17.6 °C, 2.3 m/s, 82.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiMežs un pļava uzzied Jelgavas kultūras namā
Mežs un pļava uzzied Jelgavas kultūras namā
11/11/2005

Jelgavnieki tagad var apskatīt darbus, kurus rīdzinieki jau atzinīgi novērtējuši Rīgā, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzejā izstādē „Mežs un pļava”, kas bija apmeklējama augustā un septembrī. Šīs abas izstādes nav vienādas. Brīvdabas muzejā darbi bija skatāmi kopā ar keramiku, kuru veidoja TLMS „Vāpe”, savukārt Jelgavas kultūras namā izstādītas segas, spilveni, lakati un dažādi dekori. Šeit ir pilnīgi citi eksponēšanas apstākļi, tāpēc kopēt nebija iespējams.

Brīvdabas muzejā dabas apcerētāju pulcēšanās reizē izstādes atklāšanā izskanēja arī šāda atziņa: „Tas, kas, aužot vai veidojot dabas tēmas, tuvinās dabas harmonijas mācībai, nereti var nonākt pie vēlēšanās apšaubīt dažu cilvēku izveidotu priekšstatu par skaisto – ja šķiet, ka tas ir pretrunā ar dabā valdošo kārtību, piemēram, jautāt kāpēc zils un zaļš, kas, līdzās pastāvot dabā, nedisharmonē, par tik nesaderīgiem kļuvis cilvēku priekšstatos” Tēmas sākumi bija redzami jau aizpagājušogad rīkotajā „Dardedzes” 40 gadu jubilejas izstādē Jelgavas muzejā, kur eksponēto darbu vidū par meža tēmu vēstīja gaišos vienlaidu toņos, sulīgā zaļumā un efektīgos spilgtu krāsu ritmos ieturēti darbi.

Atšķirība no citām TLMS ir tā – ka ilggadējā vadītāja Ingrīda Ozolniece iemācījusi neaprobežoties ar latviešiem tik ierastajiem brūnajiem toņiem, bet iemīļot arī zilo un violeto, atrast tuvāko mākslinieciskās izpausmes veidu un mērķauditoriju.
Kā uzsver pati vadītāja, ne mazāk raksturīga iezīme par dabas motīvu pastāvīgu klātesamību darbos ir studijas dalībnieču spēja mainīties gan tehniski, gan idejiski.

„Dardedzes” izstādes vienmēr izceļas ar kādu „rozīnīti”. Tās nekad nav parastas, bet vienmēr tematiskas, piemēram, „Dabas noskaņas tautas lietišķajā mākslā”, „Viss mājai”, „Dubultaudumi”, „Liedags” un citas.

”Svētki audēja dzīvē ir katra jauna darba izņemšana no stellēm, un, kad mazo prieka brīžu sakrājies daudz, pienācis laiks lielākām svinībām!”, tā mudina Ingrīda Ozolniece.

Lai, izstādi apskatot, raisās labas domas un sirds kļūst gaišāka!

Ivars Pirvics
JPPA „Kultūra”
Projektu vadītājs