15.2 °C, 2.9 m/s, 73.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiIzskanējusi muzikālās poēmas “Kā ābeļdārzs ir brīvība” pirmizrāde
Izskanējusi muzikālās poēmas “Kā ābeļdārzs ir brīvība” pirmizrāde
23/11/2019

23. novembrī Māras Zālītes un komponista Jāņa Lūsēna muzikālā poēma “Kā ābeļdārzs ir brīvība” Reiņa Suhanova režijā, divos koncertos Jelgavā piedzīvoja pasaules pirmizrādi. Darbs veltīts latviešu tautas brīvības sapņiem un cīņai par Latvijas valsti, it īpaši notikumiem ap Jelgavu.

Poēmas galveno lomu atveidotāji: Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Zigfrīds Muktupāvels, Kristīne Zadovska, Daumants Kalniņš, Andris Ērglis un Artūrs Skrastiņš, dziedājumus diriģenta Valda Butāna vadībā papildināja vīru koris “Frachori” un Jelgavas kori “Balti” un “Spīgo”.

 

Poēmā izstāstīts Jelgavas un Latvijas stāsts par simts gadus seniem notikumiem, kuros tika izcīnīta valsts brīvība. Tās sākums parāda laiku īsi pirms Pirmā pasaules kara un mīlestību, kas valda starp Jēkabu (Daumants Kalniņš) un Dārtu (Ilze Ķuzule-Skrastiņa). Sākas karš un latvieši dodas cīnīties, karojot Krievijas impērijas sastāvā. Uzvedumā tiek izdziedāti tālākie notikumi, muzikāli ilustrējot kara sākumu, Ziemassvētku kaujas, vācu spēku realizēto Kurzemes okupāciju, kā arī boļševiku ienākšanu, bermontiešu nodarīto postījumu un Jelgavas atbrīvošanu.

 

Poēmā izdziedāts M.Zālītes sarakstītais librets, kurā minēti ne tikai faktiskie vēstures notikumi, bet arī to vispārējās tēmas – kara šausmas, cilvēka stāšanās pretī cilvēkam un brīvības nozīme.

 

Gan galveno lomu atveidotāji, gan kori bija ģērbušies vēsturiskos tērpos, attēlojot strēlniekus, mājās gaidošās sievas un mātes, un dažādu spēku pusēs esošos.  Darbam tika veltīti aplausi, skatītājiem ceļoties kājās, noslēgumā uz skatuves pulcējoties visiem poēmas dziedātājiem, kā arī M.Zālītei un J.Lūsēnam, kurš koncertā pie klavierēm kopā ar pavadošo grupu izpildīja instrumentālo daļu.

 

 

Foto: Ivars Veiliņš

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē