Piektdien, 20. aprīlī, Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš piedalījās biokoģenerācijas stacijas pamatakmens likšanā Jelgavā. Ar kapsulas iemūrēšanu pamatakmenī tika svinīgi atzīmēta jaunā „Fortum” biomasas koģenerācijas stacijas būvniecības uzsākšana. Tā būs lielākā un modernākā Latvijā, kas savā darbībā izmanto atjaunojamos energoresursus. Plānots, ka stacija tiks nodota ekspluatācijā 2013. gada rudenī.
Jelgavas biokurinamā koģenerācijas stacijas paredzētā siltumenerģijas jauda ir 45 MW un plānots, ka gadā tā saražos 230 GWh siltumenerģijas, kas tiks nodota Jelgavas centralizētās siltumapgādes sistēmā. Paredzētā elektriskā jauda stacijai ir 23 MW, un gadā tā saražos 110 GWh elektroenerģijas, kas tiks nodota Latvijas kopējā elektroenerģijas pārvades tīklā. Ar šo jaudu stacija spēs nodrošināt 85 % no Jelgavas centralizētās siltumapgādes, izmantojot atjaunojamos energoresursus.
Šobrīd Jelgavas siltumapgāde pilnībā tiek nodrošināta kā kurināmo izmantojot dabasgāzi. Biomasas koģenerācijas stacijā tiks izmantota šķelda, ko iepirks no vietējiem piegādātājiem. Paredzams, ka atbalsts vietējās kokapstrādes un meža industrijai ne tikai samazinās atkarību no importētajiem fosilā kurināmā resursiem un atstās labvēlīgu iespaidu uz Latvijas ekonomiku, bet arī nodrošinās stabilāku siltumenerģijas tarifu Jelgavas iedzīvotājiem. „Fortum” aplēses liecina, ka vietējā kurināmā izmantošana radīs ap 300 netiešajām darba vietām kurināmā piegādes ķēdē un citu pakalpojumu sniegšanā.
Pēc tās atklāšanas stacija pārliecinoši iezīmēs Latvijas ceturto lielāko pilsētu kā izcilu piemēru atjaunojamo resursu izmantošanā – Jelgavas bio-koģenerācijas stacijas projekts ir viens no retajiem projektiem, kurā visas pilsētas siltumapgādes bāzes slodze tiek nodrošināta no viena ražošanas avota, tādejādi radot iespēju efektīvi izmantot visu pilsētas siltumenerģijas slodzi elektroenerģijas ražošanai.
Uzņēmuma „Fortum” kopējais investīciju apjoms stacijas un ar to saistītās infrastruktūras būvniecībā ir 70 miljoni eiro, kas ir viens no lielākajiem investīciju projektiem Latvijā. Papildus 6 miljoni eiro šim projektam ir piešķirti no ES struktūrfondiem.
Stacijas būvniecība tās aktīvākajā posmā nodrošinās darba vietas aptuveni 200 celtniekiem. Tā kā Fortum biokoģenerācijas stacijā izmantotās tehnoloģijas ir Latvijā unikālas, pēc atklāšanas tā būs pieejama studentiem un zinātniekiem pētnieciskos nolūkos.
Informācija sagatavota SIA “Fortum Jelgava”