-2.1 °C, 5.2 m/s, 90.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiJelgavā izplatījusies gobu slimība
Jelgavā izplatījusies gobu slimība
05/07/2012

Pilsētas apstādījumos ir izplatījusies Holandes slimība, ar kuru slimo galvenokārt gobas. Slimības ierosinātāja ir sēne Graphium ulmi, kuras apkarošanu veic izzāģējot un pēc tam sadedzinot slimos zarus.

Foto: Ivars Veiliņš

Pilsētas apstādījumos atkal ir izplatījusies Holandes slimība. Ar to slimo galvenokārt gobas. Slimības ierosinātāja ir sēne Graphium ulmi.

Galvenais simptoms ir lapu vīšana un ieritināšanās. Tā parādās uz koka vainaga atsevišķiem zariem. Vispirms uz jaunākiem, tad vecākiem un tad pārņem visu koku vainagu. Beidzot koks nokalst. Koks inficējas ar slimības sēņu sporām, kas caur koka mizas brūcēm iekļūst koka vadaudos. Vadaudi slimības ietekmē piepildās ar sveķveida masu un pārstāj funkcionēt.

Slimību izplata koka kaitēkļi – gobu gremzdgrauži. Atkarībā no laika apstākļiem, koka vecuma un tā uzņēmības tas var iznīkt dažās nedēļās vai mēnešos. Slimības attīstību veicina silts klimats. Slimības apkarošanu veic izzāģējot slimos zarus. Pēc tam tie ir jāaizvāc un jāsadedzina. Pilnībā koku izārstēt nevar, bet tikai attālināt tā nokalšanu.

Pirms 3-4 gadiem slimības uzliesmojums tika konstatēts Celtnieku ielā. Tā rezultātā uz pašreizējo brīdi tur gobu ir ļoti maz. Pašreiz slimie koki ir konstatēti Stacijas parkā, Raiņa parkā, Pasta salā, Celtnieku ielā.
 
 
Informācija sagatavota
JPPA „Pilsētsaimniecība”