17.5 °C, 2.6 m/s, 63.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiKostam Overčenko – 100
Kostam Overčenko – 100
20/05/2020

Šogad maijā savu 100 jubileju atzīmētu ukraiņu dzejnieks, literāts, tulkotājs Kosta Overčenko (Кость Оверченко, 1920–2017), kurš devis lielu ieguldījumu latviešu literatūras popularizēšanā Ukrainā, kā arī daļu no Ukrainas daiļrades ienesis Latvijā, Jelgavā.

K.Overčenko mūžs bijis dažādiem notikumiem bagāts, prieka pilns un arī ērkšķiem kaisīts. Literāts dzimis 1920.gada 22.maijā Ukrainā, bet lielākā dzīves daļa ir saistīta ar Latviju un Jelgavu. 19 gadu vecumā, kad Overčenko dienēja armijā, viņš nonāca Baltijas valstīs. Šeit pārdzīvoti kara gadi. No 1945.gada viņa dzīve rit Jelgavā, ik palaikam apciemojot Ukrainu. Kopš 1953.gada viņš strādāja Jelgavas 1. bibliotēkā, gan kā lasītavas pārzinis, gan vadītājs, savu mūžu veltot gan bibliotēkai, gan literatūrai, kā arī publicējies vietējā laikrakstā.

Pateicoties K.Overčenko tulkojumam, ukraiņu lasītājiem ir pieejami tādi mums labi zināmi izdevumi kā Artūra Lielā “Karavelas iziet okeānā”, Laimoņa Vāczemnieka “Līvsalas zēni”, “Latviešu tautas pasakas”, kā arī atsevišķi Aspazijas, Eduarda Veidenbauma, Mirdzas Ķempes, Andra Kolberga un citu latviešu autoru darbi. K.Overčenko arī tulkojis grāmatu- pasaku krājumu ukraiņu valodā “Латиські народні казки” (“Latviešu tautas pasakas”). Grāmata ir latviešu pasaku apkopojums, ko papildina bērnu zīmēti zīmējumi.

Savukārt žurnālā “Karogs” daudzu gadu garumā tika publicēta K.Overčenko sagatavotā informācija par Ukrainas literatūras aktualitātēm. Periodiski izdotas arī K.Overčenko paša grāmatas, kurās apkopotas viņa mīļākās un labākās dzejas rindas. Savai dzimtai pusei – Svetlovodskai, Kirovogradas apgabalā – autors veltījis savas dzejas grāmatu “Я родом звідти, де Дніпро тече…” (“Es nāku no turienes, kur Dņepra plūst…”).

Vienā no pēdējām K.Overčenko izdotajām grāmatām “Латвiя Поетична” (Poētiskā Latvija), apkopoti piecdesmit latviešu autoru darbu atdzejojumi un tā pieejama bibliotēkās kā Kijevā, tā arī Kirovogradā un Svetlovodskā, Ukrainā.

Pirms desmit gadiem, kad jubilārs atzīmēja 90-to gadskārtu, viņš saņēma apbalvojumu par nopelniem, popularizējot ukraiņu valodu un kultūru – Kazaku Slavas krustu. Ikreiz K.Overčenko jubilejās viņu sirsnīgi sveic Jelgavas ukraiņu kultūras centrs “Džerelo”. Arī šoreiz, 100. gadadienā biedrība “Džerelo” sagatavojusi sveicienu, jubilāra piemiņai.

K.Overčenko dzīves gaitas noslēdzās 2017.gada 27.oktobrī, bet neraugoties uz cienījamajiem gadiem, Kosta līdz pat dzīves nogalei darbojās Jelgavas ukraiņu kultūras centrā “Džerelo”.

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs