20.4 °C, 3.9 m/s, 66.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaJelgavas gleznotāji devušies uz mākslas festivālu sadraudzības pilsētā Kārmelā ASV
Jelgavas gleznotāji devušies uz mākslas festivālu sadraudzības pilsētā Kārmelā ASV
13/09/2023

Atsaucoties Jelgavas sadraudzības pilsētas Kārmelas ASV ielūgumam, šodien Kārmelā ieradušies Jelgavas mākslinieki Raitis Junkers un Kristīna Landaua-Junkere. Stiprinot abu pilsētu sadarbību mākslas jomā, viņi pārstāvēs mūsu pilsētu Starptautiskajā Kārmelas mākslas festivālā. Jelgavnieki piedalīsies konkursā/plenērā, tur gleznās iemūžinot ainas no Kārmelas, kā arī festivāla laikā prezentēs savus darbus un vadīs mākslas nodarbību latviešu bērniem, kuri dzīvo tuvākajā apkārtnē. 

Mākslinieki šodien, 13. septembrī, sasnieguši Kārmelu, un viņi tur uzturēsies līdz 26. septembrim. “Plānojam, ka pirmās dienas iepazīsimies ar Kārmelas un Indiānas apkārtni, muzejiem un galerijām, kā arī šajā laikā mums ir jāizvēlas saistošie motīvi gleznošanai, jo no 15. līdz 17. septembrim piedalīsimies glezniecības plenērā “Kārmela uz audekla”. Tajā uz vietas gleznosim izvēlētos Kārmelas pilsētas motīvus. Plenēra noslēgumā paredzēta radīto darbu izstāde, kā arī šie darbi tiks vērtēti – savu vērtējumu izteiks gan profesionāla žūrija, gan pilsētas iedzīvotāji,” stāsta gleznotājs R.Junkers, piebilstot, ka viņš strādās pasteļtehnikā un grafikā, savukārt Kristīna – akrila tehnikā.

Viesošanās laikā ASV māksliniekiem iecerēta arī vizīte Indianpolisas mākslas skolā un Kārmelas vidusskolā, lai tuvāk iepazītu viņu apmācības sistēmu un metodiku. “Bet 22. septembrī mums būs tas gods pasniegt mākslas nodarbības Kārmelas latviešu skoliņā, kur esam iecerējuši kopā ar bērniem un jauniešiem zīmēt un gleznot dažādas Jelgavas raksturīgākās vietas, lai kopā ar viņiem no šiem mazajiem darbiem izveidotu Jelgavas panorāmu,” stāsta R.Junkers.

Galvenais pasākums – Starptautiskais Kārmelas mākslas festivāls – notiks 23. un 24. septembrī. Tajā piedalīsies vairāk nekā 100 dažādu jomu mākslinieku no visas Amerikas, uzaicināti arī viesi no citām pasaules valstīm, tostarp Latvijas, un Jelgavu pārstāvēs R.Junkers un K.Landaua-Junkere. Galvenais uzdevums šajā festivālā māksliniekiem ir reprezentēt savus darbus un vietu, no kuras nāk. Jāpiebilst, ka, lai saņemtu akceptu dalībai festivālā, speciāla festivāla žūrijas komisija izvērtē mākslinieku darbu unikalitāti un kvalitāti. “Festivālā piedalīšos ar pasteļgleznojumiem un grafikām, ko esmu radījis dažādos plenēros Jelgavā, Kuldīgā, Liepājā un ārzemēs. Rādīt tieši plenēros radītos darbus izvēlējos, jo arī šeit notiek plenērs – mākslas darbu radīšana brīvā dabā, turklāt mēs ar Kristīnu paši organizējam plenērus un nereti tajos piedalāmies. Tā teikt, mūsu darbu izstāde veidota vienotā konceptā ar pasākuma norisi,” norāda mākslinieks, papildinot, ka viņš arī iecerējis jaunā gleznā iemūžināt festivāla norisi. Savukārt Kristīna piedalīsies ar filozofiski pārdomātām kolāžām, kas balstās uz laukumu un līniju savstarpēju mijiedarbību.

Abi Jelgavas mākslinieki norāda, ka ir liels gods un atbildība pārstāvēt Jelgavu un arī Latviju šāda augsta līmeņa starptautiskā mākslas festivālā ASV. “Tā mums būs jauna pieredze. Līdz šim esam piedalījušies plenēros Vācijā, Francijā, Dānijā, Šveicē, Itālijā, bet šoreiz atkal kaut kas nebijis – ASV,” tā R.Junkers.

Sīkāka informācija par Starptautisko Kārmelas mākslas festivālu ir pieejama festivāla mājaslapā www.carmelartsfestival.org.

Jāpiebilst, ka Jelgavas mākslinieku dalība Starptautiskajā Kārmelas mākslas festivālā ir viena no Jelgavas un Kārmelas noslēgtās sadarbības programmas iniciatīvām, kuru attīstījis Latvijas Goda konsuls Indiānā un Jelgavas sadraudzības pilsētas Kārmelas sadraudzības komitejas prezidents Andris Bērziņš.

Kārmela ir pilsēta Indiānā ar vairāk nekā 100 000 iedzīvotāju, un tā kļuvusi par trīspadsmito Jelgavas sadraudzības pilsētu un pirmo sadraudzības pilsētu ASV. Ar Jelgavas sadraudzības pilsētām var iepazīties ŠEIT.