14.6 °C, 0.8 m/s, 89.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiIzzāģēs bīstamās Ozolskvēra ozola daļas
Izzāģēs bīstamās Ozolskvēra ozola daļas
17/10/2018

Šovasar ozolu, kas atrodas Ozolskvērā līdzās bērnu rotaļu laukumam, gan pašvaldības speciālisti, gan arborists un arī Dabas aizsardzības pārvalde atzinuši par stipri bojātu un bīstamu. Ozolam laika gaitā ir radušies būtiski sakņu sistēmas bojājumi, iztrupējusi stumbra pamatne un ir vairāki vaļēji dobumi pie pamatnes, kuros konstatēta brūnā trupe.

Lai arī Dabas aizsardzības pārvalde, izvērtējot koka stāvokli un tā atrašanās vietu, pieņēmusi lēmumu, ka koks ir nozāģējams, jo tā iespējamā saglabāšana radītu nepamatotus riskus cilvēku drošībai, pašvaldība vēl cer dižkoku Ozolskvērā saglabāt. Jau ilgstoši bijuši centieni dižkoku glābt – regulāri to kopjot un izzāģējot, taču šobrīd arī pieaicinātie speciālisti ir atzinuši, ka pat pēc viskvalitatīvākās tā sakopšanas, nav iespējams novērst koka bīstamību un nodrošināt to, lai koks pēkšņi vējā nenolūztu un neapdraudētu cilvēkus Ozolskvērā.

 

Iestāde “Pilsētsaimniecība” informē, ka novembra pēdējos vai decembra pirmajos datumos tiks veikti koka bojāto daļu izzāģēšanas darbi. Tikai darba procesā kļūs pilnīgi skaidrs, vai iespējams vismaz daļēji koku saglabāt. Ja tas nebūs iespējams, un pēc bīstamāko daļu izzāģēšanas, koks kļūs nestabils, tas būs jānozāģē. Taču ozols ir viens no skvēra simboliem, tādēļ sliktākajā gadījumā vismaz tā stumbrs vēlāk varētu pārtapt par koka vides objektu Ozolskvērā.

 

Piebilstams, ka Jelgavas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes “Pasaciņa” audzēkņi apņēmušies dot otru mūžu Ozolskvērā augošajam dižozolam – mazie jelgavnieki salasījuši dižkoka ozola zīles un iedēstījuši melnzemē, lai gaidītu, kad sāks dīkt jaunie ozoliņi. Bērnudārzs ir iesaistījies Latvijas Valsts mežu koku sēšanas un stādīšanas akcijā “Skābeklis”, lai bērni jau no mazotnes izprastu, kāds ir koka dzīves cikls, vienlaikus mācoties, ka mežs ir ne tikai tas, ko redzam, bet arī skābeklis, ko elpojam.

 

Foto: Jelgavas pilsētas pašvaldība

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē