8.9 °C, 8.1 m/s, 64.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaLielā talka šogad notiks 27. aprīlī; aicina atzīmēt piesārņotās vietas
Lielā talka šogad notiks 27. aprīlī; aicina atzīmēt piesārņotās vietas
05/03/2024

Ar moto “tīri-zaļi-ilgi” 27. aprīlī Latvijā jau 17. reizi notiks Lielā Talka. Lai talkošanai rūpīgi sagatavotos, jau šobrīd Lielās Talkas mājaslapā iespējams atzīmēt piesārņotās vietas, bet no 27. marta mājaslapā sāksies Lielās talkas vietu reģistrācija.

“Kopīga un brīvprātīga darba veikšana ir mūsu nacionālais zelts. Latvija kā valsts, kas kopā ar Igauniju aizsāka talkot 2008. gadā, jau vairākkārt ir saņēmusi Pasaules Talkas balvas par augstāko iedzīvotāju iesaistes procentu. Tikko apstiprinātajā ziņojumā Latvija atkal izcelta ar savu stabilo augsto sniegumu – kā valsts, kas regulāri pārsniedz piecu procentu iedzīvotāju dalības slieksni, kas svarīgi jebkuru pārmaiņu panākšanai sabiedrībā. Lielā Talka faktiski kļuvusi par gaidītu tradīciju, kas sniedz iedzīvotājiem iespēju pietuvoties dabai, saliedēties vienoto mērķu labā un radīt prieka brīžus visiem kopā – un katram atsevišķi! Lielā talka pati par sevi kļuvusi par mantojumu, ko sniedzam jaunākajai paaudzei, mācot atbildību un cieņu pret vidi, kas ir mums apkārt,” atzīmē Lielās Talkas vadītāja Vita Jaunzeme.

“Piesārņoto vietu karte” ir noderīgs rīks, plānojot talkošanas aktivitātes, un jau šobrīd portālā www.talkas.lv ikkatrs aicināts ziņot par vietām, kurās būtu nepieciešama sakopšana, lai kopīgiem spēkiem padarītu mūsu vidi tīrāku. Kā ierasts, mēnesi pirms talkas – no 27. marta – ikvienam potenciālajam talkas dalībniekam būs iespēja pieteikt un reģistrēt mājaslapā savu izvēlēto talkošanas vietu Lielās Talkas kartē, kā arī Solo talkas dalībnieki varēs atzīmēt savas talkošanas vietas Solo talkas kartē.

Jāatgādina, ka Lielās Talkas tradīcija aizsākās pirms 16 gadiem – ar talku 2008. gada 13. septembrī, kas bija kā iedzīvotāju dāvana Latvijai tās 90. dzimšanas dienā. 16 gadu garumā talkā piedalījušies aptuveni 500 000 dalībnieku un, salīdzinot ar pirmajiem talkas norises gadiem, atkritumu daudzums ir samazinājies vairāk nekā par pusi. Pēdējos gados arvien vairāk Lielā Talka uzsver vides izglītības un vides un cilvēka veselības ciešo saikni, tāpat notiek arvien vairāk ainavu un pagalmu labiekārtošanas darbu.

2023. gadā kopumā tika pieteiktas 1339 talkas vietas: 894 publiskās atkritumu savākšanas un 445 labiekārtošanas talkas, kā arī 183 Solo talkas.

Lielo Talku organizē biedrība “Pēdas LV” sadarbībā ar Latvijas Valsts mežiem, Latvijas Pašvaldību savienību, Finanšu ministriju, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministriju, Eiropas Latviešu Apvienību. Atbalsta: Rimi, Mežpils alus, Getliņi, DHL.