23.4 °C, 3.6 m/s, 40.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaLielāko konfesiju pārstāvju uzrunas Ziemassvētkos
Lielāko konfesiju pārstāvju uzrunas Ziemassvētkos
23/12/2020

Svētku gaidīšanas laikam šoreiz ir īpaša noskaņa. Tas kļuvis nesteidzīgāks, klusāks, ģimeniskāks. Sabiedrība sāk pieņemt situāciju, ka jāmācās, jādzīvo un jāstrādā attālināti. Izolēti no tik ierastās rosības. Šī situācija cilvēkus smagi ietekmē emocionāli. Gaidot Ziemassvētkus, aicinājām garīdzniekus – lielāko konfesiju pārstāvjus – uzrunāt jelgavniekus.

 “Priecīgus Kristus piedzimšanas svētkus!”

 

Edvards Pavlovskis,

Romas katoļu Jelgavas diecēzes bīskaps:

 

“Neparastā uztraukuma noskaņā šogad gaidām un arī svinēsim šos citkārt tik priecīgos un pārsteigumu pilnos svētkus, kad katrs gribam sagaidīt kādu brīnumu – Ziemsvētku brīnumu. Neparasta šī noskaņa šogad ir tāpēc, ka joprojām pasaulē nerimst pandēmija, kuru saucam par Covid-19. Gribas tomēr arī šajā laikā atgādināt, ka mums ir par ko priecāties. Svētki, kurus svinēja Marija un Jāzeps pēc Jēzus Bērna dzimšanas, arī bija pilni satraukuma, baiļu un neziņas. Tomēr viņi savu prieku un mieru, kuru ganiem sludināja eņģeļi, nebalstīja emocionālos pārdzīvojumos no dekorācijām pilsētā vai dabas skaistuma – apsnigušiem laukiem un mežiem –, kā bieži vien to mūsdienās darām mēs. Viņiem nekā no tā nebija. Viņi to arī negaidīja. Viņu prieks bija Jēzus dzimšanas fakts. Sagaidot Pestītāja atnākšanu, viņi bija šajos notikumos iesaistīti. Viņu cerība un ilgas bija piepildījušās. Jā, ne visu līdz galam saprata, kas ir noticis un kā piepildīsies pravietojumi, bet prieks par Jaundzimušo Bērnu piepildīja viņu sirdis. Marija turēja savās rokās Jaundzimušo Dēlu – Dieva Dēlu. Lielāka prieka taču nevar būt. Cik priecīgi mēs būtu, ja šajos Ziemsvētkos varētu paņemt Jēzus Bērnu savās rokās. Tas ir Ziemsvētku brīnums!

 

Dārgie jelgavnieki, zemgalieši un visi, kas lasāt šo rakstu, novēlu jums visiem priecīgus Ziemsvētkus. Svinēsim tos arī kā mūsu Pestītāja un Glābēja dzimšanas svētkus. Lai noslēpumi, kuru atceri svinam, pārspēj visus uztraukumus un nemieru par mūsu ikdienu, par visām slimībām un neveiksmēm. Mūžīgā dzīve pie Dieva ir daudz svarīgāka par visu laicīgo un pārejošo. Esam ierobežoti tikties ar mūsu draugiem un radiem, bet izmantosim iespēju vairāk pamanīt tos, kas ir mums vistuvāk – mūsu pašu ģimeni. Viņi arī no mums gaida mīļu vārdu, smaidu, labestību. Izmantosim šo situāciju, lai svētkus sagaidītu un pavadītu bez steigas un iepirkšanās drudža. Lai miers un mīlestība valda jūsu mājās un sirdī!”

 

Informācija par svētku dievkalpojumiem tiešsaistē: www.jelgavaskatedrale.lv vai facebook.com/jelgavaskatedrale/

 

“Pāri visam lai ticība, cerība, mīlestība!”

 

Jānis Sičevskis, Jelgavas bīskaps, Latvijas Pareizticīgās baznīcas Rīgas eparhijas vikārs:

 

“Klāt gada īpašākais laiks, kad atskatāmies uz paveikto, steidzam paveikt nepadarīto, post mājas un sakārtot domas, jo cauri nakts tumsībai, sabiedrībā valdošajam nemieram un neskaidrībai par rītdienu ieskanas eņģeļu dziedātās slavas dziesmas vārdi: “Gods Dievam augstībā, miers virs zemes, un cilvēkiem labs prāts!” Tuvojas Kristus piedzimšanas svētki – Ziemassvētki.

 

Naktī pirms vairāk nekā 2000 gadiem Bētlemē piedzima pasaules Pestītājs, kas tika sūtīts, lai glābtu cilvēci no ļaunā. Tā bija spožā Bētlemes zvaigzne, kura vēstīja par Kristus dzimšanu un rādīja ceļu Austrumu gudrajiem.

 

Mums vienmēr gribas zināt, kas mūs sagaida nākotnē. Ko nesīs jaunais gads? Tomēr nākotne no mums ir slēpta, bet, lai saprastu, kāds var būt mūsu ceļš, vienmēr jāatceras: ja mēs darām labas lietas, gaišas, tīkamas, ja mūsu rīcībā nav ļaunprātības un divkosības, ja mēs nevienu nenovedam maldos, deklarējot vienus mērķus, bet patiesībā sekojot citiem, tad mums ir cerība uz Dieva palīdzību. Un, ja mēs gribam, lai mūsu dzīve patiesi būtu mierīga, rāma, priecīga, labklājīga, mums jācenšas gan personīgajā, gan ģimenes, gan sabiedriskajā un valstiskajā dzīvē darīt tikai tādus darbus, lai nemānītu Dievu, jo viņu apmānīt nav iespējams. Tāpat kā savus tuvākos. Un šajā nozīmē cilvēks patiesi lielā mērā nosaka savu likteni: ja viņš dara to, kas tīkams Dieva gribai, tad Kungs ir kopā ar viņu. Mūsu tautas vēsturiskā pieredze ar kāpumiem un kritumiem, ar priekiem, bēdām un pat traģēdijām spilgti ilustrē šo domu.

 

Šis gads mūsu dzīvē ir bijis pārbaudījumu un izaicinājumu piepildīts. Mēs pēkšņi sapratām – viss, kas notiek ap mums, ir trausls un mainīgs. Stabilitāte šajā pasaulē ir tikai šķietama. Tādēļ novēlu visiem saskatīt patiesās vērtības, kas palīdzētu dzīves vissmagākajos brīžos. Novēlu meklēt un atrast atbildes uz sev nozīmīgiem jautājumiem, bet pāri visam lai ir ticība, cerība un mīlestība! Sagaidot Kristus piedzimšanas svētkus, gribu vēlēt, lai piedzimušā Kristus Bērna svētība un gaišums nes mieru mūsu visu dvēselei, vairo saticību ģimenē un dāvā Dieva svētību visos jūsu labajos darbos, kurus esat iecerējuši veikt jaunajā – 2021. – gadā.”

 

Informācija par svētku dievkalpojumiem:  facebook.com/JelgavasPareizticigoKatedrale/

 

“Svinēsim Kristus piedzimšanas svētkus!”

 

Hanss Martins Jensons, LELB Liepājas bīskaps ar prokatedrāli Jelgavā:

 

“Šī brīža ārkārtējā situācijā var šķist nevietā runāt par svētku svinēšanu, bet atradīsim veidu, kā to darīt arī pandēmijas laikā! Neļausim ierobežojumiem atturēt mūs no svinēšanas, kaut arī nevaram sanākt kopā, kā ierasts. Ja atrodam veidu, kā sagādāt pārtiku, nedomāsim, ka šajos apstākļos varam izdzīvot bez garīgā ēdiena. Kopsim savu garīgo dzīvi, kā vien iespējams, un palīdzēsim to darīt viens otram.

 

Šajā laikā, kas ir ne tikai tumšākais gadalaiks, bet arī pandēmijas uzliesmojuma laiks, kas daudzus nospiež, un cilvēki redz dzīvi drūmās krāsās, ir svarīgi ieraudzīt gaismu no debesīm bērnā Jēzū Kristū, lai dotu cerību. Ziemsvētku svinēšanas laikā vajadzētu apstāties vismaz pie pieciem notikumiem un tēmām, kuras labi var papildināt ar tā saucamās Bētlemītes pakāpenisku izveidi. Pats uzaugu ar šo tradīciju, tāpēc arī savās mājās mēs uzstādām galdu ar Bētlemes ainu. Svētku laikā šī aina ir redzama arī daudzās baznīcās, kurās varam ieiet un pārdomāt Ziemsvētku galveno notikumu. Man eglīte bez Bētlemītes ir kā rāmis bez gleznas, tā ir tikai dekorācija īstajam notikumam. Aicinu pārdomāt šos piecus notikumus.

 

24. decembra vakarā ir Kristus piedzimšana, kur Bētlemītē redzama Marija, Jāzeps un jaunpiedzimušais bērniņš. 25. decembrī kopā ar ganiem apmeklējam jaunpiedzimušo Pestītāju un noliekam tos Bētlemītē. Svētdienā pēc Ziemsvētkiem apstājamies pie Svētās Ģimenes, kurai Dievs ir blakus, un dievbijība un mīlestība tajā ir klātesoša. Īpaši šobrīd, kad ģimenes jēdziens ir apdraudēts, tieši šis notikums ir svarīgs, lai stiprinātu izpratni par to, kas ir ģimene un kāda ir Dieva loma tajā. 1. janvāris – Jēzus vārda došanas diena. Vārda dienas Latvijā ļoti svinam, bet Jēzus vārda došanas dienu – ne tik daudz, svinēsim arī to! Zvaigznes dienu var svinēt arī otrajā svētdienā pēc Ziemsvētkiem, ja nesvin tieši 6. janvārī. Tajā Austrumu gudrie no pagānu tautām nāk pielūgt jaunpiedzimušo ķēniņu.

 

Kristus piedzimšanas svētki nebeidzas 24. decembra vakarā, bet tikai sākas. Izmantosim šo laiku! Tad arī būs svētīgi svētki. Lai Jelgavas Svētās Annas prokatedrāles zvaigznes jums dod prieku un uzmundrinājumu tuvoties Kristus Bērniņa nestajai gaismai!”

 

Informācija par svētku dievkalpojumiem: jelgavasannasbaznica.lv vai facebook.com/JelgavasAnnasDraudze/

 

“Katra diena ir vērtīga, lai pieceltos”

 

Mārcis Zīverts, Jelgavas baptistu draudzes mācītājs:

“Cilvēki saka, ka Ziemassvētki ir gada jaukākais laiks. Izskatās, ka šogad piepildīsies leģendārās Ziemassvētku dziesmas vārdi: “Klusa nakts, Svēta nakts…” Šis ir laiks, kas saistīts nevis ar to, kas notiek, bet ar to, kas jau ir noticis. Ziemassvētku laiks mums atgādina arī par problēmām, kuras mēs nevaram atrisināt. Par cilvēkiem, kurus mēs negribētu satikt. Tu gribētu kādu iepriecināt, bet tev nodarītā pārestība aizslēdz tavu sirdi. Par cerībām, kuras nepiedzīvojam. Varbūt neparedzēti apstākļi izjauca tavas ieceres un cerības? Ziemassvētki atgādina par vēl vienu problēmu, kuru tu nevari atrisināt. Ja tu pieietu pie spoguļa, ieraudzītu cilvēku, kuru tu nespēj pilnībā kontrolēt. Ļoti gribētu, bet nespēj. Tajā tēlā tu ieraudzīsi savas un citu cilvēku nepiepildītās cerības. Ziemassvētku laiks ir tas īpašais laiks nevis tāpēc, ka katru gadu kaut kas labs notiek, bet tāpēc, ka toreiz TAS notika. Dievs sūtīja Savu Dēlu Jēzu Kristu uz zemes. Tas bija notikums, kas izmainīja pasaules kārtību un vēstures virzību. Jēzus Kristus nāca uz zemes, lai Viņš kļūtu par tavas dzīves piepildījumu. Tad, kad Jēzus kļūst par tavas dzīves centru, tad tava dzīve kļūst stabila, ar pamatu un jēgu, ar cerībām pārpildīta. Jēzus ienes tādu mieru un spēku, ka tev nav vairs jābaidās pat tad, kad apkārt ir draudi, no kuriem parasti baidās cilvēki bez Jēzus. Neatkarīgi no tā, kādas situācijas mums ir, Kristus ir dzīvība un gaisma, kura pārņem un uzvar tumsu. Viņš ir cerība, kas ir pārāka par visām mūsu iecerēm un domām. Dievs ir dzīvs, dzird tavas nopūtas un lūgšanas. Katru rītu ir iemesls piecelties un runāties ar Dievu, jo tumsa nepārņems Dievišķo spēku un gaismu, kas mums ir pieejama ticībā uz Jēzu Kristu. Katra diena ir vērtīga, lai pieceltos!

 

Uzaicinu jūs skatīties tiešraides dievkalpojumus internetā katru svētdienu pulksten 11 “Youtube” un “Facebook” vietnē “Jelgavas baptistu draudze”. 24. decembrī pulksten 17 – “Iedrošinājums TICĒT!”; 27. decembrī pulksten 11 – “Iedrošinājums CIEŠOT!”; 31. decembrī pulksten 18 – “Iedrošinājums MĪLĒT!”.”

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta