17.6 °C, 8.3 m/s, 78.5 %

Jaunumi

Sākumlapa Jaunumi“Mehatrons” apvieno izglītību, tehniku, robotus un izgudrojumus
“Mehatrons” apvieno izglītību, tehniku, robotus un izgudrojumus
04/09/2021

Jaunākās tehnoloģijas, metināšanas konkurss, eksperimenti, izgudrojumi, tehnika un praktiska darbošanās – tās ir dažas lietas, kas raksturo sestdien Pasta salā notikušās tehnikas un inovāciju dienas MehatronsŠim pasākumam ir vairāki pozitīvi aspekti, bet galvenā doma ir interesantā un atraktīvā veidā parādīt mašīnbūvi, metālapstrādi un inženierzinātnes. Bērniem, lai viņos raisītu interesi par tehniskām lietām, pieaugušiem – atsvaidzinātu zināšanas, tā par Mehatronu saka Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Toms Grīnfelds.

Viņš atzinīgi novērtē gan iespēju nozares uzņēmumiem parādīt jaunākās tehnoloģijas, gan arī to, ka jaunatne var gūt priekšstatu par metālapstrādes nozari un inženierzinātnēm kopumā, jo šajā pasākumā uz to paskatās gan caur izglītību, gan arī praktisko pieredzi. “Priecē, ka nemainīgi tiek saglabāta tradīcija rīkot metināšanas konkursu, kurā vīri apliecina savu profesionalitāti un sacenšas par vērtīgām balvām. Ikdienā metināt, tā tomēr ir cita lieta, bet te parādās sportiskais gars, lai apliecinātu savu profesionalitāti,” tā T.Grīnfelds.

 

Ja profesionāļus vairāk interesēja jaunākais metālapstrādes nozares piedāvājums, tad pilsētas ģimenes ar bērniem labprāt piedalījās radošajās aktivitātēs – spēlēja dārza biljardu, biznesa futbolu, skrūvēja uzgriežņus, būvēja koka auto modeļus, kā arī piedalījās jaunrades nama “Junda” tehniskās jaunrades dienā, sacenšoties, radiovadāmo kuģu sacensībās, dragreisā pa ātruma apli, šķēršļu trasē, būvēja buru laivas un propellerus.

 

Paralēli Pasta salā norisinājās izgudrojumu izstāde “Minox Zemgale 2021”, kurā apmeklētāji tika iepazīstināti ar vairāk nekā 20 dažādiem izgudrojumiem – interjera dizaina elementiem ar dzīvajiem augiem, spektometru, logu aizvēršanas palīgierīci, Z-tritonu jeb E-velo kemperi (amfībija, kas ļauj ceļot gan pa ūdeni, gan zemi), kalnu dēli “Grizzly” un citiem. Tostarp LLU Tehniskās fakultātes pasniedzējs Dainis Berjoza demonstrēja viņa un maģistranta Daiņa Bergšpica radīto Latvijā pirmo solāro elektrovelosipēdu “DB&DB”. “Gribējām pārbaudīt, vai tas brauc Latvijas apstākļos. Izrādās, ka brauc,” saka pasniedzējs, norādot, ka velosipēds ir pašu projektēts un būvēts, par pamatu izmantojot standarta elektriskā velosipēda pārbūves komplektu, bet pārējās detaļas, izņemot krēslu, ir pašu radītas. “Bez saules baterijas velosipēds ir spējīgs nobraukt 20 kilometrus, eksperimentos, pamatīgi to mokot, neekonomiskajā režīmā ar saules bateriju, tas nobrauca 55 kilometrus,” tā pasniedzējs, papildinot, ka ir iecere nākamgad ar solāro elektrovelosipēdu apbraukt apkārt Jelgavas novadam, kas ir nepilni 200 kilometri.

 

To, kā jaunākās tehnoloģijas var aizstāt cilvēka darbu, izgudrojumu izstādē demonstrēja Jelgavas uzņēmums SIA “Eligent”, kura galvenā darbības sfēra ir dažāda veida optimizācijas risinājumi, lai darbu paveiktu ātrāk un kvalitatīvāk. Izstādē uzņēmums prezentējam robotikas risinājumu kopā ar mašīnredzi. Proti, ar robota rokas starpniecību uz “Selgas” cepumiem dozējot mango smūtiju. “Mūsuprāt, cepuma uzdevums ir laba praktiska prezentācija, ko vispār var panākt ar mašīnredzi,” tā uzņēmuma pārstāvis Ritvars Barbaniška. Jāpiebilst, ka tieši šis uzņēmums arī izstrādājis “E.Gulbja laboratorijas” mobilo analīžu pieņemšanas punktu, kas Jelgavā atrodas Driksas ielā. “Šī ir bezkontakta iekārta, kurā cilvēks saņem analīžu komplektu, ievieto siekalu paraugu un nodot šo paraugu iekārtā,” tā uzņēmuma pārstāvis.

 

Par izgudrojumiem balsoja Pasta salas apmeklētāji un visaukstāk tika novērtēts Raimonda Jurgeļa radītais kalnu dēlis “Grizzly”, kas ir alternatīva sniega dēlim un izmantojams vasarā, 2. vieta SIA “Eligent”, 3. vieta – Gunitai Oļipovai par interjera dizaina elementiem ar dzīvajiem augiem un Jelgavas 5. vidusskolas 6. klases skolēniem Georgijam Pariginam, Jegoram Dorofejevam un viņu skolotājam Josifam Spirtam ar izstrādāto spektometru. Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra specbalva tika piešķirta Z-tritonam jeb E-velo kemperim.

 

Darba vizītē šodien Jelgavu apmeklēja Korejas vēstnieks Latvijā Songdžins Hans, kurš kopā ar Jelgavas valstspilsētas domes priekšsēdētāju Andri Rāviņu apmeklēja “Mehatronu” Pasta salā.

 

Jāpiebilst, ka svētdien, 5. septembrī, “Mehatrona” ietvaros sporta un atpūtas kompleksā “Rullītis” notiks triāla sacensības, bet nākamnedēļ tehnikas un inovāciju dienas “Mehatrons” turpināsies. 11. septembrī pēc vairāku gadu pārtraukuma pilsētā atgriezīsies kartinga sacensības, kas šoreiz notiks Stacijas parkā. Kartinga sacensību treniņbraucieni plānoti jau 10. septembrī. Savukārt 11. septembrī pļavā pretī Jelgavas pilij būs auto skaņas turnīrs, kura dalībnieki mērosies auto skaņas sistēmu stiprumā.

 

12. septembrī “Mehatrona” pasākumi turpināsies sporta un atpūtas kompleksā “Rullītis”, piedāvājot ātrumu un adrenalīnu vairākās auto un moto sporta disciplīnās, kur paredzētas ātruma, veiklības, dragreisa un drifta sacensības. Arī pasākumi “Rullītī” skatītājiem ir bez maksas. Reģistrēšanās sportiskajām aktivitātēm un skaņas turnīram ŠEIT.

 

“Mehatrons” notiks, ievērojot visus tajā brīdī spēkā esošos epidemioloģiskās drošības pasākumus, un atbilstoši tiem var tikt ieviesti ierobežojumi.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē