18 °C, 3 m/s, 79.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaJelgavā būs apskatāma Latvijas Bankas ceļojošā izstāde
Jelgavā būs apskatāma Latvijas Bankas ceļojošā izstāde
08/08/2022

Latvijas Banka sadarbībā ar Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeju pilsētas iedzīvotājiem un viesiem no 10.  līdz 28. augustam piedāvās apskatīt ceļojošo izstādi “No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)”. Izstādes svinīgā atklāšana notiks 10. augustā pulksten 15.

Ceļojošā izstāde “No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)” ir vēstījums par nacionālās bankas darbību 24 nodaļās Latvijas novados. Tā viesosies kopumā 9 pilsētās, kurās vēsturiski no 1922. gada līdz 1940. gadam atradās Latvijas Bankas reģionālās nodaļas. Viena no šādām īpašām vietām Latvijas Bankas vēsturē ir Jelgava.

 

Latvijas Bankas stāsts aizsākās 1922. gadā, un tās darbība aptvēra visu tolaik jaunās valsts teritoriju. Latvijas Bankas Jelgavas nodaļa piedāvāja visas iekšzemes operācijas (pakalpojumus) un bija viena no septiņām lielajām nodaļām, kurā bija pieejamas arī ārzemju operācijas. Zināms, ka īpaši sekmīgi Jelgavas nodaļa strādāja saimnieciskās krīzes apstākļos 1933. gadā, kad tās peļņa ievērojami apsteidza citu Latvijas Bankas nodaļu rezultātus.

 

“Izstādē atcerēsimies gan vietas un ēkas, gan notikumus un personības, kam bijusi nozīmīga loma Latvijas Bankas, tajā skaitā Jelgavas nodaļas, darbībā no 1922. gada līdz 1940. gadam. Bankas vēsture atklāsies virknē seno fotogrāfiju, kurās dokumentēti ar banku saistītie vēsturiskie nami un adreses. Tām līdzās būs apskatāmi mūsdienu fotouzņēmumi kā liecība laikmetu griežos notikušajām pārmaiņām. Daļa izstādes ekspozīcijas atklās vairāku Latvijas Bankas nodaļu vadītāju dzīves un karjeras stāstus,” norāda organizatori.

 

Jelgavas nodaļu ar izcilām sekmēm vadīja Juris Lecis, dēvēts par iedvesmojošu jaunatnes audzinātāju. Aizejot pensijā, nodaļas pārvaldnieka pienākumus viņš nodeva savam ilggadējam palīgam Dāvidam Heinriham Blūmentālam, Jelgavas pilsētas patriotam, kurš daudzu gadu garumā darbojies Jelgavas Latviešu biedrībā, no kuras ievēlēts 3. Zemgales dziesmu un mūzikas svētku rīcības komitejā.

 

Ekspozīciju papildinās Latvijas Bankas tolaik sniegto pakalpojumu skaidrojums un unikālas dokumentu kopijas, kā arī laikrakstu publikācijas un attēli.

 

Šis ir īpašs gads Latvijas Bankai, kas svin savu simtgadi, atskatoties gan pagātnes veikumā, gan iezīmējot nākotnes izaicinājumus. 2022. gada 1. novembrī apritēs 100 gadu kopš Latvijas Bankas dibināšanas. Šajā laikā izveidota institūcija, kas ir neatkarīga, kompetenta, ar ilgtermiņa skatījumu naudas politikas jautājumos, tādējādi nodrošinot pamatu ilgtspējīgai valsts attīstībai.

 

Papildu informācija par Latvijas Bankas simtgadi un plānotajiem pasākumiem pieejama ŠEIT.

 

 

Foto un informācija: Latvijas Banka