23.2 °C, 5.2 m/s, 48.1 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaJelgavas pašvaldība – viena no aktīvākajiem “ēnu” devējiem Latvijā
Jelgavas pašvaldība – viena no aktīvākajiem “ēnu” devējiem Latvijā
12/02/2020

Trešdien Latvijā notika karjeras izglītības pasākums “Ēnu diena”, kura laikā skolēni iepazīst dažādas profesijas. Jelgavas pilsētas pašvaldībā, tās iestādēs un kapitālsabiedrībās ēnoja ap 180 skolēnu no 5. līdz 12. klasei, un mūsu pilsētas jaunieši Latvijas mērogā ir vieni no aktīvākajiem Ēnu dienas dalībniekiem. Savukārt Jelgavas pilsētas pašvaldība atzīta par otru aktīvāko ēnu devēju valstī – aiz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta –, bet 3. vietā ierindojas Saeima.  

Kopumā Jelgavas pašvaldības 183 izsludinātajām vakancēm tika saņemti 418 skolēnu pieteikumi, un mūsu pilsētas jaunieši ir aktīvākie ēnotāji valstī. Turklāt Jelgavas Valsts ģimnāzija ir Latvijā aktīvākā Ēnu dienas dalībniece – no šīs skolas Ēnu dienā piedalījās 425 skolēni, bet Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija ieņem 4. vietu aktīvāko skolu top 6.

 

Šogad visvairāk jauniešu pašvaldībā vēlējās izzināt tādas profesijas kā fizioterapeits sporta ārsts, arhitekts un pašvaldības policists, taču skolēni ēnoja arī kartogrāfu, ģeodēzistu, sociālos darbiniekus, Pašvaldības operatīvās informācijas centra (POIC) dispečerus, kardiologu Jelgavas poliklīnikā un citus speciālistus. Cenšoties izzināt dažādas profesijas, skolēni ēnoja arī pilsētas uzņēmumos un operatīvajos dienestos.

 

Jelgavas 4. vidusskolas 9. klases skolniece Laura Šinkus bija viena no Ēnu dienas pieprasītākās profesijas – arhitekta – ēnām. Šādu izvēli viņa izdarījusi apzināti, jo pavisam nopietni apsver domu mācīties arhitektos. “Mācoties 9. klasē, arvien vairāk domāju par to, kādu profesiju izvēlēties. Man patīk fizika, rasēšana, matemātika, esmu mācījusies arī Mākslas skolā, un šķiet, ka tas viss man varētu noderēt arhitektes darbā,” stāsta Laura, esot pārliecināta, ka dažas stundas ir pilnīgi pietiekami, lai gūtu priekšstatu par izvēlēto profesiju.

 

Desmit ēnas bija Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāja vietniekiem un pašvaldības izpilddirektorei, bet trīs skolēni darba dienu pavadīja kopā ar Jelgavas domes priekšsēdētāju Andri Rāviņu.

 

“Ja jaunietim vēl nav skaidra nākotnes vīzija, tad Ēnu diena tam ir labs palīgs. Dažās stundās, protams, nevar pilnībā izzināt profesiju, bet jebkura pieredze bagātina redzesloku,” atzīst Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 12. klases audzēknis Ernests Kancēvičs, kurš ēnoja domes priekšsēdētāju un kopā ar viņu apmeklēja arī SIA “Fortum Latvia” biokoģenerācijas staciju un POIC. A.Rāviņu ēnoja arī Jelgavas 6. vidusskolas 12. klases skolniece Milana Kuruško un Jelgavas 5. vidusskolas 10. klases audzēknis Daniels Ribalko. 

 

“Fortum Latvia” bija 27 skolēni, kas ēnoja stacijas vadītāju, operatorus, biomasas kurināmā procesa vadītāju, elektroinženierus un biroja darbiniekus. “Esmu izlēmis – gribu kļūt par elektriķi. Pagājušajā gadā ēnoju elektriķi ostā, bet šogad šo profesiju izzināju “Fortum Latvia”, ēnojot elektroinženieri,” saka Renārs Kaļinka no Jelgavas Valsts ģimnāzijas 8. klases.

 

Skolēni, kuri ēnoja pašvaldības iestāžu darbiniekus, šorīt tikās Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā. Tur viņus uzrunāja Jelgavas domes priekšsēdētājs A.Rāviņš, uzsverot: “Profesijas izvēlē pats būtiskākais ir, lai tā būtu jūsu izvēlēta profesija, ne tēta, mammas vai vecvecāku, jo tas ir darbs, ko darīsiet visu mūžu. Lai pārdomas pēc Ēnu dienas noved pie pozitīva rezultāta, un pozitīvs rezultāts būs ne tikai atziņa, ka “man tas patīk”, bet arī secinājums, ka šī profesija nav saistoša.”

 

Jāpiebilst, ka pavisam Latvijā šogad mājaslapā enudiena.lv tika pieteiktas 10 450 vakances, kuras piedāvāja 1695 ēnu devēji, bet vakancēm reģistrējās 43 278 skolēni. Latvijā pieprasītākās ēnu vakances bija programmētājs, pilots, fizioterapeits, stjuarts, ugunsdzēsējs glābējs, arhitekts, televīzijas/radio raidījumu vadītājs.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē