26.9 °C, 2.1 m/s, 60.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSportsJelgavas vieglatlēts debitē bobslejā
Jelgavas vieglatlēts debitē bobslejā
06/12/2022

Jelgavas vieglatlēts Mareks Lazdāns debitējis Latvijas bobsleja komandā, aizvadot sacensības gan divniekos, gan četriniekos. Arī šonedēļ viņam paredzēti starti, kas 2022. gadā būs pēdējie.

Mareks sacensībās debitēja 30. novembrī Vācijā, Altenbergas trasē – viņš kopā ar pilotu Jēkabu Kalendu Eiropas kausa 2. posmā izcīnīja 14. vietu divniekiem 21 ekipāžas konkurencē. Savukārt 2. un 3. decembrī Mareks tajā pašā trasē piedalījās četrinieku sacensībās un izcīnīja attiecīgi 11. un 9. vietu 14 ekipāžu konkurencē. Līdz ar to Eiropas kausa kopvērtējumā J.Kalendas ekipāža divnieku reitingā ieņem 10. vietu no 34 ekipāžām un četrinieku reitingā ieņem 8. vietu no 20 ekipāžām.

 

“Mana debija bija plānota vēl nedēļu agrāk Lillehammeres trasē Norvēģijā, bet veselības problēmu dēļ man bija jāatgriežas Latvijā. Pēc nedēļas biju atpakaļ ierindā un devos uz Vāciju, kur piedzīvoju debiju divniekos ar pilotu Jēkabu Kalendu. Starta dienā parādījās neliels, bet patīkams stresiņš. Ļoti patika, ka Latvijas sportisti viens otru atbalsta, neskatoties uz to, ka mēs cits ar citu konkurējam un cīnāmies par vietām. Kopumā bija divi braucieni. Pirmajā braucienā laikam par daudz gribēju izdarīt un pieļāvu nelielas kļūdas startā, bet treneri un kolēģi palīdzēja saprast, ko es izdarīju nepareizi. Otrajā braucienā es izlaboju pirmā starta kļūdas un mums izdevās uzlabot starta laiku,” Jelgavas pašvaldības iestādei “Sporta servisa centrs” pastāstīja M.Lazdāns.

 

Mareka loma komandā ir stūmējs – ja divniekos viņa loma ir skaidra, tad četriniekos pagaidām komandas galvenais treneris Sandis Prūsis vēl meklē, kurā pozīcijā Mareks iederētos vislabāk. Sportists saka, ka stumt bobu nav nekas sarežģīts, bet, lai būtu labs ātrums, nepieciešams liels spēks. “Jūtu nelielu gandarījumu, ka beidzot esmu nostartējis sacensībās, bet vienlaikus arī apzinos, ka man vēl daudz jātrenējas. Mans mērķis ir uzlabot savu sniegumu – spēks un ātrums ir, bet tehnika pieklibo, vajadzētu iemācīties pareizi lēkt četriniekā no visām pozīcijām,” stāsta M.Lazdāns. Vērtējot, kā ir startēt divniekā un četriniekā, sportists spriež, ka divnieks viņam padodas labāk, bet četrinieks patīk vairāk. “Četrinieks ir ātrāks, un tur vajadzīgs lielāks komandas darbs nekā divniekā,” tā M.Lazdāns.

 

Interesanti, ka pirmās sacensības Marekam atnesa arī pārmaiņas vizuālajā izskatā. Viņš saderēja ar citu Latvijas izlases stūmēju uz konkrētu rezultātu, ko neizdevās sasniegt, un Marekam nācās šķirties no matiem.

 

Līdz šim M.Lazdānu zinājām kā Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas vieglatlētu, kurš galvenokārt startēja skriešanas disciplīnās. Šī gada sākumā viņš pieteicās uz bobsleja komandas atlases sacensībām, tika iekļauts komandā un nu arī piedzīvojis debiju Latvijas izlases sastāvā. Uz lūgumu salīdzināt bobsleju ar kādu no vieglatlētikas disciplīnām, Mareks saka: “Tā kā es pats skrēju sprintu, tad bobsleju salīdzinātu ar sprinta distancēm – 100 un 200 metriem. Bet vēl es bobsleju salīdzinātu ar lodes grūšanu vai šķēpa mešanu, jo bobslejā ir vajadzīgs ātrums, vispārējais spēks un eksplozīvais spēks.”

 

Latvijas bobslejisti šogad vēl piedalīsies Eiropas kausa posmā Insbrukā, Austrijā, no 5. līdz 12. decembrim. Savukārt janvārī mūsu sportisti startēs Pasaules kausa Eiropas posmos, kas sāksies 7. janvārī Vinterbergas trasē Vācijā.

 

Foto: no M.Lazdāna arhīva un Starptautiskā Bobsleja un skeletona federācija