17.5 °C, 2.9 m/s, 84.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaLielajā talkā sakopj Jelgavu
Lielajā talkā sakopj Jelgavu
16/05/2020

Lielā talka visā Latvijā notiek jau 13. gadu – šogad neierastos apstākļos, kad lielāks uzsvars likts tieši uz individuālu talkošanu un savas tuvākās apkārtnes sakopšanu. Arī šogad Lielās talkas moto ir “Mēs piederam nākotnei – Latvija pieder nākotnei!”, to papildinot ar aicinājumu “Sakop savu sētu, Tava sēta – Latvija”. Šī aicinājuma vadīti talkā piedalījās arī jelgavnieki, sakopjot savu tuvējo apkaimi, pastaigu vietas, kā arī māju pagalmus. Tika aizvadītas gan uzkopšanas talkas pieteiktās vietās, gan individuālās talkas vienatnē, divatā vai ģimenes lokā, ievērojot pulcēšanās un distances ierobežojumus.

Lai arī šogad talkotājiem īpašu uzmanību bija jāvelta epidemioloģiskās drošības prasībām, kā arī izaicinājumu meta mainīgie laikapstākļi, vairāku Jelgavas apkaimju iedzīvotāji izvēlējās brīvdienu pavadīt, sakopjot tuvējo apkārtni. Kopumā Lielajai talkai Jelgavā šogad bija pieteiktas 17 sakopjamās teritorijas – aptuveni ceturtā daļa no citos gados pieteikto talkošanas vietu kopskaita, bet daudzi iedzīvotāji talkojuši arī oficiāli nepiesakot savu talkas vietu, izvēloties sakopt, piemēram, piemājas dārziņu. Lielo talku Jelgavā koordinē uzņēmums SIA “Zemgales Eko”, kas rūpēsies par pieteiktajās vietās savākto atkritumu izvešanu.

 

Liela daļa no pilsētā sastaptajiem talkotājiem stāsta, ka dalība Vislatvijas sakopšanas un labiekārtošanas akcijā jau kļuvusi par tradīciju, kuru negribas lauzt pat ja ārkārtējā situācija uzlikusi noteiktus ierobežojumus. Tā, piemēram, Kaspars Zihmanis kopā ar ģimeni pieteicis talkai teritoriju starp Ganību ielu un Dobeles šoseju, kur pie sakopšanas tiekot strādāts katrā talkā kopš 2008. gada, kad ģimene sākusi dzīvot šajā apkaimē. K.Zihmanis uzsver, ka darbs nes arī rezultātus, katru gadu teritorijā vācamo atkritumu apjomam samazinoties. Citas reizes šajā teritorijā talka rīkota daudz lielākās grupās, taču šogad tā aizrit tuvāko lokā, aicinot drošā attālumā sakopšanas darbos piedalīties arī tuvējo māju iedzīvotājus.

 

Tāpat ierastās talkas tradīcijas turpina Būriņu ceļa iedzīvotāji, kuri vairākās mazākās grupās sakopa gan ceļmalas, gan dārziņu teritoriju, kā arī Svētes upes krastu. Teritorijas sakopšanas darbu organizators Aigars Upelnieks skaidro, ka vietējie iedzīvotāji talkas teritorijā aizvada jau kopš Lielās talkas pirmsākumiem. Šogad darbu sagādājuši apkārtnē notikušie būvdarbi, kas atklājuši zemes slāņos sakrājušos atkritumus, kā arī tikušas sakārtotas teritorijas gar upi, lai tās būtu tīras vasaras mēnešos, kad šeit gaidāma lielākā rosība.

 

Talkas darbus organizējuši arī Neretas ielas daudzdzīvokļu nama iedzīvotāji, nojaucot pagalmā esošu šķūnīti, kas gadu gaitā stāvējis nelietots un uzkrājis piegružotāju atstātos atkritumus. Organizējot darbus, šī mājas iedzīvotājiem izvērtusies par individuālo talku, darbu organizatorei Liesmai Markovai aicinot Vislatvijas talkas rīkotājus padomāt par iespējām, kā nākotnē varētu vairāk atbalstīt individuālos talkotājus. Nojaucot šķūnīti, pavērušies dažādi atradumi, piemēram automašīnas turbīna un dekoratīvi trauki, bet šķūnīša koka dēļi atdoti kaimiņiem privātmājās, lai tos izmantotu malkai.

 

Lielā talka ik gadu norisinās visā Latvijā, un, lai arī šogad ierobežojumu dēļ lielāks uzsvars likts uz sakopšanas nekā uz labiekārtošanas darbiem, Lielās talkas organizatori stāsta, ka Latvija ir vienīgā valsts, kurā šābrīža apstākļos notiek organizēta teritoriju sakopšana ar iedzīvotāju iesaisti. Arī Valsts prezidents, atklājot Lielo Talku, aicināja ikvienu, ievērojot piesardzību, doties talkot. “Par spīti visām vīrusu ķibelēm es joprojām uzskatu, ka mēs piederam nākotnei, tīra un zaļa Latvija pieder nākotnei! Latvija ir mūsu zeme, kopsim un gādāsim par to ar možu garu visi kopā,” uzsver Latvijas valsts prezidents Egils Levits. Jāpiebilst, ka šogad 19. septembrī gaidāma arī ikgadējā pasaules akcija “World Cleanup Day”, kuras laikā tāpat kā Lielajā talkā iedzīvotāji kopīgiem spēkiem sakopj un labiekārto apkārtējo vidi.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē