-3.5 °C, 1.9 m/s, 91.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiJelgavas pils – jubilāre profesionālo mākslinieku darbos
Jelgavas pils – jubilāre profesionālo mākslinieku darbos
11/06/2008

Gunāra Ezernieka gleznas fotoreprodukcija

Gunāra Ezernieka gleznas fotoreprodukcija

Otrdien, 10. jūnijā pulksten 12 Jelgavas pils Sudraba zālē tika atklāta Mākslinieku savienības Jelgavas organizācijas profesionālo mākslinieku darbu izstāde, kas veltīta pils 270 gadu jubilejai.

Izstādē, kas būs atvērta līdz 23. jūnijam, apskatāmi vairāk nekā divi desmiti eļļas gleznu, akvareļu, pasteļu, grafiku un gleznojumu uz zīda, kas tapuši gan agrākajos gados, gan pavisam nesen. Autoru vidū ir tādi pilsētā cienījami mākslinieki kā Gunārs Ezernieks, Edvīns Kalnenieks, Mārcis Stumbris, Uldis Roga, Lolita Zikmane un vēl citi profesionāļi.

Majestātiskā Jelgavas pils – ievērojamā Krievijas galma arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli agrīnā perioda lielākais darbs un viens no izcilākajiem arhitektūras pieminekļiem Baltijā, kas saglabājies līdz mūsdienām, visos četros gadalaikos saista tēlotājas mākslas meistaru ievērību gan kā pilsētas un visas Zemgales dominante, gan kā Eiropas kultūrvēsturiskā mantojuma daļa.

Jelgavas pils, kas ikdienā spoguļojas Lielupes ūdeņu rāmajā plūdumā, atainojumu guvusi neskaitāmos mākslas darbu reprodukciju albūmos un tūrisma ceļvežos, kā arī uz pastmarkām un vēstuļu aploksnēm. Tāpat ievērību pelna mākslas zinātnieka Imanta Lancmaņa bagātīgi ilustrētā monogrāfija „Jelgavas pils”, kas laika gaitā piedzīvojusi jau trīs atkārtotus un papildinātus izdevumus.

Sagaidot izcilā kultūrvēstures objekta 270. jubileju, pilī jau apskatāma gan celtnei veltītā fotoizstāde, gan ainavu arhitektūras studentu projektu skiču izstāde „Mana pils”. Savukārt pilsētas kultūras namā interesenti varēja aplūkot vairāk nekā 20 gleznu, kas maijā pils parkā un tuvākajā apkaimē bija tapušas starptautiskā mākslas simpozija laikā ar Jelgavas sadraudzības pilsētu Šauļu, Pērnavas, Baranoviču, Ivanofrankovskas un Belostokas mākslinieku piedalīšanos.

Jelgavas pils vēstures tematikai dažādu žanru darbos atsevišķā izstādē bija pievērsušies pilsētas Mākslas skolas audzēkņi, bet šonedēļ pils jubilejai veltītus 15 oriģinālus darbus ar kopējo devīzi „Galma dzīres” Uzvaras parkā darina otrā starptautiskā Smilšu skulptūru festivāla dalībnieki. Viņu veikumu varēs vērtēt nedēļas nogalē, kad pils jubilejas svinības sasniegs kulmināciju. Sestdien, 14 jūnijā notiks pils piemiņas plāksnes atklāšana, zinātniska konference ” Jelgavas pils: zaudētais, esošais, saglabātais”, bet svētdien, 15. jūnijā pils parkā un pagalmā jelgavnieki un pilsētas viesi varēs piedalīties plašā atpūtas programmā, kas noslēgsies ar svinīgu sarīkojumu pils Svētku zālē – Latvijas Lauksaimniecības universitātes aulā.

Informāciju sagatavoja
Juris Kālis
LLU Preses daļas vadītājs