22.5 °C, 2 m/s, 76.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaNo 1. oktobra pašvaldībā varēs pieteikties atbalstam energoresursu cenu pieauguma ietekmes mazināšanai
No 1. oktobra pašvaldībā varēs pieteikties atbalstam energoresursu cenu pieauguma ietekmes mazināšanai
24/08/2022

Saeima 11. augustā atbalstīja virkni pasākumu iedzīvotāju atbalstam, ņemot vērā energoresursu izmaksu straujo pieaugumu gaidāmajā apkures sezonā. Atbalsta pasākumi noteikti ar grozījumiem Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā. Saskaņā ar to iedzīvotāji, lai saņemtu atbalstu par elektroenerģijas, granulu, koksnes brikešu un malkas iegādes izmaksām, savā pašvaldībā varēs pieteikties no 1. oktobra, savukārt atbalsts par patērēto dabasgāzi siltumapgādei un atbalsts par centralizētās siltumapgādes pakalpojumu būs automātiski piemērots kārtējā rēķinā.

Iesniegumu varēs iesniegt gan klātienē, gan elektroniski, aizpildot veidlapu pašvaldību e-pakalpojumu portālā. Atbalsta periods ir paredzēts no 1. oktobra līdz nākamā gada aprīļa beigām. Par precīzu kārtību, kādā jelgavnieki no 1. oktobra varēs pieteikties atbalstam, informēsim «Jelgavas Vēstnesis» septembra izdevumā un Jelgava.lv.

 

Saeimas Preses dienests informē – likuma grozījumi paredz, ka iedzīvotājiem tiks segta daļa no energoresursu cenu pieauguma un atbalsts no valsts budžeta līdzekļiem plānots par centrālo apkuri, apkurē izmantoto elektrību, dabasgāzi, koksnes granulām, briketēm un malku.

 

Elektroenerģija

 

Elektroenerģijas cenas pieauguma daļēja kompensēšana no oktobra līdz nākamā gada aprīļa beigām paredzēta tām mājsaimniecībām, kas elektrību izmanto mājas apkurē. Kompensācija tiks piemērota elektroenerģijas patēriņam virs 500 kilovatstundām, bet ne vairāk kā par 2000 kilovatstundām. No valsts budžeta līdzekļiem tiks kompensēti 50 procenti no elektroenerģijas cenas, kas pārsniedz 0,16 eiro par kilovatstundu.

 

Granulas un briketes

 

Granulām un briketēm noteikta iegādes cena, no kuras tiek piemērota izmaksu kompensācija, un tā ir 300 eiro par vienu tonnu. Tādējādi vienai mājsaimniecībai noteikts patēriņa atbalsta slieksnis – 10 tonnas brikešu vai granulu. Kompensāciju paredzēts piemērot briketēm un granulām, kas iegādātas jau no šā gada 1. maija līdz nākamā gada aprīļa beigām.

 

Malka

 

Tāpat likums noteic atbalstu par malkas iegādi. Vienreizējs atbalsts 60 eiro paredzēts par malku, kas iegādāta, sākot ar maiju, bet par kuru nav maksājumu apliecinoša dokumenta. Savukārt, ja par malku, kas iegādāta pavasarī, personai ir darījuma čeks un tās iegādes cena pārsniedz 40 eiro par berkubikmetru, kompensēs 50 procentus no izmaksām virs šīs cenas, bet ne vairāk kā 15 eiro par berkubikmetru.

 

Likums noteic, ka pašvaldībām izdevumus par elektroenerģijas, granulu, brikešu un malkas izmaksu pieauguma daļēju kompensēšanu mājsaimniecībām finansē no valsts budžeta līdzekļiem līdz nākamā gada 31. jūlijam.

 

Dabasgāze

 

Nākamajā apkures sezonā daļēji tiks kompensētas arī izmaksas par patērēto dabasgāzi siltumapgādei. No 1. jūlija līdz nākamā gada aprīļa beigām piemēros maksas samazinājumu 0,03 eiro apmērā par vienu kilovatstundu dabasgāzes patēriņam virs 221 kilovatstundas mēnesī. Atbalsta apmērs būs redzams kārtējā rēķinā, un pirmais rēķins ar atlaidi par jūliju un augustu būs šā gada septembrī.

 

Centralizētā siltumapgāde

 

Noteikts arī, ka mājsaimniecības lietotājiem piemērojamais centralizētās siltumapgādes pakalpojuma maksas samazinājums nākamajā apkures sezonā būs 50 procentu apmērā no starpības starp Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas vai pašvaldības apstiprināto tarifu un siltumenerģijas tarifa mediānu 68 eiro apmērā par megavatstundu. Atbalstu mājsaimniecībām piemēros konkrētais pakalpojuma sniedzējs rēķinos, sākot ar oktobri.

 

Pabalsts noteiktām iedzīvotāju grupām

 

Grozījumi arī noteic, ka apkures sezonā – no šā gada 1. novembra līdz nākamā gada 31. maijam – pensiju saņēmējiem, personām ar invaliditāti, apgādnieku zaudējušām personām ik mēnesi tiek izmaksāts pabalsts. Pabalstu 30 eiro katru mēnesi saņems tie, kuriem pensijas, atlīdzības vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nepārsniedz 300 eiro mēnesī; 20 eiro, ja pensijas, atlīdzības vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs ir robežās no 301 līdz 509 eiro. Savukārt, ja personai pensijas, atlīdzības vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs ir no 510 līdz 603 eiro mēnesī, tad pabalstu katru mēnesi izmaksās 10 eiro apmērā.

 

Personām, kas saņem kādu no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras administrētajiem pakalpojumiem, pabalstu izmaksās bez īpaša iesnieguma. Pabalsta izmaksu aģentūra uzsāks šā gada novembrī, un to bez maksas piegādās saņēmēja dzīvesvietā vai pārskaitīs uz kontu. Pabalsta apmēru neiekļaus gada apliekamajā ienākumā, un to neapliks ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

 

Mājokļa pabalsts

 

Ar grozījumiem likumā mājokļa pabalstu varēs saņemt plašāks iedzīvotāju loks. Noteikts, ka no septembra līdz nākamā gada aprīļa beigām mājsaimniecībai garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summai piemēro koeficientu 3. Tādējādi pirmajai un vienīgajai personai mājsaimniecībā slieksnis mājokļa pabalsta apmēra aprēķinam būs 327 eiro, bet pārējām personām mājsaimniecībā – 228 eiro.

 

 

Foto: pixabay.com

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē