26.8 °C, 0.8 m/s, 56 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaLatvijā izsludināta gripas epidēmija; Jelgavā ir augsta saslimstība ar augšējo elpceļu slimībām
Latvijā izsludināta gripas epidēmija; Jelgavā ir augsta saslimstība ar augšējo elpceļu slimībām
08/12/2022

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) no šodienas, 8. decembra, Latvijā izsludinājis gripas epidēmiju. Jelgavā šobrīd reģistrēti vien daži saslimšanas ar gripu gadījumi, taču SPKC gripas monitoringā iegūtie dati liecina, ka mūsu pilsētā ir ļoti augsta saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu slimībām, turklāt saslimušo skaits turpina augt.

“Atbilstoši monitoringa datiem vēl pirms divām nedēļām pilsētā nebija reģistrēts neviens gripas gadījums, bet aizvadītās nedēļas intensīvais gripas monitoringa rādītājs Jelgavā ir 58,8 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Tas norāda, ka pilsētā ir reģistrēti vairāki gripas gadījumi, taču epidēmijas slieksnis, kas ir 100 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, nav sasniegts. Tiesa, šobrīd strauji audzis to slimnieku skaits, kuriem ir kāda no augšējo elpceļu infekcijas slimībām,” stāsta SPKC Zemgales reģionālās nodaļas vecākā epidemioloģe Olga Kovaļauska, piebilstot, ka pagājušajā nedēļā Jelgavā reģistrēti 2175,8 augšējo elpceļu saslimšanas gadījumi uz 100 000 cilvēku.

 

Būtiski uzsvērt, ka no visiem Jelgavas ģimenes ārstiem monitoringā iesaistīti tikai divi un aktuālos datus veido pacienti, kas reāli ir vērsušies pie ārsta. Tāpat monitoringā piedalās viens pilsētas bērnudārzs, viena skola un Jelgavas slimnīca.   

 

“Lai izvairītos no saslimšanas, iedzīvotājiem rekomendējam veikt vispārējus drošības pasākumus, kas veiksmīgi darbojās Covid-19 pandēmijas laikā. Proti, ievērot distanci, lietot sejas aizsargmasku sabiedriskās vietās, ievērot roku higiēnu un, ja tomēr parādās simptomi, izolēties un nedoties uz bērnudārzu, skolu, darbu un citām publiskām vietām,” tā O.Kovaļauska. 

 

Epidemiologi uzsver, ka vislabākā aizsardzība pret gripu un gripas izraisītām komplikācijām ir vakcinācija. Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas dažu dienu laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu vēl nav par vēlu arī epidēmijas laikā, īpaši, ja plānots saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, plānveida operācijas vai ārstēšanās stacionārā ārstniecības iestādē.

 

SPKC informē, ka vidēji valstī intensīvais rādītājs ir 64,9 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Divās monitoringa pilsētās šis rādītājs jau pārsniedzis epidēmijas slieksni – Rīgā (144,2 uz 100 000 iedzīvotāju) un Jūrmalā (125,9 uz 100 000 iedzīvotāju) –, līdz ar to SPKC paziņo par gripas epidēmijas sākumu no 8. decembra.

 

Vakcināciju pret gripu valsts apmaksā:

  • visiem bērniem vecumā līdz 17 gadiem (ieskaitot);
  • bērniem un pieaugušajiem ar hroniskām saslimšanām;
  • grūtniecēm;
  • ārstniecības personām un ārstniecības atbalsta personām, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;
  • ilgstošas sociālās aprūpes centru darbiniekiem, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;
  • ilgstošas sociālās aprūpes centru klientiem;
  • personām vecumā no 50 gadiem;
  • personām, kuras pieder pie veselības riska grupām.

Saraksts ar ārstniecības iestādēm, kurās pieejamas valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu, pieejams ŠEIT.

 

Nacionālais veselības dienests atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārsta mājas vizītes pie gripas slimniekiem (ja reģistrētais pacients dzīvo ārsta pamatdarbības teritorijā). Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktais pacienta līdzmaksājums – 2,85 eiro.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē