16.1 °C, 3.7 m/s, 85.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiJelgavā atkal auž uz Viļumsona stellēm
Jelgavā atkal auž uz Viļumsona stellēm
05/04/2021

“Šobrīd pasūtījumu ir mazāk, bet izmantojam laiku citiem darbiem, un Jelgavā atkal tiek austs uz šeit tapušajām Pētera Viļumsona stellēm,” stāsta amatnieku darbnīcas un tautastērpu darinātavas “Austras raksti” vadītāja Aija Mālkalna. Stelles “Lielupes viļņi”, kas pirms pusotra gada iegādātas kā ilgi lolots sapnis, nu ir darba kārtībā. Aušanas meistares jau mēnesi apgūst darbu ar vairāk nekā gadsimtu seno aušanas mašīnu, kas, lai arī ne vienmēr ir viegls, sniedzot lielu gandarījumu.

“Stelles pēc ilgiem meklējumiem iegādājāmies uz “Austras rakstu” ceturto dzimšanas dienu 2019. gadā, novietojām tās darbnīcā, bet darbu dēļ nebija laika tās līdz galam atjaunot. Šobrīd vairāk varam strādāt sev, tāpēc bija īstais brīdis, lai tās savestu kārtībā,” skaidro A.Mālkalna, piebilstot, ka to oriģinālās detaļas atrast ir teju neiespējami, tāpēc pašu spēkiem meklēti un pielāgoti visdažādākie steļļu mehānisma elementi: “Jārestaurē bija kustīgās daļas, piemēram, spraislīši, trizuļi, arī nītis, – nav nemaz tik viegli pastāstīt, kas aiz visiem šiem vārdiem slēpjas. Talkā mums nāca Inese un Ilze Mailītes no aušanas darbnīcas “Mailīšu fabrika” – manuprāt, viszinošākie cilvēki tieši par Viļumsona stellēm. Viņas palīdzēja tās pirmoreiz uzstādīt, un arī tagad sazināmies videozvanā, lai saprastu, vai viss ir pareizi.”

 

Viļumsona stelles kā unikāla aušanas mašīna prasa savu pieeju darbam, ko šobrīd – mācīšanās un pielāgošanās procesā – “Austras rakstos” veic reizē divas meistares, taču ar pietiekamām iemaņām to var arī viens cilvēks. A.Mālkalna atklāj, ka darbs ir smagāks nekā pie modernākām stellēm, taču tas ir raitāks un uz tām var tapt sarežģītāki raksti. Pirmais darinājums – sega – uz Viļumsona stellēm jau tuvojas noslēgumam un paliks darbnīcas meistarēm, taču plānos ir arī citi darbi, piemēram, aizkari, kurus rotās Zemgales raksts. Arī brīdī, kad atsāksies lielie darbi, tostarp darinot tautastērpus vietējiem kolektīviem, Jelgavā tapušās Viļumsona stelles nestāvēs dīkā, bet pavērs arvien jaunas iespējas senā aušanas amata turpināšanai un pilnveidošanai tepat Jelgavā.

 

Amatnieks P.Viļumsons dzimis 1872. gadā. Ap 1900. gadu rīkojis mākslas aušanas kursus Jelgavā, Rīgā, Maskavā un Omskā un šajā laikā izgudrojis un patentējis pusautomātiskās stelles “Lielupes viļņi”. Arī meistara darbnīca savulaik atradusies Jelgavā, Kalvenes ielā – tur, kur šobrīd atrodas Stacijas parks.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē