18 °C, 1 m/s, 93 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiJelgavas skolēni gūst panākumus Vislatvijas SMU gadatirgū
Jelgavas skolēni gūst panākumus Vislatvijas SMU gadatirgū
24/03/2020

Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) gadatirgū “Cits bazārs pavasarī”, kas marta sākumā norisinājās Rīgā, pasniegtas balvas labākajiem uzņēmumiem astoņās nominācijās divās vecuma grupās. Šogad pasākumā uzņemti 900 skolēni no visas Latvijas, kuri pārstāvēja kopumā 270 SMU. Divās nominācijās balvas saņēmušas arī Jelgavas skolu komandas – viens uzņēmums no Jelgavas Valsts ģimnāzijas audzēkņi (JVĢ) vidusskolas grupā, kā arī viens Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas (JSVĢ) SMU pamatskolas konkurencē.

Gan vidusskolas, gan pamatskolas grupā uzņēmumi bija nominēti balvām astoņās kategorijās – “Labākais stends”, “Inovatīva biznesa ideja”, “Labākā pārdošanas komanda”, “Sociāli atbildīgākais SMU”, “Uz zināšanām balstīts produkts”, “Komerciālākais produkts”, “Sociālo mediju komunikācijas balva”, kā arī apbalvojumam “Lielā Rīgas lauva” vidusskolas uzņēmumiem, un “Mazā Rīgas lauva” pamatskolēnu SMU. Abās vecuma grupās pa balvai saņēmušas Jelgavas skolēnu komandas. Vidusskolēnu konkurencē par sociāli atbildīgāko SMU atzīts JVĢ audzēkņu uzņēmums “BusMap”, piedāvājot aplikāciju, kas ļauj izsekot sabiedriskā transporta kustībai, savukārt pamatskolas vecuma grupā Sociālo mediju komunikācijas balvu saņēma JSVĢ SMU “Cosy cup”, kuru produkts ir “jaciņa”, ko var izmantot, lai rokās noturētu karsta dzēriena krūzīti. Kopumā vidusskolas grupā balvām bija nominēti divi SMU no Jelgavas, bet pamatskolas grupā – septiņi, SMU “Cosy Cup” saņemot nominācijas trijās kategorijās.

Jauniešus vērtēja ne tikai apmeklētāji, bet arī 40 pieredzējuši profesionāļi no uzņēmumiem, akadēmiskajām struktūrām, finanšu sektora un valsts pārvaldes. Tika pasniegtas arī simpātiju balvas. Pasākumu organizēja sabiedriskā labuma organizācija “Junior Achievement Latvia” sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru. Visi pretendenti balvām tika izvirzīti pasākuma gaitā, žūrijai iepazīstoties ar katra uzņēmuma piedāvājumu.

SMU “BusMap” dalībniece Undīne Laugale atzīst, ka nomināciju nebija gaidījusi: “Piedalījāmies ar domu popularizēt šo ideju un gūt priekšstatu par citu cilvēku domām. Uzskatu, ka nomināciju kā sociāli atbildīgs uzņēmums ieguvām, jo akcentējām sabiedrības ērtības, ko sniegtu šī aplikācija. Savā ziņā tā ir drošības sajūta, sniedzot nedaudz lielāku kontroli pār savu laiku, kas jāpakārto kursējošajam transportam. Mūsuprāt, aplikācijai iespējami vairāki virzieni, un viens no tiem būtu pagastu un novadu skolu bērnu autobusiem. Tur autobusi kursē reti un aizkavēšanās laukos var gadīties bieži.” Lietotne, kas ļautu kartē izsekot transporta kustībai, vēl nav izstrādāta kā pabeigts produkts, taču “BusMap” komanda tajā redz potenciālu.

Ideja par šādu lietotni dzima janvārī, piedaloties “Biznesa naktī”, kur tika izveidota komanda un sākts darbs pie produkta attīstīšanas, nākot klajā ar tādu lietotnes funkcionalitāti, kā, piemēram, iespēju vecākiem sekot sava bērna mājupceļam no skolas. U.Laugale uzskata, ka tieši pārdomātie drošības aspekti palīdzējuši iegūt “Junior Achievement” nomināciju un balvu. Pirmā gūtā pieredze kalpojusi kā papildus motivators turpināt darboties, cerot ideju attīstīt jau pirmsinkubācijas stadijā.

Savukārt SMU “Cosy Cup” dalībniece Katrīna Šrama atklāj, ka ideja par “jaciņām” dzērienu krūzēm radusies jau sākumskolā, bet tā realizēta, iestājoties komerczinību klasē JSVĢ. Kā SMU “Cosy Cup” pastāv kopš šī mācību gada sākuma, un šajā laikā jaunās uzņēmējas piedalījušās kopumā piecos lielāka un mazāka mēroga tirdziņos.

Foto: “Junior Achievement Latvia”

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē