23.6 °C, 3.3 m/s, 54 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaJelgavas pilsētas bibliotēka laiž klajā otro simtgades publikāciju
Jelgavas pilsētas bibliotēka laiž klajā otro simtgades publikāciju
07/04/2020

Jelgavas pilsētas bibliotēka savā simtgades gadā turpina atzīmēt apaļo jubileju ar publikācijām, kas veltītas iestādes vēsturei cauri laikiem. Klajā nākusi jau otrā simtgades publikāciju sērijas daļa, kas stāsta par Jelgavas pilsētas bibliotēkas ēkas pārbūvi 20. gadsimta pirmajā pusē.

20. gadsimta 20. gados Latvija vēl tikai atgūstas no kara posta, un, saprotams, arī bibliotēkas tiek ierīkotas ēkās, kas ir ne tik daudz piemērotas bibliotēkas vajadzībām, cik vispār pieejamas. Tolaik vēl tālu līdz šodienas iespējām, kad bibliotēku projektēšana un dizains ir vesela nozare un pētniecības lauks. Taču arī 20. gadsimta pirmajā pusē, pirms 100 gadiem, aktīvi tiek domāts gan par to, kā bibliotēku padarīt par iespējami ērtu un izmantojamu vietu tās apmeklētājiem, gan arī, kā atvieglot ikdienu bibliotēkas darbiniekiem.

 

Publikācija atklāj vēstures faktus par bibliotekāra Voldemāra Caunes ieguldījumu Latvijas bibliotēku vēsturē, pievēršoties bērnu bibliotēku stāvokļa izpētei Latvijā, kā arī izstrādājot metodisko līdzekli, kā visefektīvāk veikt bibliotekāro darbu. Tāpat publikācijā aprakstīti publisko bibliotēku pirmsākumi Jelgavā – Academia Petrina darbība un pirmās pašvaldības finansētās bibliotēkas atklāšana 1920. gadā, par ko plašāk minēts pirmajā bibliotēkas simtgades publikācijāOtrajā vēstures apskatā uzsvars likts uz Jelgavas pilsētas bibliotēkas ēkas Tirgus laukumā (tagadējā Hercoga Jēkaba laukumā) pārbūvi, pielāgojot esošas ēkas telpas bibliotēkas darba vajadzībām gan funcionāli, gan estētiski. Pārbūvēto namu atklāja 1938. gadā, un bibliotēka tajā turpināja strādāt līdz 1944. gada jūlijam, kad ēka nodega kopā ar lielāko daļu Jelgavas būvju.

 

Otrā Jelgavas pilsētas bibliotēkas publikācija “Kroga vietā Gaismas pils” pieejama ŠEIT.

 

 

Foto: Jelgavas Tirgus laukums, Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja kolekcija

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē