19.6 °C, 2.9 m/s, 70.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiJelgavas Valsts ģimnāzijā atjauno vēsturiskās vērtības
Jelgavas Valsts ģimnāzijā atjauno vēsturiskās vērtības
16/05/2018

Rekonstrukcijas laikā Jelgavas Valsts ģimnāzijā atklājušies vairāki vēsturiski arhitektoniskie elementi, ko tagad, sākot realizēt projektu un konsultējoties ar restauratoriem, nolemts saglabāt un atjaunot. Līdz ar to arī būvdarbiem paredzēto termiņu nācies pagarināt līdz 2019. gada 28. maijam, taču tas nemaina laiku, kad rekonstruētajā skolā varēs atsākties mācību process – skolēni ģimnāzijā atgriezīsies 2019. gada 1. septembrī.

Ir pagājis gads, kopš Jelgavas pašvaldība parakstīja līgumu ar pilnsabiedrību “RERE BŪVE 1” par Jelgavas Valsts ģimnāzijas rekonstrukciju, – šobrīd ir paveikti 25 procenti plānoto darbu. Veicot demontāžu, būvnieki atklāja, ka starpstāvu konstrukcijas ir nevis no dzelzsbetona, kā bija norādīts dokumentos, bet no koka. Tika nolemts izbūvēt jaunas metāla sijas ar dzelzsbetona pārsegumiem.

 

0001.JPG

 

Gandrīz visai skolas ēkai nomainīts jumts, vienīgi virs aktu zāles šobrīd ir pagaidu jumts, kur arī bija jāmeklē jauns risinājums, kā sijas pastiprināt, lai agregātus būtu iespējams tur izvietot. Arī noņemot apšuvumu aktu zāles balkonam, atklājies, ka tā sijas ir cietušas karā – visticamāk, degušas un ieliekušās –, tāpēc arī šajā gadījumā būs vajadzīgs cits risinājums. Vēl skolas iekštelpu kaļķa apmetums izrādījās sliktākā stāvoklī un darbu laikā sāka masveidā drupt nost, tāpēc tas būs jāatjauno visā – kopumā 2000 kvadrātmetru – platībā. Lai tas būtu izturīgāks, tiks izmantots kaļķa apmetums, kam ir arī labāka saderība ar citiem izmantotajiem materiāliem.

 

009.JPG

 

Otrā pasaules kara laikā tika nopostīti apmēram 95 procenti pilsētas, tāpēc ir svarīgi saglabāt vēl palikušās vēstures liecības. Piemēram, tiks saglabāti čuguna radiatori, kas pēc restaurācijas būs izvietoti vietās, kur tie eksponējas – gaiteņos, nišās, zālē. Tāpat nolemts atjaunot grīdas flīzes pie aktu zāles un centrālo kāpņu laukumos. Restaurēs arī 30. gados ražotās kāpnes, piecus Jelgavas mākslinieka Andreja Zvejnieka sienu gleznojumus, aktu zāles un gaiteņa galu logu vitrāžas, aktu zāles lustras, kādreizējās sporta zāles egles šaurdēļu grīdu – pēc rekonstrukcijas šajā telpā būs plaša un moderna bibliotēka. Tā kā skolas aktu zālē bija ļoti laba akustika, tiks saglabāti arī zāles griesti un ģipša ornamenti uz tiem un sienām.

 

003.JPG

 

Jau paveikto darbu sarakstā ir arī drenāžas sistēmas izbūve, kas Jelgavas Valsts ģimnāzijai bija ļoti būtiska. Ūdens līmeņa pazemināšanai pa skolas un stadiona perimetru izbūvēta drenāžas sistēma, kas savāks ūdeņus un novadīs uz notekaku; tur sūkņi tos pārsūknēs uz lietusūdens kanalizāciju Mātera ielā. Lai no plūdu draudiem un ūdens radītajiem bojājumiem pasargātu pašu ēku, tās ārsienas tika izolētas, un papildu izolācija izveidota arī pagrabā. Jāpiebilst, ka skolas pagrabstāvā tiks atjaunota ēdamzāle, kā arī ierīkoti mājturības kabineti, ģērbtuves un tehniskās telpas.

 

Tā kā pagrabstāvu paredzēts pilnībā racionāli izmantot, tiks demontēta arī siltumtrase, kas atradās pie pagraba griestiem. Uzņēmums “Fortum” siltumtrasi pārcels uz āru – tā tiks ierakta zemē gar skolas priekšu. Plānots, ka darbi sāksies maija beigās un ilgs apmēram mēnesi.

 

001.JPG

 

Kad būs pārbūvēta siltumtrase, būvnieki sāks atjaunot fasādi. Ēkas fasādes krāsojumam izvēlēti silti pelēkie toņi, kas bijuši raksturīgi 20. gadsimta 30. gadu arhitektūrā un funkcionālisma stilam. Tāpat paredzēts nomainīt visus ēkas logus, plastmasas rāmjus aizstājot ar koka rāmjiem tumši zaļā krāsā.

 

Vēl šovasar turpināsies stadiona izveides darbi – jāizlīdzina zeme, jāpieved un jāuzber zemes virskārta, jāiesēj zāliens, jāizveido skrejceļi un sporta sektori, jāizbūvē apgaismojums – 30 metrus augsti prožektori –, jauns žogs. Nākamgad pavasarī atliks uzstādīt vingrošanas rīkus, āra trenažierus un tribīnes. Stadiona kopējā platība ir 6511,10 kvadrātmetri, un pēc rekonstrukcijas tajā būs divi strītbola laukumi, volejbola laukums, divas tāllēkšanas bedres, lodes grūšanas sektors, divi tautas bumbas laukumi, bumbiņas mešanas sektors, augstlēkšanas sektors, skrejceļš, ielas trenažieru laukums un tribīnes ar apmēram simts vietām.

 

Projekts paredz ne vien skolas ēkas rekonstrukciju un stadiona pārbūvi, bet arī telpu aprīkošanu un mācību vides modernizēšanu. Tāpēc skolas vadība ēkas rekonstrukcijas būvprojekta izstrādātājiem “ARH STUDIJA” jau ir pasūtījusi arī mēbeļu dizaina projektu, kas paredzēs telpu iekārtojumu, mēbeļu izskatu un funkcionalitāti.

 

Valsts ģimnāzijas pārbūve notiek, realizējot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansētu projektu “Mācību vides uzlabošana Jelgavas Valsts ģimnāzijā un Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā”. Projekta kopējās izmaksas ir 11 500 501 eiro (attiecināmās izmaksas – 9 844 159,87 eiro, no kurām 6 315 161 eiro ir ERAF finansējums, 3 528 998,87 eiro – Jelgavas pašvaldības finansējums un valsts budžeta dotācija pašvaldībām; neattiecināmās izmaksas ir 1 656 341,13 eiro, kas ir Jelgavas pilsētas pašvaldības finansējums).

 

Plānots, ka skolēni Jelgavas Valsts ģimnāzijas telpās atgriezīsies 2019. gada 1. septembrī.

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē