierasti, nozīmīga loma šajos svētkos ir atvēlēta arī izglītībai, kad jau no paša mazākā līdz pat pieaugušajam var iepazīt iespējas, kā papildināt savu tehnisko izglītību. Tāpat pasākuma apmeklētāji varēja izmēģināt savus spēkus, sacenšoties skrūvju skrūvēšanā, instrumentu turēšanā uz laiku, izmēģināt mini BMX, izpētīt ugunsdzēsēju tehniku un darbarīkus, uzkāpt uz kāda no “Zemgales leģiona” glaunajiem motocikliem, darboties “Miniphanomenta” eksperimentu stacijās, apskatīt traktortehniku, kā arī piedalīties dažādos eksperimentos.

“Šajā pasākumā mēs redzam, cik daudz mākam, cik daudz vēl jādara, lai kļūtu zinošāki. Šo pasākumu ierasti rīkojam mācību gada sākumā, dodot iespēju kā maziem tā lieliem izpētīt moderno tehniku un mūsdienu iespējas, lai tas kalpotu kā motivācija gūt zināšanas un prasmes metālapstrādes nozarē, savu nākotni saistīt ar inženierzinātnēm,” pasākumā uzsvēra Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.

Pasākuma apmeklētājs piekrīt, ka var tikt filmēts un fotografēts. Uzņemtais materiāls var tikt translēts, reproducēts un izplatīts bez ierobežojuma. 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē