14.7 °C, 0.9 m/s, 93.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaJelgava – labās prakses piemērs veselības veicināšanā
Jelgava – labās prakses piemērs veselības veicināšanā
29/04/2022

Jelgava jau četrus gadus veiksmīgi īsteno projektu “Veselības veicināšana Jelgavā”. Dažādu bezmaksas aktivitāšu rīkošanai no Eiropas Sociālā fonda līdz šim piesaistīti 742 075 eiro, un mūsu pašvaldība par daudzpusīgu un plašu aktivitāšu programmu, pārdomātiem un kvalitatīviem pasākumiem Latvijā tiek izcelta kā labās prakses piemērs. Arī šogad Jelgavā plānoti vairāk nekā 1000 veselību veicinošu pasākumu, šim mērķim paredzot 157 562 eiro.

Lai gan veselības veicināšanas projekti tiek īstenoti gandrīz visās Latvijas pašvaldībās, tikai sešās, tostarp Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā, izveidota atsevišķa struktūrvienība veselības veicināšanas jautājumu risināšanai. Pašvaldības nereti atzinušas, ka tām trūkst zināšanu, pieredzes un resursu veselības veicināšanas darba organizēšanai, lai gan viena no pašvaldību autonomajām funkcijām ir nodrošināt veselības aprūpes pieejamību un veicināt iedzīvotāju veselīgu dzīvesveidu un sportu.

 

Jelgavas Sociālo lietu pārvaldē jau vairāk nekā 10 gadu ir Veselības aprūpes un veicināšanas nodaļa, kas mērķtiecīgi koordinē un realizē aktivitātes sabiedrības veselības uzlabošanā. Turklāt Jelgava jau 2015. gadā izstrādāja savu Veselības veicināšanas programmu 2015.–2022. gadam, un šobrīd top programma nākamajam periodam. Nodaļas vadītāja Karolina Avota atzīst, ka pilsētas trumpis ir izveidotā struktūrvienība, kurā strādā jomas speciālisti ar augstāko izglītību tieši sabiedrības veselībā. Viņiem ir padziļināta izpratne par jomu, viņi spēj izvērtēt vajadzības un tās īstenot. “Eiropas Sociālā fonda projekta finansējums ir būtisks atspaids pašvaldībai finansiāli, lai realizētu tik daudzas aktivitātes, aptverot dažādas jomas un mērķauditorijas. Ja iepriekš veselības veicināšanas aktivitātēm no pašvaldības budžeta gadā tika atvēlēti līdz 7000 eiro, šobrīd no Eiropas Sociālā fonda gadā tiek apgūti vairāk nekā 150 tūkstoši eiro, līdz ar to piedāvājums iedzīvotājiem ir daudz plašāks. Mūsu pašvaldība ir viena no tām, kas šo Eiropas finansējumu spēj izmantot visdaudzpusīgāk. Dažādas projekta uzraugošās iestādes Jelgavu uzteikušas ne tikai par kvantitāti, bet arī saturu un kvalitāti, Jelgavu citiem minot kā labās prakses piemēru,” atzīst K.Avota.

 

Šobrīd sākta izpēte, lai konkrētāk noteiktu prioritātes un izstrādātu Jelgavas veselības veicināšanas programmu nākamajam periodam. “Lielāks uzsvars noteikti jāliek uz atkarību profilakses jautājumiem, un šādas aktivitātes sāksim jau šogad,” tā K.Avota.

 

Projekts “Veselības veicināšana Jelgavā” ilgs līdz 2023. gada decembrim, taču jau šobrīd zināms, ka tam būs turpinājums. Nākamajā periodā vairāk tiks akcentēti darbspējas vecuma iedzīvotāji.

 

 

Lai gan bezmaksas aktivitātes Jelgavā notiek jau četrus gadus, tām pievienojas arvien jauni dalībnieki, un tas apliecina, ka mērķtiecīgais darbs attaisnojas. “Gribas domāt, ka šo četru gadu laikā esam spējuši mainīt jelgavnieku paradumus un zināmu daļu mudinājuši vairāk rūpēties par veselību un kļūt aktīvākiem. Ir jelgavnieki, kuri jau paši interesējas, kādas veselību veicinošas aktivitātes plānotas šajā gadā un vai varēs tajās iesaistīties,” tā K.Avota.

 

Arī šogad aktivitāšu klāsts būs plašs. Klātienē ir atsākušies dažādas intensitātes treniņi, bet, reaģējot uz to, ka pēdējos divus gadus skolēnu dzīvesveids Covid-19 ierobežojumu dēļ bijis mazaktīvs, uzsākti bērnu un jauniešu fiziskās sagatavotības bezmaksas treniņi, un tie iemantojuši popularitāti. Šonedēļ izsludināta jauna pieteikšanās vingrošanas nodarbībām fizioterapeita vadībā iedzīvotājiem no 54 gadiem. Tāpat šogad uzsākta jauna iniciatīva, proti, veselības veicināšanas speciālists dodas uz bērnudārziem, lai mazākajiem saistošā veidā stāstītu par veselības un fizisko aktivitāšu nozīmi. Tāpat rudenī turpināsies peldētapmācība piecus un sešus gadus veciem bērniem, bet bērniem no septiņiem līdz divpadsmit gadiem – arī slidotapmācība.

 

Šogad uzsvars likts uz bērnu un jauniešu izglītošanu. “Kopā ar sadarbības partneriem ir izstrādāts lekciju piedāvājums skolām par veselīgu uzturu, mobingu, emocionālo veselību, reproduktīvo veselību un atkarību profilaksi. Šobrīd jau notikušas vairākas nodarbības par veselīgu dzīvesveidu,” stāsta veselības veicināšanas projekta koordinatore Agita Dilāne, papildinot, ka notiks arī izglītojošs darbs ar jauniešiem par dažādām atkarībām, bet vasarā iecerēts organizēt drošas peldēšanas apmācības nodarbības Lielupē.

 

Turpināsies arī izglītojošie semināri, tostarp “Gudro vecāku skola” un “Topošo vecāku skola”. “Pandēmijas laiks apliecināja, ka šīs nodarbības ļoti veiksmīgi var īstenot tiešsaistē, turklāt šādā veidā spējam sasniegt daudz plašāku auditoriju – bija reizes, kad pieslēdzās pat 100 cilvēku, turklāt lekciju ieraksti pieejami arī videoarhīvā,” stāsta A.Dilāne.

 

Jāpiebilst, ka iedzīvotāji aktuālajam piedāvājumam var sekot līdzi “Facebook” lapā “Veselības veicināšana Jelgavā”, kur regulāri tiek publicētas piedāvātās aktivitātes.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē