16.4 °C, 1.2 m/s, 95.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiJelgavā ZPD konferencē tiekas skolēni no visas Zemgales
Jelgavā ZPD konferencē tiekas skolēni no visas Zemgales
28/02/2020

28. februārī Jelgavā Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) norisinājās Latvijas skolēnu 44. zinātniskās pētniecības darbu (ZPD) konferences posms – Zemgales reģionālā zinātniski pētniecisko darbu konference. ZPD konkursa reģionālā kārta pulcēja ap 200 skolēnu no visa reģiona, kuri kopumā aizstāvēja 185 darbus, tomēr pārstāvētākās bija tieši Jelgavas izglītības iestādes.

Prezentācijas visas dienas garumā aizvadītas 14 nozaru sekcijās, kurās skolēni iepazīstināja vērtēšanas komisiju ar saviem darbiem, kas jau tikuši aizstāvēti gan skolu, gan pilsētu līmenī. Darbi tikuši izstrādāti darbi sešās dažādās zinātņu nozarēs, pārstāvot kā dabas un inženierzinātnes, tā humanitārās un sociālās zinātnes, medicīnu un veselības zinātnes. Jelgavas skolas kopumā reģionā pārstāvētas 69 skolēnu darbos, kas tapuši Jelgavas Valsts ģimnāzijā (JVĢ), Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijā, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā, kā arī Jelgavas 4. un 6. vidusskolā. Teju trešā daļa – 20 darbi – izstrādāti dabaszinātņu nozaru grupā, bet visvairāk – 29 darbi – veidoti par sociālo zinātņu tēmām.

 

Skolēni savu interesi par izvēlētajām tēmām pierāda gan darbu prezentācijās, gan to rezultātos, kas nereti ir arī reāli apskatāmi un pārbaudāmi modeļu un prototipu veidā. Piemēram, JVĢ skolēns Haralds Anškins izstrādājis darbu par tēmu “Centralizēta iekārtu un sensoru automatizēta vadība”, modelējot ēku, kas tiek izgaismota automātiski. “Mājas modelī ir saslēgti vairāki patērētāji ar lampām, kuras varu darbināt ar sensoriem un telefona aplikāciju. Es programmēju hobija līmenī, līdz ar to gribēju pārbaudīt, kā to var izmantot praktiski. Iepriekšējas zināšanas pielietoju diezgan daudz, jo programmēšanas sintakse bija ļoti līdzīga lietām, ko jau biju darījis,” skaidro skolēns. Savukārt Juta Nikiforova pētījusi zeltainā stafilokoka baktēriju savu skolasbiedru vidū. Izstrādājot šo darbu, jauniete darbojusies Rīgas Stradiņa universitātes laboratorijā kopā ar Medicīnas fakultātes prodekānu Ingu Skadiņu, kurš ir viņas darba vadītājs. “Ievācu no skolasbiedriem paraugus – kopā 190 un veicu dažādus testus. Noteicu šo baktēriju sastopamību paraugos, kā arī antibiotisko rezistenci. Šo tēmu ieteica darba vadītājs. Tas bija apjomīgs darbs, divas reizes nedēļā braucot uz Stradiņiem, bet kopumā gan pati uzskatu, gan darba vadītājs saka, ka rezultāts ir sasniegts” stāsta Juta, kura noskaidrojusi, ka ceturtajā daļā apskatīto paraugu novērojama šo baktēriju klātbūtne, kas ir būtisks atklājums, palīdzot novērst dažādas saslimšanas, sākot no caurejas, līdz pat toksiskā šoka sindromam. Jelgavas skolēni apskatījuši arī tādas tēmas kā jauna skaņas izolējoša materiāla izgatavošanas iespējas, influenceru ietekmi uz skolēniem un viņu valodas lietojumu, kā arī Jelgavas luksoforu trūkumus, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolēniem izstrādājot sistēmu, kas palīdzētu optimizēt to darbību.

 

Dienas gaitā turpinājās ZPD aizstāvēšana nozaru sekcijās, iepazīstinot ar skolēnu veiktajiem pētījumiem – to veiksmēm un neveiksmēm, rezultātiem un secinājumiem. Skolēni atbildēja gan uz iepriekš sagatavotiem darba recenzentu jautājumiem, gan vērtēšanas komisijas komentāriem. Gan darbi, gan skolēnu uztāšanās vērtēti, lai noteiktu labākos, kuri 3. un 4. aprīlī piedalīsies ZPD valsts konferencē. Tāpat reģiona konferences laureāti saņēma tiesības iegūt valsts finansētu studiju vietu LLU studiju programmās ārpus konkursa.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē