8.8 °C, 1.7 m/s, 41.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaMuzejā atklās 19. un 20. gadsimta porcelāna izstādi
Muzejā atklās 19. un 20. gadsimta porcelāna izstādi
21/03/2024

Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā piektdien, 22. martā, pulksten 16 atklās Agritas Tipānes privātkolekcijas izstādi “Otas pieskāriens”, kurā apskatāms 19. – 20. gadsimta Eiropas porcelāns. Izstāde atvērta līdz 26. maijam.

Izstādē eksponētie priekšmeti no dažādām porcelāna fabrikām Eiropā atspoguļo porcelāna dizaina attīstību no 19. gadsimta sākuma līdz 20. gadsimta pirmajai pusei. 19. gadsimtā sākās porcelāna uzvaras gājiens Eiropā – tika apgūta porcelāna ražošanas tehnoloģija un dažādu glazūru izmantošana, kas ļāva ražot gan ikdienas vajadzībām nepieciešamus, gan izsmalcinātus interjera priekšmetus.

Vieni no vecākajiem izstādes priekšmetiem ir ap 1810. gadu Parīzes darbnīcā izgatavotie šķīvji, kuru dizainā saskatāmas ampīra iezīmes. Aplūkojami arī porcelāna trauki ar dažādiem ziedu gleznojumiem no 1710. gadā Polijas karaļa un Saksijas kūrfirsta Augusta II Stiprā dibinātās pirmās porcelāna ražotnes Meisenē. Minētie ziedu gleznojumi kļuva tik populāri, ka tie joprojām rotā Meisenes porcelāna ražotnes traukus.

Eksponātu klāstā ir priekšmeti no 1763. gadā Prūsijas karaļa Frīdriha Lielā dibinātās Berlīnes Karaliskās Porcelāna manufaktūras. Šajā manufaktūrā 1790. gadā pēc Kurzemes hercoga Pētera Bīrona pasūtījuma sāka ražot servīzi “Kurland” ar klasiskās formās veidotu trauka malu un lauku ziedu gleznojumiem. Minētā servīze kļuva par vienu no manufaktūras zīmoliem, un ar šādu dekoru tiek ražota vēl šobrīd.

Izstādē arī apskatāms porcelāns no Anglijas porcelāna fabrikām, tostarp 1759. gadā dibinātās Vedžvuda (Wedgwood) fabrikas, kas veidots Džosija Vedžvuda 1770. gadā izstrādātajā jašmas tehnikā.

Izstādi Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā varēs apskatīt no otrdienas līdz svētdienai no pulksten 10 līdz 17. Ieejas maksa pieaugušajam ir 1,50 eiro, skolēniem 0,50 eiro. Ģimenes biļetes cena ir 6 eiro.