8.2 °C, 1.6 m/s, 40.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaNeatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā izsludina ārkārtas situāciju; slimnīcā aicina vērsties dzīvībai kritiskās situācijās
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā izsludina ārkārtas situāciju; slimnīcā aicina vērsties dzīvībai kritiskās situācijās
28/12/2022

Lai saglabātu spēju sniegt savlaicīgu neatliekamo medicīnisko palīdzību pacientiem dzīvībai kritiskās situācijās, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) no trešdienas, 28. decembra, pāriet uz darbu ārkārtas situācijas režīmā. Šādu lēmumu pieņēmusi NMPD Ārkārtas vadības grupa, jo, pieaugot sabiedrībā gripas, Covid-19 un citu augšējo elpceļu saslimšanām, turpina pieaugt uz ārkārtas tālruni saņemto zvanu un brigāžu izsaukumu skaits situācijās, kas nav neatliekamas. Arī Jelgavas slimnīca, tāpat kā neatliekamās palīdzības dienests, aicina iedzīvotājus racionāli izvērtēt savu veselības stāvokli un primāri lūgt palīdzību ģimenes ārstam, un slimnīcā vērsties dzīvībai kritiskās situācijās, tādējādi nepārslogojot Uzņemšanas nodaļas darbu. 

 

 

Šobrīd ik dienu NMPD ārkārtas tālruņa dispečeri saņem jau vairāk nekā 2000 zvanu, no kuriem 300-400 ir saistīti ar saaukstēšanās situācijām, paaugstinātu temperatūru, iesnām, galvassāpēm un citiem akūtu elpceļu vīrusu saslimšanas simptomiem. Tas rada augstu risku iedzīvotājiem patiešām kritiskās situācijās nespēt operatīvi izsaukt un saņemt neatliekamo palīdzību.

 

Ārkārtas režīma noteikšana dienestā paredz to, ka ārkārtas tālruņa dispečeri, saņemot zvanus uz zemākas prioritātes situācijām, aicinās iedzīvotājus sazināties ar sava ģimenes ārsta praksi, pašiem vērsties pēc palīdzības tuvākajā ārstniecības iestādē vai informēs par brigādes gaidīšanas laiku līdz pat 4 stundām, prioritāri brigādes nosūtot uz izsaukumiem saistībā ar dzīvības glābšanu. Zemākas prioritātes situācijas bieži vien ir saistītas ar tādām situācijām, kā, piemēram, saaukstēšanās un elpceļu vīrusu saslimšana, hroniski paaugstināts asinsspiediens, roku un kāju traumas, kuru gadījumos cilvēks var pārvietoties un ar citu palīdzību nokļūt līdz tuvākajai medicīnas iestādei, un citas. Ja izsaukumā brigāde konstatēs, ka situācija nav neatliekama un padomu, palīdzību bija jāsaņem ambulatori, var tikt izrakstīts arī rēķins par maksas pakalpojumu (saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem maksa par brigādes veikto izsaukumu situācijās, kas nav neatliekamas, ir 74,35 eiro). Tāpat dienests ārkārtas situācijā turpinās jau iepriekš no rudens gatavības režīmā iekšēji veiktos darba organizācijas pasākumus operativitātes nodrošināšanai, tostarp brigāžu pārdislokācijas no zemākas intensitātes punktiem, iespēju mediķiem strādāt papildu dežūras uz virsstundu darba rēķina un citus.

 

“Mēs aicinām neignorēt savu saslimšanu vai pēkšņi radušos veselības problēmu, bet tieši otrādi – vienmēr pēc iespējas ātri sazināties ar sava ārsta praksi pa telefonu, bet vieglāku traumu gadījumos ar tuvinieku vai kaimiņu palīdzību doties uz tuvāko ārstniecības iestādi. Pirmajam zvanam daudz retāk vajadzētu būt uz ārkārtas dienestu. Tā parūpēsieties par savu veselību un dosiet iespēju dienesta mediķiem laikus paspēt pie cilvēkiem, kuru dzīvībai draud briesmas,” aicinot uz aktīvu rīcību un rūpēm par savu un līdzcilvēku veselību, uzsver NMPD direktore Liene Cipule.

 

Jelgavas slimnīcas valdes loceklis Kārlis Smilga norāda, ka šobrīd pārslogota ir arī slimnīcas Iekšķīgo slimību nodaļa, uzņemot cilvēkus ar sirds un asinsvadu saslimšanām, pneimoniju, augstu temperatūru un citām saslimšanām. Otrdien nodaļā reģistrēti 96 pacienti, lai gan tajā ir tikai 75 gultas vietas. Tas nozīmē, ka, lai sniegtu palīdzību, pacienti izvietoti arī citās slimnīcas nodaļās. Savukārt Bērnu nodaļā no 25 gultām aizņemtas bija 20. “Svētku dienās – 25. un 26. decembrī – ļoti liels pacientu pieplūdums bija vērojams Uzņemšanas nodaļā, kur diennaktī apkalpoja 135 cilvēkus, no kuriem 25 procenti bija bērni vai jaunieši. Ierasti Uzņemšanas nodaļā vidēji diennaktī tiek apkalpoti līdz 75 cilvēkiem. Tāpat kā neatliekamās palīdzības dienestam, arī mums ir liels lūgums iedzīvotājiem racionāli izvērtēt savu veselības stāvokli un primāri vērsties pie ģimenes ārsta, un slimnīcā vērsties dzīvībai kritiskās situācijās, tādējādi nepārslogojot Uzņemšanas nodaļu,” tā K.Smilga. Viņš norāda, ka šobrīd novērota augsta saslimstība, turklāt smaga, ar gripu tieši bērnu un jauniešu vidū, tāpēc mediķi aicina Jaungadā atturēties no svinībām, kur vienkopus pulcējas daudz bērnu, kā arī publiskās vietas neapmeklēt, ja ir novēroti saslimšanas simptomi.

 

Informāciju par visām medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām var lasīt Nacionālā veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv, sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību” vai darba dienās zvanīt uz Nacionālā veselības dienesta informatīvo tālruni 80001234.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija: Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests