15.2 °C, 2.2 m/s, 95.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiMeža fakultātes Starpnozaru zinātniskās laboratorijas ēkai nosvinēti spāru svētki
Meža fakultātes Starpnozaru zinātniskās laboratorijas ēkai nosvinēti spāru svētki
31/08/2021

Pirmdien, 30. augustā, LLU Meža fakultātes topošās Starpnozaru zinātniskās laboratorijas ēkai Dobeles ielā 41 tika svinēti spāru svētki. Šie svētki parasti tiek atzīmēti laikā, kad ēkas celšana ir savā augstākajā punktā – ir pabeigta jumta nesošā konstrukcija un noslēgti visi smagākie darbi. Jaunā laboratorija kalpos kā zināšanu pārneses tilts starp zinātni, izglītību un industriju, un tai līdzīgas Latvijā nav. 740 kvadrātmetru platībā tiks īstenotas plaša spektra koka, koksnes izstrādājumu un izejmateriālu pētniecības aktivitātes.

 

Spāru svētki ir vairāk nekā 100 gadu sena tradīcija, kuras laikā ēkas augstākajā punktā būvnieki pakar vainagu. Tas ir kā simbols, ka meistari ir gatavi atskaitīties par paveikto un ir pārliecināti par ēkas drošību. Latviešiem tradicionāli pieņemts, ka spāru vainagu veido no ozola zariem, taču jaunās ēkas spāru vainagā iepītas dažādas koku sugas. “Vainagā ir egles zari, jo ēka tiek būvēta no egles koka, turklāt tas ir simbols tam, ka māja vienmēr būs silta, un visi, kuri te ienāks, būs gaidīti un labi jutīsies. Vainagā ir iepīti arī liepas zari, jo tā iemieso sievišķo enerģiju, kas veicinās ideju rašanos, savukārt ozols ir vīrišķā spēka simbols, kas nodrošinās enerģiju un izturību idejas īstenot. Bet pīlādzītis pasargā māju no ļaunām domām, skaudības, tāpat tas simbolizē to, lai visam, kas šeit rastos, būtu svētība,” spāru svētkos teica mājas saimnieks, Meža fakultātes dekāns, profesors Linards Sisenis.

 

Jaunajā laboratorijā tiks īstenotas plaša spektra koka, koksnes izstrādājumu un izejmateriālu pētniecības aktivitātes rūpnieciskās izpētes un zinātnes virzienā. Jaunā ēka taps kā paraugēka, lai pati būve būtu vislabākais stāsts par meža, koksnes un ar to saistīto resursu izmantošanu. Ēkas būvniecībā tiks izmantotas līmētas lielizmēra koka konstrukcijas un nākotnē tajā tiks uzstādīti dažādi inovatīvi tehnoloģiskie risinājumi: saules enerģijas paneļi, dubultā izolācija, efektīvs apgaismojums, enerģiju pārvaldības sistēma, foto elementu sistēmas paneļi, augstas veiktspējas koka logi un durvis, enerģijas atgūšanas ventilācija, efektīva mini kondicionēšanas sistēma.

 

Laboratorija vienlaikus būs ne vien vieta, kur īstenot pētniecību, bet arī  izglītojošs centrs sabiedrībai – vieta, kur meža un saistītās nozares varēs sekmēt dialoga veidošanu ar sabiedrību. Savukārt studentiem tā būs iespēju mācību procesā izmantot mūsdienīgās tehnoloģijas un inovācijas, bet mācībspēkiem strādāt vidē, kas sekmē jaunu ideju veidošanos un pilnveido kompetences.

 

Laboratorija top ar Eiropas  Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu projektā 1.1.1.4./17/I/003 “LLU un tās pārraudzībā esošo zinātnisko institūciju pētniecības, attīstības infrastruktūras un institucionālās kapacitātes stiprināšana”. Projekta kopējās izmaksas ir 16 721 153 eiro, no kuriem 80,75 procenti ir ERAF finansējums, 14,25 procenti ir valsts finansējums, bet 5 procenti eiro ir LLU līdzfinansējums.

 

Starpnozaru zinātniskā laboratorija ir pēdējais no septiņiem LLU šajā projektā īstenotajiem būvobjektiem. Būvobjekta izmaksas – 748 596,75 eiro (šī summa ietver projektēšanu, autoruzraudzību, būvuzraudzību). Līgums ar būvnieku – SIA “Igates būve” –  ir 701 800 eiro, tajā skaitā LLU līdzfinansējums ir 5 procenti, valsts finansējums – 14,25 procenti, ERAF finansējums – 80,75 procenti.

 

 

Informācija: LLU

 

Foto: Facebook.com/LLU Meža fakultāte