23.2 °C, 4.7 m/s, 57.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaMuzejā notiek konference “Latviešu Avīzes” un to laikmets
Muzejā notiek konference “Latviešu Avīzes” un to laikmets
06/12/2022

Šodien, 6. decembrī, no pulksten 10  Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā notiks konference un paneļdiskusija, kas veltīta laikraksta “Latviešu Avīzes” divsimtajai jubilejai. Par nozīmīgā laikraksta ilgās pastāvēšanas panākumiem runās  Latvijas, Igaunijas un Lietuvas pētnieki, savukārt paneļdiskusijā mediju eksperti vērtēs preses un mediju attīstību mūsdienās un nākotnē. Konferences organizatori –  Latvijas Nacionālās bibliotēka un Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs.

Konferences pirmā daļa būs veltīta “Latviešu Avīžu” vēsturiskajai izpētei, kā arī kopīgai preses telpai Baltijas valstīs. Tajā referēs:

 

– Dr. hist. Vita Zelče (LU Sociālo zinātņu fakultāte) “Laikraksta “Latviešu Avīzes” nozīme Latvijas un mediju vēsturē”,

– Dr. hist. h.c. Lilita Vanaga (LU Latvijas vēstures institūts, Daugavas muzejs) “Paceļoties pāri “kastu garam” – pirmais “Latviešu Avīžu” redaktors Karls Frīdrihs Vatsons (1777–1826)”,

– Dr. philol. Māra Grudule, (LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts) “Dzeja “Latviešu Avīzēs” (1869–1915)”,

– Mg. paed. Andra Poota (Jelgavas pilsētas bibliotēka) “Ārpasaules atbalsis Jelgavā iznākušajā presē”,

– Mg.sci.soc. Kristina Papule (Latvijas Nacionālā bibliotēka) “Laikraksta “Latviešu Avīzes” simtgades jubileja un tās loma Latvijas masu mediju vēsturē”,

– Dr. hum. Dangirs Mačulis (Dangiras Mačiulis) (Lietuvas vēstures institūts) “Pirmie lietuviešu laikraksti Latvijā”,

– Dr. phil. Ave Mateusa (Ave Mattheus) (Tallinas Universitāte) “Marahwa Näddala-Leht – krāsaina enciklopēdija igauņu zemniekiem”.

 

No pulksten 15 plānota paneļdiskusija “Avīzes latviešiem” par preses lomu un ilgtspēju. To moderēs Sarmīte Ēlerte (Valsts prezidenta kanceleja). Diskusijas dalībnieki: Vita Zelče (Latvijas Universitāte), Anda Rožukalne (Rīgas Stradiņa universitāte), Sandra Sprudzāne (Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija), Māris Antonevičs (“Latvijas mediji”), Aija Krūtaine (“Delfi”) un Gaitis Grūtups (“Zemgales ziņas”).

 

Vienlaikus Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā ir apskatāma izstāde “”Latviešu Avīzēm 200″: ceļā uz mediju sabiedrību”. Konference un izstāde ir daļa no notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500”.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē