11.4 °C, 3.8 m/s, 82.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaJaunās torņa ekspozīcijas gada laikā apskatījuši teju 26 000 apmeklētāju; gadadienā – īpašas ekskursijas
Jaunās torņa ekspozīcijas gada laikā apskatījuši teju 26 000 apmeklētāju; gadadienā – īpašas ekskursijas
11/07/2023

19. jūlijā apritēs gads kopš Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī apmeklētājiem durvis vēra jaunas interaktīvas un inovatīvas vēstures ekspozīcijas. Gada laikā tās uzņēmušas jau gandrīz 26 000 apmeklētāju, tostarp teju 6000 ārvalstu viesu. Par godu ekspozīciju atvēršanas gadadienai Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs 19. jūlijā pulksten 16 un 18 piedāvā iedzīvotājiem divas atvērtās ekskursijas gida pavadībā, kas iepazīstinās ar torņa ekspozīcijām, tajās iekļautajām tēmām, kā arī apmeklētājiem būs iespēja vērot Jelgavas panorāmu no 37 metrus augstā stiklotā skatu laukuma. Lai dotos ekskursijā gida pavadībā, jāsamaksā vien ieejas maksa tornī. Interesentiem lūgums iepriekš pieteikties.   

Jaunās torņa ekspozīcijas veidotas kā laikmetīga interjera instalācija, kur redzamos eksponātus papildina multimedijos integrētas jaunākās tehnoloģijas. Ekspozīciju apmeklējums ir kā izzinoša spēle – konceptuālais moto “Duālā realitāte” sniedz iespēju vēstures stāstus izzināt caur dažādām maņām – saskatīt neredzamo, sadzirdēt nedzirdamo, sajust zudušo Jelgavu vai pašam apmeklētājam pat digitāli pielaikot kādu sendienu kāzu tērpu vai rotu.

2022. gadā ekspozīcijas izpelnījās ievērību Latvijas Investīciju attīstības aģentūras organizētajā Eksporta un inovāciju konkursā un iekļuva finālā kā viens no trijiem biedrību, nodibinājumu, plānošanas reģionu vai pašvaldību iestāžu grupā nominētajiem jaunajiem tūrisma piedāvājumiem.

3. stāva ekspozīcija “Jelgava laika griežos” stāsta par pilsētas vēsturi, attīstību un simboliem kopš tās dibināšanas līdz pat mūsdienām, ievērojamiem pilsētniekiem, zudušajām Jelgavas pērlēm un mūsdienu sasniegumiem.

4. stāva ekspozīcija “Mode Jelgavā cauri gadsimtiem” atspoguļo apģērba valkāšanas tradīcijas un modes tendences Jelgavā dažādos vēstures periodos, īpaši akcentējot kāzu tērpu modi. Šīs ekspozīcijas “odziņa” ir mūsdienu stilistikā veidota virtuālā vēsturisko tērpu “modes skate”, kas sniedz apmeklētājiem klātbūtnes sajūtu pagātnes notikumos.

5. stāva ekspozīcija “Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas stāsts” veltīta paša bijušā dievnama vēsturei, zudušajām arhitektūras un interjera vērtībām. Apmeklētājiem ir sniegta iespēja noklausīties piecus audio stāstus, kas papildināti ar īpaši veidotu skaņas dizainu. Šajā ekspozīcijas zālē apmeklētāji tiek aicināti aizmirst ikdienas rutīnu un rūpes, meditatīvā noskaņā padomājot par mūžīgām vērtībām un dzīves ritējumu.

Par godu ekspozīciju atvēršanas gadadienai Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs 19. jūlijā piedāvā interesentiem divas atvērtās ekskursijas gida pavadībā. Ekskursijas norisināsies pulksten 16 un 18. Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc apmeklētāji aicināti iepriekš pieteikties pa tālruņiem 63005447 vai 25619266, vai e-pastu tic@tornis.jelgava.lv. Gida pakalpojumi ekskursijas laikā būs pieejama bez maksas, iegādājoties vien ieejas biļeti tornī. Ieejas maksa vēstures ekspozīcijās un skatu laukumā: pieaugušajiem 4 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem 1,50 eiro, pirmsskolas vecuma bērniem – bez maksas.

19. jūlijā torņa vēstures ekspozīcijas strādās ilgāk nekā ierasts, tās apmeklētājiem būs pieejamas līdz pulksten 20.

Ekspozīciju autori ir piecu Latvijas uzņēmumu apvienība: koncepcija un dizains – “DJA” (Didzis Jaunzems Architecture), tehnoloģijas un menedžments – SIA “SOLAVI”, ražošana un tehniskā projektēšana – SIA “YES WE CAN”, multimediji – SIA “Putnu studija” (Roberts Rubīns), programmēšana – SIA “OVERLY”.

Pie ekspozīciju satura veidošanas strādājuši vēsturnieki Jānis Šiliņš, Edīte Parute, Jelgavas valstspilsētas pašvaldība, Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs, Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs.

Torņa vēstures ekspozīcijas izveidotas Jelgavas valstspilsētas pašvaldības īstenota Eiropas  Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā projekta Nr.5..5.1.0/19/1/005 “ Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Jelgavas pilsētā” ietvaros.