20.8 °C, 1.9 m/s, 75.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaIzstāde ZRKAC logos atklāj Jelgavas vīriešu ģimnāzijas audzēkņu gaitas Latvijas vēsturē
Izstāde ZRKAC logos atklāj Jelgavas vīriešu ģimnāzijas audzēkņu gaitas Latvijas vēsturē
18/05/2021

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja un Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra (ZRKAC) sadarbībā tapusi jau otrā izstāde, ko ikviens var apskatīt ZRKAC ēkas Svētes ielā 33 logos. Tai dots nosaukums “Jelgavas vīriešu ģimnāzijas audzēkņu soļu atbalsis Latvijas vēsturē”.

“Jelgavas Pētera akadēmijai jeb Academia Petrina Baltijas reģiona izglītības, zinātnes un kultūrvēstures kontekstā kopumā kopš tās dibināšanas 1775. gadā bijusi ievērojama un paliekoša loma vairāk nekā divus gadsimtus. Academia Petrina idejas autors un dibinātājs bija pēdējais Kurzemes un Zemgales hercogistes hercogs Pēteris Bīrons, kura izveidotā akadēmija bija pirmā augstākā tipa mācību iestāde Latvijas teritorijā,” skaidro izstādes autors Ģ.Eliasa Jelgavas Mākslas un vēstures muzeja direktores vietnieks zinātniskajā darbā, vēsturnieks Gints Putiķis. 1806. gadā akadēmiju pārdēvēja par Kurzemes guberņas “Cildeno ģimnāziju”, bet 1837. gadā – par Jelgavas vīriešu ģimnāziju.

 

19. un 20. gadsimta mijā tajā mācījušies daudzi Latvijas vēsturē nozīmīgi cilvēki, par kuriem arī stāsta izstāde. Jelgavā savas gaitas sācis jurists un Latvijas valsts pirmais prezidents Jānis Čakste, jurists un Latvijas valsts trešais prezidents Alberts Kviesis, jurists un pirmais Latvijas Saeimas priekšsēdētājs Fridirhs Vesmanis, dainu tēvs Krišjānis Barons, folklorists un zinātnieks Kārlis Straubergs, jurists un politiķis Kārlis Vilhelms Pauļuks. Līdzās katram portretam lasāms īss biogrāfisks pārstāsts, kā arī Latvijas vēsturē nozīmīgi darbi, kurus vērts atcerēties arī šodien.

 

Izstāde apskatāma ZRKAC ēkas Svētes ielā 33 logos, kā arī ar to varēs iepazīties virtuāli Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja mājaslapā www.jvmm.lv.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē