25.9 °C, 5.1 m/s, 49.3 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaJelgavas Valsts ģimnāzijas skolēni prezentē idejas zaļākai Jelgavai
Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolēni prezentē idejas zaļākai Jelgavai
02/02/2021

Otrdien, 2. februārī noslēdzies biedrības “Zemgales reģionālā Enerģētikas aģentūra” (ZREA) rīkotais vebināru cikls “Eiropas Savienības zaļais kurss, Jelgava ceļā uz klimatneitralitāti”, kura gaitā Jelgavas Valsts ģimnāzijas 10.i klases skolēni piedalījās trīs vebināros, kā arī veica patstāvīgu darbu, lai piedāvātu savu redzējumu par zaļāku nākotni mūsu pilsētai. Skolēni savas idejas prezentēja ZREA, Jelgavas pilsētas pašvaldības un Zemgales Plānošanas reģiona pārstāvjiem.

“Galvenais šī vebināru cikla mērķis ir jauniešus iepazīstināt ar zaļo kursu, uz ko šobrīd aktīvi virzās visa Eiropas Savienība, kā arī pastāstīt par to, ko tieši Jelgavas pilsēta šī kursa virzienā ir darījusi pēdējos 10 gados un ko plāno nākamajos 10. Jautājam vidusskolēniem, kā viņi redz un komentē zaļo politiku, kādas ir viņu idejas,” ar vebināru ciklu iepazīstina ZREA direktore Inga Kreicmane, piebilstot, ka ZREA diezgan regulāri iesaistās Jelgavas jauniešu izglītošanā par zaļo politiku un tehnoloģijām. Ideju par vebināru ciklu sākotnēji izvirzījusi Jelgavas izglītības pārvalde, un tajā piedalās Jelgavas Valsts ģimnāzijas 10.i klase, kuras skolēni specializējas inženierzinātņu novirzienā.

 

Vidusskolēni stundu garā nodarbībā prezentēja savas idejas zaļākai Jelgavai, parādot, kas ir viņiem aktuālākie zaļās politikas galvenie jautājumi, un kā viņi redz šodienas Jelgavu un tās attīstības iespējas. Septiņu grupu prezentācijās populārākie ieteikumi bija saistīti ar saules enerģijas izmantošanu – jaunieši izvirzīja tādas idejas kā saules paneļu parku izveide, piedāvājot tos uzstādīt pilsētā mazāk izmantotās teritorijās kā Peldu iela vai Jelgavas lidlauks, saules paneļu uzstādīšana uz māju, ražotņu vai lielveikalu jumtiem, kā arī saules paneļu integrēšana pilsētas apgaismojuma vai pat veloceliņu attīstīšanā. Tāpat vairākas skolēnu grupu idejas sasaucās ar Jelgavas pilsētas attīstības plānos iekļautām, kā arī jau realizētām idejām, piemēram, aicinot vairāk izmantot ielu LED apgaismojumu, virzīties uz videi draudzīgāku sabiedrisko transportu, kā arī turpināt dzīvokļu namu siltināšanu. Izskanēja arī tādas inovatīvas idejas kā enerģiju ražojošu trenažieru uzstādīšana, ūdeni sildošo paneļu uzstādīšana uz māju jumtiem vai jumta dārzu izveidošana daudzdzīvokļu ēkās.

 

Skolēnu darbu novērtēja klausītāji – Jelgavas domes priekšsēdētāja padomnieks attīstības jautājumos Signis Rīns uzteica to, ka jaunieši saprot videi draudzīgas enerģijas vērtību, kā arī spēj saredzēt pilsētas vēl neizmantoto teritoriju potenciālu, savukārt Zemgales Plānošanas reģiona pārstāvji Raitis Madžulis un Edgars Jānis Paulovičs atzīmēja, ka jaunieši spēj skatīties tālredzīgi, jo viņu idejas nereti sakrīt gan ar Jelgavas pilsētas, gan Zemgales reģiona attīstības plānos jau ietvertajiem projektiem. Vebinārā piedalījās arī Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece sociālo lietu, veselības aizsardzības, kultūras, izglītības un sporta jautājumu programmā Rita Vectirāne, kura tāpat novērtēja skolēnu redzējumu: “Prezentācijās izskanēja gan tēmas, pie kurām pilsēta jau strādā, gan pavisam jaunas tēmas. Jauno ideju īstenošanā ir svarīgs ne tikai darbs, bet arī spēja pārliecināt par ieguvumiem ilgtermiņā. Novēlu, lai jauniešiem pietiek spēka būt komunikatoriem un pārmaiņu ieviesējiem, kuri spēs dzīvi veidot tādu, kādu paši vēlas to ieraudzīt.”

 

Ar aizvadītā vebināra rezultātiem pašvaldības pārstāvji tiks iepazīstināti arī iknedēļas plānošanā, un, kā uzsver ZREA direktore, noslēdzoties vebināru ciklam, tiks vērtētas arī iespējas līdzīgus pasākumus aizvadīt citās Jelgavas skolās. Cikla pirmais ZREA informatīvais vebinārs, kas notika 20. janvārī ierakstā ikvienam pieejams mājaslapā www.zrea.lv. Tajā piedalījās arī pārstāvji no Jelgavas domes, “Elektrum” Energoefektivitātes centra un SIA “Laflora”, iepazīstinot ar dažāda veida inovācijām un projektiem, kas vērsti uz zaļo kursu. Vebināra ieraksts var kalpot kā atbalsta materiāls skolām, kuras arī vēlas iesaistīt klases praktiskās aktivitātes, aicinot jauniešus domāt par Eiropas zaļo kursu. Materiāls galvenokārt paredzēts vidusskolas klasēm.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē