17.6 °C, 2.3 m/s, 82.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaLLU zirgu ganāmpulkam pievienojas mazā Dārta
LLU zirgu ganāmpulkam pievienojas mazā Dārta
17/06/2022

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Zirgkopības mācību centra “Mušķi” ganāmpulks kļuvis par vienu zirgu bagātāks, pēc trīs gadu pārtraukuma “Mušķos” atkal ir ķēvīte, kura radīta ģenētisko resursu saglabāšanas programmas laikā.

“Gan valstī kopumā, gan LLU Zirgkopības mācību centrā “Mušķi” Latvijas siltasiņu zirgu šķirnes braucamā tipa saglabāšanu mērķtiecīgi īstenojam jau 18 gadus, tādējādi ir izdevies saglabāt populāciju, kuras pārstāvji demonstrē tikpat kā izzudušu smago siltasiņu zirgu tipu. Braucamā tipa zirgu pastāvēšana kļuva apdraudēta, zūdot pieprasījumam, kad zirga izmantošana lauksaimniecībā samazinājās. Tomēr pasaulē realizē izzūdošu mājdzīvnieku šķirņu saglabāšanu, lai veicinātu gēnu saglabāšanu periodos ar zemu pieprasījumu, tādā veidā arī saglabājot dzīvnieku ģenētisko daudzveidību. Turklāt LLU atrodas ģenētiskajos resursos iekļautu dzīvnieku šķirņu gēnu banka. Lai gan Eiropā populārākā zirgu audzēšanas joma ir sporta zirgi, esam novērojuši, ka atgriežas pieprasījums pēc zirgiem, kuri piemēroti tūrismam un hobijam, tātad ar mierīgāku temperamentu. Tāpat daudz jaunu cilvēku vēlas zirgu izmantot saimniecības palīgdarbos un braucamā tipa zirgi atbilst šīm prasībām. Lepojamies, ka LLU iesaistās audzēšanas programmas realizācijā,” tā Laine Orbidāne, Lauksaimniecības fakultātes Dzīvnieku zinātņu institūta vieslektore, zirgkopības pasniedzēja.

 

LLU informē, ka katram kumeļam nepieciešams savs vārds, turklāt šoreiz vārda izvēlē tika iesaistīti ne vien LLU Zirgkopības mācību centra “Mušķi” jātnieki, bet arī Lauksaimniecības fakultātes studenti, mācībspēki un darbinieki. Vārda došana notika trīs kārtās. Pirmajā kārtā visiem bija iespēja iesūtīt idejas vārdam, kas atbilstu trijiem nosacījumiem – vārdam jāsākas ar burtu “D” – no tēva Diploma, vidū vai beigās jābūt burtam “A” vai “Ā”– no mammas Arabeskas, kā arī vārdam jābūt ar latvisku skanējumu, kā jau kārtīgam Latvijas siltasiņu šķirnes pārstāvim pieklājas. Kopā tika iesūtīti 113 unikāli vārdi, piemēram, nosacījumiem atbilstošie bija arī Drostala, Driksa un Dace, taču bija arī tādi, kas nosacījumiem neatbilda – Ducīte, Dimants un pat Jēgers.

 

Jāpiebilst, ka otrajā kārtā no iesūtītajiem variantiem tika izvēlēti seši labākie un finālam tika izvirzīti vārdi – Drosma, Diara, Dārta, Daile, Dardedze, Dakota, no kuriem fināla balsojumā labāko palīdzēja izvēlēties rūpīgi atlasīta komisija – Lauksaimniecības fakultātes dekāne Dace Siliņa, Lauksaimniecības fakultātes Dzīvnieku zinātņu institūta direktore Diāna Ruska, LLU mācību un pētījumu saimniecība “Pēterlauki” direktore Ieva Iesalniece, LLU Zirgkopības mācību centra vadītāja Ieva Krustiņa un kumeliņa krustmāte, “Mušķu” vecākais meistars Kristiāna Politere. Balsojuma rezultātā LLU ganāmpulka jauno zirgu nosauca par Dārtu.

 

 

Foto un informācija: Latvijas Lauksaimniecības universitāte