15.1 °C, 1 m/s, 84.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaJelgavas Pilsētas bibliotēkas bibliomātam – vidēji 42 pasūtījumi nedēļā
Jelgavas Pilsētas bibliotēkas bibliomātam – vidēji 42 pasūtījumi nedēļā
26/11/2023

Jau gandrīz divus gadus Jelgavas Pilsētas bibliotēka saviem lasītājiem piedāvā iespēju grāmatas un citus iespieddarbus saņemt grāmatu pakomātā jeb bibliomātā, kas atrodas pie bibliotēkas ieejas un ir sasniedzams arī ārpus iestādes darba laika. Vidēji mēnesī ar bibliomāta starpniecību grāmatas izsniegtas 163 reizes, turklāt interese par pakalpojumu aug.

Bibliomāta darbības princips ir vienkāršs – reģistrēts Jelgavas Pilsētas bibliotēkas lietotājs pasūta iespieddarbus elektroniskajā kopkatalogā vai pa tālruni 63046587, bibliotekārs apstrādā pasūtījumu un ievieto to bibliomātā, savukārt lietotājs saņem īsziņu ar unikālu durvju kodu. Lai varētu izmantot šo pakalpojumu, pasūtot grāmatu e-katalogā, obligāti jāieliek atzīme par pasūtījuma saņemšanu bibliomātā.

Bibliomātā var tikai izņemt iespieddarbus no Jelgavas Pilsētas bibliotēkas krājuma, tas nav paredzēts iepriekš paņemto izdevumu nodošanai. Nododamās grāmatas var ievietot grāmatu nodošanas iekārtā jeb kastē pie Pilsētas bibliotēkas. To var izdarīt jebkurā laikā, turklāt šajā kastē lasītāji var ievietot ne tikai Pilsētas bibliotēkā, bet arī tās filiālēs paņemtās grāmatas.

Bibliomātā ir pieejamas 14 grāmatu mājiņas, un piekļuve tām tiek nodrošināta visu diennakti. Lai varētu apkalpot pēc iespējas vairāk lasītāju, bibliotēka aicina pasūtījumu izņemt 24 stundu laikā. Ja tas netiek izdarīts 48 stundu laikā, pasūtījums tiek anulēts.

Pēc bibliotēkas apkopotās informācijas, šā gada 10 mēnešos bibliomāts izmantots 1306 reizes. Vidēji katru mēnesi bibliomātā ir 163 pasūtījumi jeb 42 nedēļā, un tie ir apmēram septiņi pasūtījumi dienā. Bibliotēkā gan akcentē, ka tie ir vidējie rādītāji, jo ir dienas, kad var būt kā trīs, tā 16 pasūtījumi dienā.

Analizējot datus par to, kad lietotāji izņēmuši pasūtītos izdevumus, secināms, ka 44 procentos gadījumu iedzīvotāji pasūtītos izdevumus izņēmuši ārpus bibliotēkas darba laika. No tiem 13 procenti izmantojuši rīta stundas, bet 31 procents – vakara. Salīdzinājumam: 2022. gadā bibliomāts tika izmantots 1504 reizes, seši procenti lasītāju to izmantojuši pirms bibliotēkas darba laika, 17 procenti – pēc tā.

Vērojams arī aktīvo bibliomāta lietotāju skaita pieaugums – aizvadītajā gadā bibliomātu aktīvi izmantojuši 145 lasītāji, bet šogad desmit mēnešos šo pakalpojumu par ērtu atzinuši jau 192 lietotāji.

Pēc bibliotēkas apkopotās informācijas, 69 procenti bibliomāta lietotāju ir strādājoši cilvēki, 14 procenti – skolēni un studenti.