17.7 °C, 2.1 m/s, 79.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaJelgavā dzimušajai komponistei Elgai Igenbergai – 100
Jelgavā dzimušajai komponistei Elgai Igenbergai – 100
10/02/2021

Šā gada februārī Jelgavā dzimušajai latviešu komponistei, pianistei un mūzikas pedagoģei Elgai Igenbergai apritētu 100 gadi. Viņa ir vienīgā sieviete–komponiste latviešu estrādes mākslas pionieru plejādē, kuras radošo darbu sarakstā ir vairāk nekā 300 skaņdarbu. Jelgavas pilsēta komponistes jubileju godina ar dziesmas “Tu un es” pirmatskaņojumu jaunās skaņās tieši E.Igenbergas dzimšanas dienā – 10. februārī. Dziesma ir pirmais ieskats plānotajā koncertuzvedumā, kas savu pirmizrādi piedzīvos šā gada novembrī, informē pašvaldības iestādē “Kultūra”.

E.Igenbergas pirmās dziesmas “Rīgas bulvāri”, “Varbūt” un “Vecais tilts” guvušas lielu ievērību, īpaši pēc tam, kad tās 1957. gadā tika iekļautas Rīgas estrādes orķestra repertuārā un ieskaņotas radio. Viņas dziesmas izpildīja Valentīna Butāne, Edgars Zveja, Arnolds Liniņš, māsas Vambutes un citi. Sadarbībā ar aktrisi Veru Singajevsku tapušas populāras dziesmas bērniem. Igenberga sacerējusi dziesmu ciklus, estrādes opereti “Annele”, bērniem adresētu rēviju “Šurum-burums”, dziesmuspēles “Ziņģu lustes”, “Septiņas vecmeitas”, “Čaukstenes”, kā arī vadījusi vairākus vokālos ansambļus. Mākslinieces darbus joprojām novērtē kultūras pasaulē, un tie dzīvo vēl šobaltdien. Maestro Raimonds Pauls grāmatā, kuru sarakstījusi muzikoloģe Daiga Mazvērsīte par godu komponistei, atzinis, ka Elga Igenberga uzskatāma par mūsu pazīstamās estrādes mūzikas aizsācēju, jo mūzikas aprindās parādījusies mirkli pirms viņa paša.

 

10. februārī Aijas Vītoliņas un Normunda Rutuļa versijā izpildītā dziesma “Tu un es”, ko savulaik dziedāja izcilais A.Liniņš, pirmastkaņojumu piedzīvoja pulksten 8 Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma”, bet pulksten 16 tā būs klausāma Latvijas Radio 2 ēterā. Tāpat dziesma publicēta iestādes “Kultūra” sociālajos tīklos. Dziesma pieejama arī straumēšanas vietnē “Spotify”.

 

 

 

Foto un informācija: Jelgavas pilsētas pašvaldības iestāde “Kultūra”