20.1 °C, 3.8 m/s, 68 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaJelgavas skolēna apliecību nodot citai personai nav atļauts
Jelgavas skolēna apliecību nodot citai personai nav atļauts
18/03/2021

Aizvien biežāk SIA Jelgavas autobusu parks (JAP) konstatē, ka par braucienu pilsētas sabiedriskajā transportā ar Jelgavas skolēna apliecību norēķinās nevis apliecības īpašnieks, bet gan kāds no viņa ģimenes locekļiem. JAP uzsver: tas ir pārkāpums, jo personalizēto viedkarti ir aizliegts nodot citai personai.

Jelgavā deklarētiem skolēniem, kuri apgūst vispārējo vai profesionālo izglītību klātienes formā, mācību gada laikā pašvaldība pilsētas sabiedriskajā transportā nodrošina četrus bezmaksas braucienus dienā. Arī laikā, kad mācību process norit attālināti, skolēni katru dienu var izmantot četrus bezmaksas braucienus.  

 

JAP vadītājs Gints Burks stāsta, ka aizvien biežāk kontroles dienests konstatē, ka par braucienu autobusā ar personalizēto Jelgavas skolēna apliecību norēķinās nevis apliecības likumiskais īpašnieks, bet gan cita persona, tādējādi izmantojot pašvaldības atvieglojumus. Aizvadītajās brīvdienās vien kontroles dienests fiksējis trīs šādus gadījumus, bet kopskaitā to ir krietni vairāk. “Situācijas ir dažādas – māsas karti izmanto brālis, un otrādi, tāpat skolēna apliecību mēdz izmantot pieaugušie ģimenes locekļi. Ir bijis, ka personalizētajai viedkartei pat nokasīta fotogrāfija, lai slēptu identitāti. Saskaņā ar Jelgavas pilsētas saistošajiem noteikumiem personalizēto viedkarti drīkst lietot tikai tā persona, kurai karte izsniegta un kuras dati ir norādīti uz tās, līdz ar to apliecības nodošana trešajām personām – arī tad, ja tie ir ģimenes locekļi – ir nelikumīga,” skaidro G.Burks. Pārkāpuma gadījumā sabiedriskā transporta kontroles dienests atsavina skolēna apliecību un lūdz pasažierim samaksāt par braucienu pilnā apmērā vai izkāpt no sabiedriskā transporta.

 

“Šādas darbības tiek veiktas apzināti, un pieļaujam, ka šādu gadījumu ikdienā ir vairāk, jo ne visus kontroles dienests var “izķert”. Taču šobrīd pievēršam pastiprinātu uzmanību, lai pašvaldības atvieglojumi netiktu izmantoti ļaunprātīgi,” saka G.Burks, norādot, ka autobusa vadītājs brīdī, kad pasažieris autorizējas, pievienojot viedkarti pie elektroniskā datu nolasītāja, redz tikai to, vai validācija bijusi veiksmīga vai ne. Viņam nav pieejama informācija, vai persona, kurai pieder viedkarte, saņem pašvaldības piešķirtos atvieglojumus un vai karti izmanto likumiskais īpašnieks.

 

Atsavinātās kartes JAP nogādā Jelgavas Izglītības pārvaldē, kas sazinās ar izglītības iestādi, kura konkrēto karti izsniegusi, lai ar viedkartes īpašnieku – skolēnu – pārrunātu viņa atbildību un pārkāpumu. Jelgavas pilsētas domes apstiprinātie noteikumi “Par personalizētās viedkartes noformēšanas, izsniegšanas, lietošanas un deaktivizēšanas vai anulēšanas kārtību Jelgavas pilsētas pašvaldībā” paredz, ka iestāde, kura izsniegusi viedkarti, deaktivizē viedkarti vai konkrētos pašvaldības atvieglojumus un/vai pabalstus, ja sabiedriskā transporta kontroles dienests iesniedz pašvaldībai normatīvajos aktos noteiktā kārtībā aizturētu viedkarti.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē