19.6 °C, 2.9 m/s, 70.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiMuzejā – porcelāna mokas kafijas servīze “Vita”
Muzejā – porcelāna mokas kafijas servīze “Vita”
26/08/2022

No 26. augustā Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apskatāma izstāde “Rīgas porcelāns, 20. gs. 70. – 80. gadi”. Iespējams, kādu no plānsienu porcelāna mokas tasītēm izstādes apmeklētāji atcerēsies droši noglabātu lakotās sekcijas stiklotajos plauktos. Anna un Aivars Vinteri ir izveidojuši apjomīgu plānsienu porcelāna mokas kafijas servīzes “Vita” kolekciju, kuru līdz novembrim ļauj apskatīt arī muzeja apmeklētājiem. Šo servīzi Rīgas porcelāna un fajansa rūpnīcā 1968. gadā radīja māksliniece Zina Ulste.

Anna Vintere par kolekcijas veidošanu raksta tā: “Mēs mājās dzeram espresso. Kā zinām, espresso kafijas tilpums ir mazs. Tāpēc, sākot to lietot, nācās mainīt arī traukus, no kuriem dzeram. Aivars interesējas par vēsturi, un priekšmeti ir vēstures liecības. Tāpēc Aivars bieži apmeklēja kolekcionāru tirgus, no kuriem gandrīz katrreiz atgriezās ar kādu skaistu porcelāna tasīti un apakštasīti. Protams, visbiežāk tās bija no Rīgas porcelāna fabrikas plānsienu porcelāna mokas kafijas servīzēm “Vita” vai “Marianna”. Šīs tasītes un apakštasītes ir pārāk trauslas ikdienas lietošanai, un ar laiku sāka veidoties kolekcija.”

 

Izstādē skatāma tikai servīze “Vita”, parādot, cik dažāda šī servīze bijusi. To rotā dažādi ornamenti, kas ietver gan latviešu etnogrāfisko rakstu elementus, gan dažādas ģeometriskas formas, gan ziedu, augu un dzīvnieku attēlus.

 

Izstādē  eksponētājām servīzēm “Vita”  ir gan mehāniski veidotie zīdspiedes dekoli, gan arī ar roku gleznotie. Lai gan rakstos tiek minēts, ka ir ap 40 dažādu dekolu un zīmējumu variantu, taču izstādē “Vita”  ir greznota ar 57. Ir zināmi vēl vairāki dekoli, ar ko kolekcionāri cer kolekciju papildināt.

 

Porcelāna izstādi muzejā varēs apskatīt līdz novembrim.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē