23.2 °C, 4.7 m/s, 57.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiMuzejā atklāta izstāde par “Latviešu Avīzēm”
Muzejā atklāta izstāde par “Latviešu Avīzēm”
26/10/2022

35 776 883 – tieši tik daudz vārdi ir nodrukāti laikrakstā Latviešu Avīzes vairāk nekā 94 gadu garumā. Šo un daudzus citus vēsturiskus un interesantus faktus var uzzināt  izstādē Latviešu Avīzes 200: ceļā uz mediju sabiedrību, kas trešdien atklāta Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā. Izstāde mērķtiecīgi iekārtota vēsturiskajā “Academia Petrina” ēkā, kur 1822. gadā tika izdots pirmais laikraksts latviešu valodā.

Ekspozīcija stāsta par “Latviešu Avīžu” darbību vairāk nekā 94 gadu garumā, līdz 1915. gadā to pārtrauca Pirmais pasaules karš. Tajā var iepazīties ar izcilām personībām, kuras piedalījās “Latviešu Avīžu” veidošanā, kā arī ļauj ielūkoties laikraksta ziņu slejās, kur lasāmi gan svarīgi un sensacionāli, gan ikdienišķi Kurzemes, Baltijas un pasaules notikumi. “Latviešu Avīžu” pirmais redaktors Karls Frīdrihs Vatsons, reiz jokojot, savu laikrakstu nodēvēja par “nemirstīgo avīzi”. Viņam bija taisnība – “Latviešu Avīzes” ir nemirstīgas ne vien mediju vēsturē, bet arī – mūžīga vērtība Latvijas vēsturē un kultūrā. “Latviešu Avīzes” iedibināja avīžniecības laikmetu, kura turpinājumu mūslaikos var ieraudzīt interneta ziņu portālu, elektronisko mediju un citu plašsaziņas līdzekļu darbībā.

 

“”Latviešu Avīžu” koncepts, runājot mūsdienu valodā, savulaik bija superinovācija – ziņas tiek nodrukātas uz papīra un adresētas zemākās kārtas cilvēkiem – latviešu zemniekiem. Un tas notiek Jelgavā – tā laika modernākajā un laikmetīgākajā pilsētā Latvijas teritorijā,” uzsver Dr. hist. Vita Zelče. 

 

Izstāde tapusi notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros, atzīmējot rakstītā vārda latviešu valodā nozīmi un ietekmi sabiedrībā un kultūrā cauri gadsimtiem. 2025. gadā sagaidīsim latviešu grāmatas piecsimtgadi un ceļu uz to izgaismos daudzveidīgu notikumu cikls “Latviešu grāmatai 500”, ko īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar citām kultūras un atmiņas institūcijām.

 

Izstādi kopīgi organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka un Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs.Izstādes satura autore: Dr. hist. Vita Zelče, dizains: Una Grants. Izstāde tapusi ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

 

Izstāde muzejā būs apskatāma līdz 2023. gada 25. janvārim. Savukārt  “Latviešu Avīžu” digitalizētā versija Latvijas Nacionālās bibliotēkas periodikas portālā www.periodika.lv. ir pieejama ikvienam interesantam.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē