4.8 °C, 4.1 m/s, 55.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaJNĪP uz tikšanos aicina dzīvokļu īpašnieku kontaktpersonas
JNĪP uz tikšanos aicina dzīvokļu īpašnieku kontaktpersonas
04/03/2024

14. martā pulksten 16 Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā Svētes ielā 33 SIA ”Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde” (JNĪP) aicina uz ikgadējo sanāksmi daudzdzīvokļu ēku dzīvokļu īpašnieku kontaktpersonas, lai iepazīstinātu ar svarīgākajiem jaunumiem ēku pārvaldīšanā un uzklausītu dzīvokļu īpašnieku ierosinājumus.

JNĪP pilsētā apsaimnieko vairāk nekā 400 daudzdzīvokļu mājas, un tajās darbojas 332 dzīvokļu īpašnieku kontaktpersonas. Jau otro gadu JNĪP aicina kopā visu māju dzīvokļu īpašnieku kontaktpersonas, lai pārrunātu aktuālākos jautājumus un izvirzītu nākotnes uzdevumus, kas ir svarīgi gan dzīvokļu īpašniekiem, gan māju pārvaldītājam.

JNĪP valdes loceklis Signis Rīns akcentē vairākus būtiskus aspektus, ko paredzēts pārrunāt tikšanās laikā. No šā gada JNĪP ievieš jaunu pieeju ēku siltināšanā. Turpmāk, lai uzsāktu mājas siltināšanu, dzīvokļu īpašniekiem būs jādibina sava biedrība un jākļūst par siltināšanai piesaistītā finansējuma galvotāju. Savukārt JNĪP tāpat kā līdz šim piedāvās vadīt un uzraudzīt mājas siltināšanas procesu. Jāpiebilst, ka energoefektivitātes paaugstināšana daudzdzīvokļu mājās kļūst arvien aktuālāka un līdz šim ir nosiltinātas jau 40 JNĪP pārvaldītās mājas.

Vēl viens būtisks jautājums, kam tuvākajos gados jāpievērš īpaša uzmanība, – liftu tehniskais stāvoklis. Ministru kabineta noteikumi par liftu un vertikālo cēlājplatformu drošību un tehnisko uzraudzību nosaka, ka līdz 2025. gada 1. aprīlim ir jāveic visu liftu drošuma novērtējums un, ja tas neatbilst normatīviem, mājās lifts ir jānomaina līdz 2040. gada 1. aprīlim. JNĪP pārvaldītajās mājās kopumā ir 69 lifti, no kuriem tikai pieci atbilst prasībām. Galvenā problēma – praktiski visi no tiem ir ražoti Krievijā vai Baltkrievijā, un šobrīd to tehniskās problēmas nav iespējams novērst nepieejamo rezerves daļu dēļ. Tādējādi jārēķinās, ka tuvākajos gados šajās mājās būs jālemj par jauna lifta izbūvi.

Tikšanās laikā paredzēts aktualizēt arī māju koplietošanas daļas apdrošināšanu, kas dabas stihiju vai avāriju gadījumā ļauj būtiski ieekonomēt mājas kopējos līdzekļus. “Dzīvokļu īpašnieki izprot, cik svarīgi ir apdrošināt savu dzīvokli, bet par mājas koplietošanas telpām visbiežāk neaizdomājas. Vidēji mājas koplietošanas platības apdrošināšana maksā ap 250 eiro, kas ir salīdzinoši neliela summa gadījumos, kad, piemēram, pēc stāvvada plīsuma nākas ieguldīt līdzekļus un remontēt visu kāpņutelpu vai pēc postošas vētras atjaunot mājas jumta segumu. Šobrīd apdrošinātas ir tikai 12 no 400 mājām,” uzsver S.Rīns.

Tāpat JNĪP piedāvā mājām izvērtēt, vai šobrīd nebūtu lietderīgi apsvērt saules paneļu uzstādīšanu lielākajās daudzdzīvokļu mājās koplietošanas elektroenerģijas patēriņam. “Piemēram, deviņstāvu ēkās koplietošanas elektroenerģijas patēriņš ir augsts, jo tur atrodas lifts, ūdens spiediena paaugstināšanas stacija, apgaismojums. Šobrīd, kad saules paneļu cenas ir kritušās, tas var būt vērtīgs ieguldījums mājas kopējā apsaimniekošanā, jo mūsu aprēķini liecina, ka šāds ieguldījums atmaksātos sešos gados,” skaidro S.Rīns.

JNĪP mājām ir sagatavojusi arī jaunus pārvaldīšanas līgumus, jo vairumā gadījumu līgumi ir slēgti 2007.–2009. gadā un tie vairs neatbilst normatīvo aktu prasībām. Jaunajā līguma paraugā ir strikti noteikti JNĪP pienākumi un atbildība, kā arī dzīvokļu īpašnieku atbildība un pienākumi. Tuvākajā laikā JNĪP piedāvās dzīvokļu īpašniekiem izvērtēt jauno līgumu un lemt par līguma pārslēgšanu. Savukārt vēl viena novitāte, ko šogad paredzēts ieviest, – līdz oktobrim JNĪP katrai mājai individuāli nosūtīs nākamajam gadam paredzēto izdevumu plānu, ņemot vērā mājas tehnisko stāvokli un nepieciešamos uzlabojumus. Tas savukārt dzīvokļu īpašniekiem ļaus vēl detalizētāk izprast mājas tehnisko stāvokli un lemt par veicamo darbu apjomu.

“Tie ir tikai būtiskākie jautājumi, ko 14. martā paredzam pārrunāt ar daudzdzīvokļu ēku dzīvokļu īpašnieku kontaktpersonām. Māju pārvaldīšana bez viņu līdzdalības nav realizējama, tāpēc saku paldies katrai dzīvokļu īpašnieku kontaktpersonai par ieguldīto darbu. Māju pārvaldīšana ir kopīgs darbs, kura pamats ir dialogs, tāpēc mums ir svarīgi uzklausīt arī kontaktpersonu priekšlikumus un ierosinājumus, lai sasniegtu vēl labākus rezultātus,” aicinot uz tikšanos, uzsver S.Rīns.