1.4 °C, 1.9 m/s, 85.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaLatvijā paaugstinās plūdu risks; Jelgavā situācija ir stabila
Latvijā paaugstinās plūdu risks; Jelgavā situācija ir stabila
18/12/2023

Līdz ar atkušņa iestāšanos un nokrišņiem, no šodienas, 18. decembra, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) Latvijas teritorijā izsludinājis dzelteno brīdinājumu par paaugstinātu ūdens līmeni. Pašvaldības operatīvās informācijas centrā norāda: Jelgavas ūdenstilpnēs situācija tiek apzināta diennakts režīmā un līdz šim tā ir stabila – novērotais ūdens līmeņa kāpums ir normas robežās.

18. decembrī ūdens līmenis Lielupē ir 0,60 metri. Pēdējo dienu laikā šis līmenis ir bijis svārstīgs – ar kāpumu un nelielu kritumu. Pašvaldības iestādes “Pilsētsaimniecība” apsaimniekošanas nodaļas vadītāja vietniece Žanna Barkovska skaidro, ka zemāko vietu applūšanas risks ir tad, ja ūdens līmenis Lielupē paaugstinās līdz 2,50 metriem. “Šodien Jelgavā ir apsekotas vairākas ūdenstilpnes un tām piegulošās teritorijas – situācija ir stabila gan Lielupē, gan Svētes un Platones upēs,” tā Ž.Barkovska, papildinot: vadīties pēc vienāda normatīva katrā no ūdenstilpnēm ir grūti, jo plūdu riski dažādās teritorijās sākas pie dažādām atzīmēm. Piemēram, Svētes upes apkārtnes zemākās vietas pavasara palos applūst teju katru gadu, tiklīdz ūdens līmenis sasniedz 1,20 metru atzīmi. Tā 18. decembrī Svētes upē reģistrētais ūdens līmenis ir 0,72 metri, bet Platones upē – 1,43 metri. Abos gadījumos situācija šobrīd ir normas robežās.

Līdz šim ūdenstilpju apsekošanas laikā konstatēts, ka arī šogad Jelgavā ir daļēji applūdusi Jāņa Čakstes bulvāra promenādes zemākā daļa, taču ziemas sezonā tā jau tradicionāli tika ierobežota un nav pieejama gājējiem.

Tāpat atbildīgie dienesti atgādina par drošību un aicina nekāpt uz ledus. “Lielupes gadījumā spēcīgas straumes dēļ ūdenstilpnes ledus sega pakāpeniski izskalojas jau vairāku nedēļu garumā, tāpēc arī šobrīd turpinās secīga kušana,” norāda Ž.Barkovska, uzsverot: līdz ar ledus kušanu, ievērojami palielinās ledus sakustēšanās risks, tāpēc kāpt uz tā ir kategoriski aizliegts. Jāatgādina, ka 4. decembrī izdots Jelgavas valstspilsētas pašvaldības rīkojums “Par aizliegumu atrasties uz ledus” un tā izpildi kontrolē Jelgavas Pašvaldības policija. Lai brīdinātu par bīstamību, pie Zvaigžņu dīķa, Lielupes, Driksas un Svētes upes krastos 14 vietās izvietotas arī brīdinājuma zīmes.

Ņemot vērā brīdinājumu un prognozētos nokrišņus šīs nedēļas gaitā, atbildīgie dienesti turpina sekot līdzi aktuālajai informācijai par ūdens līmeņa celšanos.

Iegūt aktuālo hidroloģisko operatīvo informāciju iespējams LVĢMC mājaslapā.

Savukārt ar ilgtermiņa plūdu varbūtību Jelgavas valstspilsētas teritorijās piecu, 10, 20 un pat 100 gadu laikā iespējams iepazīties interaktīvajā kartē.