23.2 °C, 4.7 m/s, 57.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiLLU atklāta augstskolas fotogrāfa Valda Āboliņa darbu izstāde
LLU atklāta augstskolas fotogrāfa Valda Āboliņa darbu izstāde
17/02/2005

Izstādē Valdis Āboliņš skatītāju vērtēšanai ir nodevis pārsvarā pēdējo piecu gadu LLU dzīvē svarīgāko notikumu atspoguļojumu, jo ikdienā viņš ar fotokameru ir klāt dažādos svētkos un svinībās, valsts vīru vizītēs un jaunu objektu prezentācijās, jo gatavo fotoreportāžas universitātes žurnālam “Plēsums”.

42 darba gados, kas dažādos amatos aizvadīti universitātes sienās, Valdis Āboliņš ar lielu rūpību ir izveidojis pamatīgu foto materiālu arhīvu. Viņa darbistabā plauktā vien atrodas aptuveni 30 biezi foto albūmi, bet rakstāmgaldā glabājas vēl desmitiem aplokšņu ar fotouzņēmumiem, kuru kopējais svars pārsniedz 10 kilogramus.

Pēc izglītības būdams būvinženieris, Valdis Āboliņš ikdienā uzrauga arī visus Jelgavas pils izpētes, restaurācijas un rekonstrukcijas darbus. Tālab fotogrāfijās fiksētas gadsimtiem senas, arheoloģiskajos izrakumos atrastas monētas, bronzas lējumi, lustras, pils fasādes pārvērtības atsevišķos laika posmos.

Valdis Āboliņš, kurš sajās dienās svin arī savu 65.dzimšanas dienu, jūtas gandarīts, ka fotografēšanai ziedotais laiks nav velti izšķiests, jo viņa fotouzņēmumus izmanto gan Pieminekļu aizsardzības inspekcijas speciālisti, gan daudzu monogrāfiju un bukletu autori. Diemžēl universitātes senāko laiku arhīvā ir saglabājies visai maz foto materiālu, ko tagad varētu izmantot dažādos enciklopēdiskos izdevumos. Tālab Valdis Āboliņš rosina savus jaunos kolēģus nekautrēties un ļauties fotografēties jaunībā, pirms kļuvuši par profesoriem, slaveniem zinātniekiem.

Arī izstādes iekārtošanai, kurā kopā ar Jāni un Dzintaru izraudzīti aptuveni 60 fotouzņēmumi, Valdis Āboliņš piekritis vien tādēļ, ka gribējis arī citus universitātes darbiniekus, kuri ir draugos ar fotokameru, rosināt uzdrīkstēties un sarīkot arī savu darbu skati. Pēc Valda domām to varētu darīt gan akadēmiķis Aleksandrs Jemeļjanovs, gan profesors Dainis Lapiņš, gan pasniedzējs Kārlis Siļķe, kā arī vairāki citi kolēģi.

Valdis Āboliņš un viņa vecākais brālis Jānis Āboliņš – Latvijas Universitātes asociētais profesors, kā arī jaunākais brālis Dzintars Āboliņš – foto meistars kādā Jelgavas fotosalonā pārstāv savulaik plaši pazīstamā LLU profesora Jāņa Āboliņa dinastiju, kurā ir vēl arī trīs māsas un krietns pulciņš mazbērnu un mazmazbērnu.

Tieši profesors Jānis Āboliņš, kura dāsnais darba mūžs Jelgavas pilī noslēdzās 87.dzīves gadā, fotografēšanas pamatus vispirms iemācījis vecākajam dēlam Jānim, bet tālāk vecākais brālis izskolojis vidējo un vidējais atkal jaunāko. Tagad brāļi priecājas, ka katram skolniekam kaut kādā mērā izdevies pārspēt savu skolotāju. Taču foto izstādes atklāšanas dienā Valdis skatītājiem vairākkārt mēdza atgādināt – vismaz manās bildēs mākslu nemeklējiet, jo tās tur vienkārši nav, no visiem fotomākslas žanriem esmu palicis uzticīgs reportāžai.

Informāciju sagatavoja Juris Kālis, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Preses daļas vadītājs.