25.8 °C, 4.7 m/s, 45.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiIzstāde “Doriana ceļojumi” apskatāma video formātā
Izstāde “Doriana ceļojumi” apskatāma video formātā
13/01/2021

Kopš 8. decembra Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā viesojas mākslinieku Vara Dzērves un Artas Ozolas-Jaunarājas izstāde “Doriana ceļojumi”, kas tapusi “par godu” aizvadītajam 2020. žurkas gadam. Tā kā muzeji un citas kultūrvietas pagaidām ir slēgtas apmeklētājiem, kopā ar māksliniekiem rasta iespēja izstādi izstaigāt tiešsaistē – video formātā.

Par izstādes tapšanu tās līdzautors V.Dzērve stāsta, atminoties ceļojumu uz Venēciju: “Bija agrs rīts un pirmie saules stari caur Venēcijai raksturīgo zilgani violeto rīta dūmaku viegli atmirdzēja zaļajos kanāla ūdeņos. Iznākot uz balkona ieelpot svaigo rīta gaisu, manu uzmanību piesaistīja kāds mazs peldētājs, kas rāmajos kanāla vilnīšos iezīmēja gari stieptu trīsstūri ar saulē vizošām malām. Piepeldējis pie senajiem akmens pakāpieniem, viņš, veikli un reizē arī cēli izkāpis no ūdens, nopurinājās un paskatījās uz mani, jo es šajā pilsētas ainavā biju vienīgais skatītājs. Tad, kā man likās, sveicienam pacēlis savu cilindru, cienīgi iesoļoja kādā greznā namā. To, ka viņu sauc Dorians, viņš, šķiet, noraidīja ar savu domu spēku. Vēl jāpiebilst, ka Dorianu turpināju satikt visdažādākajās pasaules vietās, secinot, ka arī viņam ļoti patīk ceļot.”

 

Dorians ir žurka, kā arī autora alter ego, kurš gleznās un instalācijā ceļo gan laikā, gan telpā. Piemēram, darbā “Uz kraujas rudzu laukā” Dorians ir izkāpis no gleznas, bet no viņa krītošā ēna šajā darbā simbolizē dzīvē paveikto – gaistoši paliekošo. Viļņojošais rudzu lauks un negaisa debesis kā fons ir uzgleznoti uz audekla, bet virve, pa kuru iet Dorians, simbolizē dzīves ceļu no dzimšanas līdz nāvei, ko savieno kāda smalka stīga. Ciklu veido darbi: “Mīlestība”, “Smiekli”, “Līdzcietība”, “Naids”, “Vīrišķība”, “Bailes”, “Riebums”, “Atklāsme” un “Miers”.

 

Kamēr kultūrvietas ir slēgtas, izstāde Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apskatāma video formātā. Darbi mūzikas pavadībā tiek apskatīti kopā ar māksliniekiem V.Dzērvi un A.Ozolu-Jaunarāju. Video pieejams ŠEIT.

 

Izstāde tapusi ar Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

 

 

Foto: Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē