22.8 °C, 3 m/s, 55.9 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaLLU iekļauta starptautiskajos THE inženierzinātņu, sociālo zinātņu un dzīvības zinātņu reitingos
LLU iekļauta starptautiskajos THE inženierzinātņu, sociālo zinātņu un dzīvības zinātņu reitingos
29/10/2020

28. oktobrī publicēti jaunākie “Times Higher Education 2021” starptautiskā reitinga nozaru reitingi inženierzinātnēs, sociālajās zinātnēs un dzīvības zinātnēs, kuros jau otro gadu pēc kārtas iekļuvusi LLU, kas starptautiski zināma kā Latvia University of Life Sciences and Technologies.

“Times Higher Education” (THE) reitingā tiek vērtētas pētniecībā aktīvas universitātes no visas pasaules, izmantojot 13 kritērijus piecos darbības virzienos: studijas (studiju vide), zinātne (apjoms, ienākumi, reputācija), citējamība (zinātnes ietekme), starptautiskais profils (mācībspēki, studenti, pētījumi) un ienākumi no nozares (zināšanu pārnese). Ar kritēriju palīdzību tiek mērīti universitāšu sasniegumi un reitingā iekļautas tikai pasaulē labākās universitātes. THE tematiskajos nozaru reitingos iekļuvušas 1512 augstākās izglītības iestādes no visas pasaules, turklāt 522 no tām šogad tajos nosauktas pirmo reizi.

 

THE inženierzinātņu reitingā LLU ieguvusi vietu grupā “801–1000”, saglabājot iepriekšējā gada pozīciju. Tā kā pieaudzis reitingā vērtēto universitāšu skaits, LLU rādītāji kontekstā ar citām universitātēm ir uzlabojušies. Inženierzinātņu un tehnoloģiju virziens ir visplašāk pārstāvētais studiju un zinātnes virziens LLU. Tajā studijas īsteno Informācijas tehnoloģiju fakultāte, Tehniskā fakultāte, Vides un būvzinātņu fakultāte, Pārtikas tehnoloģijas fakultāte un Meža fakultāte.

 

THE dzīvības zinātņu reitingā LLU ieguvusi vietu grupā “801+”.  Dzīvības zinātņu virziens ir universitātes vēsturiskākais virziens, ar kuru sākusies tās darbība un attīstība. Dzīvības zinātnēs studijas īsteno Lauksaimniecības, Meža un Veterinārmedicīnas fakultātes.

 

Savukārt THE sociālo zinātņu reitingā LLU ieguvusi vietu grupā “601+”. Sociālajās zinātnēs studijas galvenokārt īsteno LLU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultāte, piedāvājot iegūt augstāko izglītību gan socioloģijā, gan ekonomikā un vadībā, kā arī īstenojot starpdisciplinārus pētījumus.

 

Septembra sākumā tika izziņoti THE kopējā reitinga rezultāti, kur LLU visaugstākos rādītājus ieguvusi zinātnē un zināšanu pārnesē, šajos rādītājos iekļūstot pasaules 1000 labāko augstskolu vidū. Turklāt abos rādītājos būtiski kāpināti iepriekšējā gada rādītāji. Atbilstoši zinātnes rādītājiem LLU jaunajā reitingā ir ieguvusi 637. vietu, uzlabojot iepriekš iegūto 714. vietu, bet zināšanu pārnesē – 865. vietu, uzlabojot iepriekš iegūto 913. vietu.

 

Atbilstoši Starptautiskās universitāšu asociācijas datiem pasaulē 196 valstīs šobrīd ir aptuveni 19 400 augstākās izglītības iestāžu, kas piedāvā iegūt izglītību un nodarbojas ar pētniecības aktivitātēm. Tādējādi “Times Higher Education” Pasaules universitāšu reitingā izdevies iekļūt tikai aptuveni 5 procentiem no visām pasaules augstākās izglītības iestādēm. Lai gan citi avoti norāda, ka šādu iestāžu ir krietni vairāk kā 25 000 un reitingā iekļuvušo universitāšu īpatsvars ir vēl mazāks.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija: Latvijas Lauksaimniecības universitāte