-3 °C, 2.6 m/s, 93.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiKurzemes hercogu kapenēs iesvētīs restaurēto sarkofāgu
Kurzemes hercogu kapenēs iesvētīs restaurēto sarkofāgu
27/06/2008

Ar Kurzemes bruņniecības apvienības atbalstu 2005.gadā restaurētais sarkofāgs ar hercoga Vilhelma mirstīgajām atliekām. Hercogs Vilhelms bija hercogienes Sofijas Amēlijas vīra hercoga Frīdriha Kazimira vectēvs.

Ar Kurzemes bruņniecības apvienības atbalstu 2005.gadā restaurētais sarkofāgs ar hercoga Vilhelma mirstīgajām atliekām. Hercogs Vilhelms bija hercogienes Sofijas Amēlijas vīra hercoga Frīdriha Kazimira vectēvs.
Foto: Valdis Āboliņš

Svētdien, 29.jūnijā plkst. 14.30 Kurzemes hercogu kapenēs Jelgavas pilī notiks hercogienes Sofijas Amēlijas mirstīgo atlieku iesvētīšana.
Piedaloties Latvijas Lauksaimniecības universitātes vadībai, Kurzemes bruņniecības apvienības pārstāvjiem, Rundāles pils direktoram Imantam Lancmanim un Rundāles pils muzeja restauratoriem, kas atjaunojuši sarkofāgu, arhibīskaps Jānis Vanags teiks runu iesvētīs Sofijas Amēlijas mirstīgās atliekas.

Kurzemes bruņniecības apvienības pārstāvis barons Oto fon Grothuss no Vācijas atzīmē, ka apvienība segusi lielāko daļu atjaunošanas izdevumu 7000 eiro apmērā, pārējie līdzekļi ir Rundāles pils muzeja ieguldījums.
„Barokālā stila sarkofāga tehniskā restaurācija bija ļoti sarežģīta. Darbus pusotra gada ilgumā veica pieci restauratori un tehniskie darbinieki,” stāsta Rundāles pils muzeja zinātniskās restaurācijas nodaļas vadītāja Aina Balode.
Sofija Amēlija dzimusi 1650.gadā kā Nasavas – Zīgenas (tagadējā Dienvidfestfālene) princese. Princis troņmantnieks Frīdrihs Kazimirs, slavenā hercoga Jēkaba dēls un tobrīd pulkvedis holandiešu kavalērijā, princesi apprecēja 1675.gadā un mājās atveda 1676.gadā. Pēc 13 gadu ilgas laulības viņa mira 1688.gadā, 11 dienas pēc meitas Kristīnes piedzimšanas no „karstuma drudža”.
Hercogienes Sofijas Amēlijas sarkofāgs tika oficiāli atvērts un pārbaudīts 1913.gadā. Sarkofāgam ir sešas plāksnes ar uzrakstiem, viens no tiem, kas atrodas kājgalī, vēsta: „Jūsu kauli zaļos kā zāle”.
Kurzemes hercogu kapenes ir Rundāles pils muzeja ekspozīcija, kas izvietota Jelgavas pilī. Apmeklētājiem ekspozīcija atvērta kopš 1991.gada. Tajā atrodas 21 metāla sarkofāgs un deviņi koka zārki. Līdz šim pilnīgi atjaunoti bija trīs – hercoga Ernsta Johana Bīrona, hercogienes Beningas Gotlības un hercoga Vilhelma – sarkofāgi. Zārku, sarkofāgu, tekstiliju, konservācija un restaurācija joprojām turpināsies.

Ekspozīcija Jelgavas pilī skatāma vasaras sezonā (līdz 31.oktobrim) katru dienu no pulksten 9 līdz 16.

Informāciju sagatavoja:
Indra Endzele, žurnāla „Plēsums” redaktore