22.9 °C, 1.9 m/s, 50.2 %

Jaunieši

Sākumlapa JaunumiJauniešiŠovasar pilsētā strādā teju 600 skolēnu
Šovasar pilsētā strādā teju 600 skolēnu
04/07/2023

Lai gūtu darba prasmes, iemaņas un pieredzi, Jelgavas pašvaldība un Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) vasaras periodā jauniešiem piedāvā subsidētās darba vietas. Ar katru gadu jauniešu interese aug, un šovasar pašvaldības vasaras nodarbinātības programmās iesaistīti 380 jaunieši vecumā no 13 līdz 18 gadiem, savukārt NVA nodarbinātības programmā, kas paredzēta jauniešiem vecumā no 15 līdz 20 gadiem, atbalstu guvuši 200 skolēnu.

Jelgavas pašvaldība šovasar darbu nodrošina 380 skolēniem, no kuriem 270 ir no 6., 7. un 8. klases, bet 110 mācās 9., 10. un 11. klasē. Jaunāko skolēnu vasaras nodarbinātību pašvaldībā koordinē Jelgavas Izglītības pārvalde, savukārt vecāko klašu – Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs (ZRKAC). Jūnijā 82 jaunāko klašu skolēni tika nodarbināti skolās un bērnudārzos, iestādē “Pilsētsaimniecība” un SIA “Zemgales EKO”, galvenokārt veicot dažādus uzkopšanas un saimnieciskos darbus. Līdz 3. jūlijam darba gaitas beiguši arī 32 vecāko klašu skolēni, galvenokārt no 10. un 11. klasēm, jo devītklasniekiem jūnijs bija eksāmenu un izlaidumu laiks, taču vairāk devīto strādās jūlijā un augustā. Vecāko klašu skolēni nodarbināti Jelgavas pilsētas slimnīcā, Jelgavas poliklīnikā, iestādē “Kultūra”, kā arī dažādos privātajos uzņēmumos.  Jāpiebilst, ka vecāko klašu skolēni vasaras darbavietu izvēlējās atbilstoši saviem nākotnes mērķiem.

Piemēram, jūnijā “Pilsētsaimniecībā” nodarbināti septiņi skolēni, bet līdz 25. augustam pilsētas labiekārtošanas un uzkopšanas darbos kopā ar iestādes speciālistiem iesaistīsies vēl 22 skolēni. Viņi apgriež ataugušās koku atvases pilsētas apstādījumos un ravē dobes pie pilsētas piemiņas vietām un apstādījumus. 13–14 gadu vecie skolēni strādā četras stundas dienā divas nedēļas mēnesī. No 15 gadu vecuma jaunieši strādā trīs nedēļas – katru darbdienu sešas stundas.

ZRKAC, kas koordinē vecāko klašu skolēnu vasaras nodarbinātību, stāsta, ka visvairāk skolēnu šogad strādā pilsētas medicīnas iestādēs – Jelgavas pilsētas slimnīcā 13 jaunieši, Jelgavas poliklīnikā septiņi. “Liela interese ir arī par darbu iestādē “Kultūra”, kur šovasar darba pieredzi gūst 11 skolēni. Paralēli darbam pašvaldības iestādēs un kapitālsabiedrībās jauniešiem nodrošināta iespēja strādāt dažādos privātajos uzņēmumos. Kopumā jauniešiem šogad bija iespēja izvēlēties vakances no 37 uzņēmumu/iestāžu piedāvātajām darba vietām,” stāsta ZRKAC karjeras konsultante Līga Damberga.

Uzņēmumā “Studija Boo”, kas nodarbojas ar pasākumu organizēšanu un dekorēšanas pakalpojumiem, šovasar nodarbinātas divas jaunietes – Nikola un Dace. Nikola strādāja jūnijā, bet Dace darbu tikko uzsākusi. Jauniete atzīst, ka iespēju vasarā piepelnīties izmanto jau ceturto gadu. Līdz šim strādājusi pirmsskolas izglītības iestādē un jaunrades namā “Junda”, bet šis darbs viņai sagādājot vislielāko prieku. “Esmu patiesi priecīga par šo darbu, jo saprotu, ka man tas patīk. Tā ir iespēja gūt ieskatu tieši pasākumu organizēšanā, iepazīties ar jauniem cilvēkiem, ģenerēt idejas. Aktīvi, bet ļoti radoši,” stāsta Dace.

Par savu šīs vasaras darbu sajūsmā ir arī Roberts, kurš šogad absolvējis Jelgavas Valsts Spīdolas ģimnāzijas 9. klasi. Vasaras darbs autoservisā “Mārtiņa auto” viņam devis pārliecību, ka izvēle iestāties Jelgavas tehnikumā, lai apgūtu automehāniķa profesiju, ir bijusi pareiza. “Man jau no bērnības interesē mašīnas un to uzbūve. Daudz esmu izzinājis un apguvis pašmācības ceļā, tostarp smeļoties zināšanas «YouTube», bet reāls darbs tomēr sniedz padziļinātāku izpratni,» atzīst Roberts. Jāpiebilst, ka uzņēmumā “Mārtiņa auto” šogad kopumā strādās četri jaunieši.

Uzņēmumā “PastaHouse”, kas nodarbojas ar svaigas pastas ražošanu, šogad darbs nodrošināts vienai jaunietei. Madara uzņēmumā strādā nedēļu un atzīst, ka tā ir pilnīgi jauna pieredze. “Iepriekšējās vasarās strādāju jaunrades namā “Junda”, palīdzēju nometņu organizēšanā un norisē. Šis darbs ir intensīvāks un prasa lielāku rūpību, turklāt fiziski grūts, jo ražošanas process norit, stāvot kājās. Bet es nesūdzos – darbs sniedz lielāku izpratni par pārtikas ražošanas procesu,” atklāj Madara.

Jāpiebilst, ka Jelgavas pašvaldība darba devējiem nodrošina finansējumu darba samaksai izglītojamajam pilnā apmērā (ieskaitot darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, uzņēmējdarbības riska valsts nodevu), kā arī kompensācijas izmaksai par neizmantoto ikgadējo atvaļinājumu.

Skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem, kuri neieguva darba vietu ar pašvaldības atbalstu, varēja pieteikties vasaras darbam ar valsts atbalstu. NVA Jelgavas filiāles nodarbinātības organizatore Jūlija Lovkova informē, ka arī šogad jauniešu interese ir liela. Lai gan skolēni elektroniski vēl joprojām var reģistrēties vasaras darbam, Jelgavas filiāles Jelgavas klientu apkalpošanas centrā brīvu darba vietu vairs nav.

“Šovasar pieteiktas 190 darba vietas, bet kopumā nodarbinātībā būs iesaistīti ap 200 skolēnu, jo ir gadījumi, kad kāds jaunietis pārtrauc darbu, un tad viņa vietā tiek norīkots nākamais skolēns, bet darba vieta ir viena. Tāpat, ja viens mēnesis sadalīts pa divām nedēļām – strādā divi skolēni, bet darba vieta ir tikai viena,” skaidro J.Lovkova.

NVA norāda, ka darba vietas Jelgavas jauniešiem nodrošina SIA “New Yorker Latvija”, SIA “MNL”, SIA “Kanclers”, SIA “Jelgavas Ezītis”, SIA “Viktorija B”, SIA “Jelgavas tipogrāfija”, SIA “Maxima Latvija”, SIA “McDonald” un citi – kopumā vairāk nekā 30 pilsētas un Jelgavas novada uzņēmumu. Skolēni NVA programmā būs iesaistīti līdz 31. augustam, un katrs skolēns tiks nodarbināts vienu mēnesi vai, vienojoties ar darba devēju, līdz diviem mēnešiem. Skolēni vecumā no 15 līdz 17 gadiem strādā ne ilgāk kā septiņas stundas dienā un ne vairāk kā 35 stundas nedēļā, bet skolēni vecumā no 18 līdz 20 gadiem – astoņas stundas dienā jeb 40 stundas nedēļā. Mēneša atalgojums par pilnu nostrādātu darba laiku ir ne mazāks par valstī noteiktās minimālās algas apmēru, kas ir 620 eiro pirms nodokļu nomaksas.