21.6 °C, 1.9 m/s, 67.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiJauna grāmata bibliotēkā iepazīstina ar pirmskara Jelgavu
Jauna grāmata bibliotēkā iepazīstina ar pirmskara Jelgavu
11/03/2020

Jelgavas pilsētas bibliotēka iegādājusies vērtīgu atmiņu grāmatu par ārsta Dzintara Svennes un viņa ģimenes gaitām Jelgavā no 1940. gada līdz 1944. gadam. Jaunā grāmata Jelgavas pilsētas bibliotēkas Novadpētniecības krājumā nu pieejama ikvienam interesentam.

Dzintars Svenne dzimis Abrenē 1927. gada decembrī. Pārdzīvojis kara gadus, daudz ceļojis gan jaunībā, gan arī vecumdienās. Bērnībā dzīvojis Daugavpilī, Jelgavā un citur Latvijā. Nonācis ar māti un māsu vairākās bēgļu nometnēs Vācijā un no turienes izceļojis tālāk uz Lielbritāniju. Studējis medicīnu Dublinā Īrijā, strādājis par ķirurgu Kampalā, Ugandā. 1972. gadā apmeties Austrumanglijas vidienē, kur nostrādājis 20 gadus par rentgenologu. Ģimenē izauguši seši bērni. Pēc aiziešanas pensijā Dz.Svenne sāka rakstīt savus memuārus, kas par personiskajiem līdzekļiem izdoti trīs grāmatās. Ārsts miris 2017. gada 20. aprīlī Anglijā.

 

Jelgavas pilsētas bibliotēka ir iegādājusies Dz.Svennes atmiņu otro grāmatu “Likteņceļi. No Jelgavas līdz Pampāļiem. Lielo pārmaiņu laiks“, kas aptver laika periodu no 1940. gada līdz 1944. gadam – no laika, kad viņš ar māti un māsu pārceļas uz Jelgavu, līdz pat bēgļu gaitām uz Pampāļiem, Kurzemē. Šajā atmiņu grāmatā iespējams izstaigāt vēl skaisto, kara neizpostīto Jelgavu, Dārtas skolu, kurā strādāja Dz.Svennes māte, Lielo ielu, grāmatu veikalus, Dobeles ielas Ugunsdzēsēju depo, vasarīgos Zaļeniekus un kopā ar autoru piedzīvot arī kara postu Jelgavā.

 

Pirmā grāmata “Likteņceļi. No Kaplavas līdz Daugavpilij. Mani agrie labie gadi” vēsta par Dz.Svennes agro bērnību. Grāmatā aprakstīta arī tā laika Eiropas nemierīgā vēsture, ieskaitot to, kas notiek tieši Latvijā tā dēvētajos Kārļa Ulmaņa “Labajos gados”. Šīs grāmata pieejama Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

 

Trešā grāmata “Likteņceļi. Ceļš ved prom no dzimtenes” sākas 1944. gada vasarā, un tajā aprakstītas bēgļu gaitas ar māti un māsu no Pampāļiem uz Liepāju un tālāk uz Vāciju. 1947. gada beigās ģimene nonāk Lielbritānijā, kur uzsāk jaunu dzīvi trimdā. 

 

Ieskats grāmatās tiešsaistē atrodamas šeit: 1. grāmata2. grāmata3. grāmata.

 

 

Foto: publicitātes

 

Informācija: Jelgavas pilsētas bibliotēka