1.6 °C, 2 m/s, 85.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPasākumiKomandu skulptūras Pasta salā pabeigtas; sāk individuālo skulptūru izveidi
Komandu skulptūras Pasta salā pabeigtas; sāk individuālo skulptūru izveidi
01/02/2024

Spītējot laikapstākļiem, Jelgavā turpina atdzimt ledus māksla. 25. Starptautiskā ledus skulptūru festivāla konkursanti – 30 profesionāli tēlnieki no 11 valstīm – līdz trešdienas vakaram Pasta salā bija pabeiguši 15 komandu skulptūras. Šodien viņi sāk jaunu darba cēlienu Jāņa Čakstes bulvārī, lai savu interpretāciju par pasaules dārgumu tēmu atklātu arī 30 individuālajās skulptūrās. Vienlaikus šodien festivāla teritorijā paredzēts izvietot fotoskulptūras un citus ledus objektus, ko pasākumam darinājuši tēlnieki Kārlis un Maija Īles.

No 2. līdz 4. februārim Jelgavā ar vērienu izskanēs jubilejas Starptautiskais ledus skulptūru festivāls. Pirms tā savas prasmes ledus mākslas darbu izveidē apliecina tēlnieki no Ukrainas, Indonēzijas, Argentīnas, Latvijas, Nīderlandes, Lietuvas, Igaunijas, Čehijas, Mongolijas, Apvienotās Karalistes un Spānijas.

Pašvaldības iestādes “Kultūra” vadītāja vietnieks Ivars Pirvics norāda, ka mākslinieki līdz trešdienas vakaram strādāja Pasta salā, radot komandu skulptūras. Darbojoties pārī, katra komanda zāģēja, kala, cirta un slīpēja teju divas tonnas kristāldzidra ledus, lai tajā iedzīvinātu savas skices. Ņemot vērā mākslinieku radošo brīvību, kopdarbā radītie ledus dārgumi ir patiesi daudzveidīgi.

Tā, piemēram, Igaunijas ledus meistars Andress Rataseps un Ukrainas tēlniece Iļļa Lipka skulptūrā “Dārgumi mūsos pašos” ledū fotonegatīvā veidoja sievietes un vīrieša tēlu, tādā veidā izceļot tādu dārgumu kā mīlestība. Latvijas tēlnieks festivāla ilggadējais dalībnieks Ainars Zingniks kopā ar Lietuvas mākslinieku Mindaugu Tendzjagolski akcentēja ekoloģijas nozīmi skulptūrā “Par tīru ūdeni mūsu zemei”, savukārt Spānijas meistari Luiss Ribalta Koma-Kross un Rohers Vilanova Alkons caur ledus mākslu iepazīstina ar nozīmīgu Barselonas arhitektūras dārgumu – košo Antonio Gaudi ēku “La Casa Batllo”. Festivāla apmeklētājus sagaidīs arī ledus orangutāni, vēršot uzmanību uz aizsargājamiem dabas dārgumiem, dārgumu meklētāja tēls ceļā pie sevis paša, ledus selfijs jeb pašbilde, rosinot domāt par to, kāpēc dārgumi tiek atstāti aizmugurējā plānā, un citas mākslinieku realizētās idejas.

No šodienas un turpmāko pusotru dienu Jāņa Čakstes bulvārī tēlnieki sacentīsies individuālo skulptūru izveidē. Mākslas darbu tapšanai katram konkursantam nodrošināts tonnu smags 180x105x50 centimetrus liels ledus bloks. Tik apjomīgi individuālie darbi festivālā top jau otro gadu – tie ir astoņas reizes lielāki par iepriekšējos gados veidotajām skulptūrām. Arī šajā darba posmā tēlnieki strādā slēgtās teltīs, lai mazinātu vēja, saules un lietus ietekmi uz ledus materiālu. Ņemot vērā siltos laikapstākļus, darbu saglabāšanai organizatori nodrošina arī speciālās plēves.

Jāpiebilst, ka līdztekus 45 konkursa darbiem festivāls apmeklētājus priecēs arī ar vairākām lielformāta fotoskulptūrām un ledus objektiem, kurus veidojuši tēlnieki Kārlis un Maija Īles. Viens no vērienīgajiem darbiem būs piecus metrus gara pūķa fotoskulptūra. Savukārt ledus bārā “Atlantīda – zudušie dārgumi” apmeklētājiem pavērsies panorāmas skats uz daudzveidīgiem zemūdens tēliem. Zīmīgi, ka šajā darbā izmantota spoguļattēla tehnika, bet daži elementi darināti, iepildot skulptūrā sniegu. Šie festivāla darbi gatavoti jau savlaicīgi un līdz šim uzglabāti saldētavā, taču šodien tie nonāks Jelgavā uzstādīšanai un montāžai festivāla teritorijā.

Jāatgādina, ka šogad festivāla jubileja iezīmē jau ceturto daļu gadsimta – šajā laikā pasākums apmeklēts vairāk nekā miljons reižu, priecējis apmeklētājus ar vairāk nekā 1000 mākslas darbiem un audzis no Latvijas mēroga pasākuma līdz desmit vērienīgākajiem ledus skulptūru notikumiem pasaulē. Pirmo reizi pēc pandēmijas festivāls atdzimst vēsturiskajā vērienā – tas apmeklētājus sagaidīs ar divām skatuvēm un plašu izklaides programmu gan Pasta salā un brīvdabas koncertzālē “Mītava”, gan arī Jāņa Čakstes bulvārī.

Vairāk par festivāla programmu uzzini ŠEIT.